Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tipy na vánoční úklid bez chemikálií

Tipy na vánoční úklid bez chemikálií Vánoční úklid je pro jednoho stresující výzvou, pro druhého relaxační chvilkou. Zpříjemněte si tak či onak předvánoční úklid voňavými ekologickými prostředky.
Karolína Kinclová
0,0 5
1

Tipy na vánoční úklid bez chemikálií zdroj: pexels.com

První adventní víkend je před námi, a to je ideální čas na důkladný předvánoční úklid. Jak se ale z takového úklidu nezbláznit? A co víc - jak svůj domov opravdu uklidit, aniž byste ho zaneřádili toxickými chemikáliemi a zároveň jste docílili nablýskaného a provoněného domova? Letos už konečně zapomeňte na všechny Cify a Pronta světa a tak jako děti věří na Ježíška, věřte i ve funkčnost ekologických prostředků na čištění domácnosti. Jaká je jejich největší výhoda?

  • Jsou multifunkční - na úklid domácnosti ve skutečnosti nepotřebujete 15 různých prostředků. Pokud je pro vás ovšem úklid jakýmsi koníčkem - samozřejmě si dopřejte i takové množství přípravků. Nicméně, pokud vám jde o ekonomičnost, ekologičnost a efektivitu (a to nejen při nákupu, ale také při následném používání, věřte, že si vystačíte i s dvěma produkty.
  • Jsou bezpečné - díky přírodnímu složení bez životu nebezpečných chemikálií v natlakovaných lahvích se nemusíte bát zapojit do úklidu i své zvědavé pětileté dítko. Ekologické prostředky neublíží ani těm nejcitlivějším ručkám, nevysušují a hlavně, pokud obsahují parfemaci (samozřejmě z čistých éterických olejů), tak i krásně provoní celý váš domov.
  • Jsou ekonomické - za šetrné prostředky na úklid nemusíte utrácet majlant. Na vypucování celé domácnosti si vystačíte i s obyčejnou jedlou sodou za pár korun a špetkou kreativity zdarma. :-)

Abychom vám s úklidem alespoň trochu pomohli, máme zde pár tipů, jak svůj domov vygruntovat do posledního smítka. K tomu jsme vybrali tu nejlepší a nejprodávanější ekodrogerii. A na konci článku pro vás navíc máme první vánoční dárek! ;-)

1. Povlečení, utěrky, ručníky…

Vánoce provází i více praní, a to nejenom špinavých utěrek, ale také povlečení a ručníků po vánočních návštěvách. Konvenční prací prášky či gely obsahují toxická bělidla, agresivní mycí látky a nebezpečné umělé parfemace, které způsobují nárůst kožních problémů a alergií, narušují hormonální rovnováhu a mohou vyvolat bolesti hlavy. Jedny z nejšetrnějších pracích gelů na trhu jsou ty od Planet Pure na bázi přírodních saponinů, které jsou šetrné nejen k planetě, našemu oblečení, ale také k našemu zdraví. Navíc jejich obaly jsou kompostovatelné. Pro minimalisty a eko nadšence tu pak jsou univerzální a 100% přírodní Tekutá mýdla ALL-ONE od Dr. Bronner’s, ale o těch později.

2. Okna, zrcadla, kovy, nerez, poličky, dlaždice…

Dobře, okna můžete vynechat, ale čistá zrcadla a poličky bez prachu jsou nezbytností pro důkladný vánoční úklid. Vypucování zrcadel budete muset sice pravděpodobně zopakovat ještě jednou, než přijde Štedrý den, ale prachu se můžete zbavit už teď. A to zejména na místech, kam jste od minulých Vánoc možná ani nepodívali - svrchní plochy skříní, prostor za květinami, horní police v knihovně… A teď přichází chvíle, kdy Pronto, prachovku a leštidlo na skla vymění jeden produkt, a tím je Čistič skla od již zmiňovaného Planet Pure s osvěžující vůní máty, mandarinky a bazalky. Vyzkoušeli jsme ho na pucování zrcadel, oken, stolů, nerezu a dokonce i na leštění povrchu skříněk či lednice, a nečistoty, umaštěné otisky a prach jsou pryč!

Další možností je Pasta na leštění kovu, keramických desek a dlaždic opět od Planet Pure. Tato pasta umí jakýkoliv hladký povrch očistit a také vyleštit, jedná se tedy o produkt 2v1 a hravě nahradí třeba klasický Cif. Navíc má i osvěžující citronovou vůni - čistě přírodního původu. ;-)

3. Podlaha, koupelna, kuchyň…

Zde přichází na řadu ještě více multifunkční ekodrogerie. Prvním top přípravkem je Univerzální čistič z mýdlových ořechů od české firmy Yellow & Blue, se kterým umyjete celou koupelnu, záchod, dlažbu, podlahy i celou kuchyň, a to vše jenom díky třem ingrediencím - rostlinnému tenzidu (čisticí látka), mýdlovým ořechům (mycí látka) a přírodní silici, která dodá produktu (v podstatě vánoční) pomerančovou vůni.

Další možností je slavné Tekuté univerzální mýdlo ALL-ONE od Dr. Bronner’s, které slibuje až 18 využití! Napřílad si s ním vyperete, umyjete pohladu, koupelnu, wc, odmastíte kuchyňské povrchy (to se týká zejména citrusové vůně) nebo ho můžete použít na mytí nádobí. V rámci Vánoc se určitě nejvíce hodí vůně mandlí připomínající sladký marcipán. A eko nadšence potěší 100% čisté složení a certifikáty Leaping Bunny, BDIH a Vegan. :-)

4. Jedlá soda na všechno…

Jedlá soda neboli sodium bicarbonate je snad opravdu na všechno. DIY milovníci si s ní čistí zuby, dokonce myjí i vlasy. Nás ovšem zajímá její využití v domácnosti, které je velmi rozsáhlé. Jedlá soda má protipachové, odmaštující a bělicí účinky. Díky abrazivitě také hravě odstraní i nečistoty například z vany, kuchyňského dřezu nebo sporáku a zároveň jej zbaví bakterií a nepřijemného pachu. Také s ní vyčistíte odtok nebo záchod. A vaše bílé/světlé prádlo dokáže zbavit mastných skvrn a navíc ho udrží zářivé. Tady bychom mohly být donekonečna, pokud si tedy chcete přečíst více o sodě a jejím využití, doporučujeme článek “Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti”. A nebo například u každé Jedlé sody od Yellow & Blue najdete také v balení praktický letáček se všemi možnými recepty a využitími sody v domácnosti! :-)

5. Provoňte svůj domov Vánocemi…

Teď už si můžete pogratulovat, neboť to nejhorší máte za sebou! Teď je na čase atmosféru čistého domova lehce podtrhnout. Zapalte si svíčku a provoňte si své útočiště vánočními vůněmi. Pokud už vám nezbývají síly na krájení a sušení pomeranče nebo pečení cukroví, zvolte jednodušší variatnu, a to třeba v podobě pokojových sprejů. Vánoční airspray od české značky Saloos je pro toto období přímo udělný a jeho jemně kořeněná vůně s citrusovým podtónem dodá prostoru kolem vás pocit klidu, míru a zasloužené relaxace!

VÁNOČNÍ SOUTĚŽ S EKODROGERIÍ

Na začátku jsme slibovali, že pro vás máme malé překvapení, a tím jsou naše vánoční soutěže 2017! Rádi bychom vám, našim čtenářům a zákazníkům BIOOO, usnadili vánoční starosti, proto se letos můžete těšit hned na tři VELKÉ ADVENTNÍ SOUTĚŽE a jednu NOVOROČNÍ SOUTĚŽ.

První soutěž začíná 27.11.2017 na našem facebooku a končí v pátek 1.12.2017. A co bude výhrou? Všech sedm zmiňovaných ekologických přípravků v tomto článku v hodnotě dohromady 1219 Kč. A protože jsou ty Vánoce, výherců bude rovnou pět. Máte tak mnohem větší šanci na úspěch, tak to pojďte zkusit. :-)

Hodně štěstí jak s vánočním úklidem, tak se soutěží!