Tipy na vánoční úklid bez chemikálií

0,0 5
1

Tipy na vánoční úklid bez chemikáliízdroj: pexels.com

První adventní víkend je před námi, a to je ideální čas na důkladný předvánoční úklid. Jak se ale z takového úklidu nezbláznit? A co víc - jak svůj domov opravdu uklidit, aniž byste ho zaneřádili toxickými chemikáliemi a zároveň jste docílili nablýskaného a provoněného domova? Letos už konečně zapomeňte na všechny Cify a Pronta světa a tak jako děti věří na Ježíška, věřte i ve funkčnost ekologických prostředků na čištění domácnosti. Jaká je jejich největší výhoda?

  • Jsou multifunkční - na úklid domácnosti ve skutečnosti nepotřebujete 15 různých prostředků. Pokud je pro vás ovšem úklid jakýmsi koníčkem - samozřejmě si dopřejte i takové množství přípravků. Nicméně, pokud vám jde o ekonomičnost, ekologičnost a efektivitu (a to nejen při nákupu, ale také při následném používání, věřte, že si vystačíte i s dvěma produkty.
  • Jsou bezpečné - díky přírodnímu složení bez životu nebezpečných chemikálií v natlakovaných lahvích se nemusíte bát zapojit do úklidu i své zvědavé pětileté dítko. Ekologické prostředky neublíží ani těm nejcitlivějším ručkám, nevysušují a hlavně, pokud obsahují parfemaci (samozřejmě z čistých éterických olejů), tak i krásně provoní celý váš domov.
  • Jsou ekonomické - za šetrné prostředky na úklid nemusíte utrácet majlant. Na vypucování celé domácnosti si vystačíte i s obyčejnou jedlou sodou za pár korun a špetkou kreativity zdarma. :-)

Abychom vám s úklidem alespoň trochu pomohli, máme zde pár tipů, jak svůj domov vygruntovat do posledního smítka. K tomu jsme vybrali tu nejlepší a nejprodávanější ekodrogerii. A na konci článku pro vás navíc máme první vánoční dárek! ;-)

1. Povlečení, utěrky, ručníky…

Vánoce provází i více praní, a to nejenom špinavých utěrek, ale také povlečení a ručníků po vánočních návštěvách. Konvenční prací prášky či gely obsahují toxická bělidla, agresivní mycí látky a nebezpečné umělé parfemace, které způsobují nárůst kožních problémů a alergií, narušují hormonální rovnováhu a mohou vyvolat bolesti hlavy. Jedny z nejšetrnějších pracích gelů na trhu jsou ty od Planet Pure na bázi přírodních saponinů, které jsou šetrné nejen k planetě, našemu oblečení, ale také k našemu zdraví. Navíc jejich obaly jsou kompostovatelné. Pro minimalisty a eko nadšence tu pak jsou univerzální a 100% přírodní Tekutá mýdla ALL-ONE od Dr. Bronner’s, ale o těch později.

2. Okna, zrcadla, kovy, nerez, poličky, dlaždice…

Dobře, okna můžete vynechat, ale čistá zrcadla a poličky bez prachu jsou nezbytností pro důkladný vánoční úklid. Vypucování zrcadel budete muset sice pravděpodobně zopakovat ještě jednou, než přijde Štedrý den, ale prachu se můžete zbavit už teď. A to zejména na místech, kam jste od minulých Vánoc možná ani nepodívali - svrchní plochy skříní, prostor za květinami, horní police v knihovně… A teď přichází chvíle, kdy Pronto, prachovku a leštidlo na skla vymění jeden produkt, a tím je Čistič skla od již zmiňovaného Planet Pure s osvěžující vůní máty, mandarinky a bazalky. Vyzkoušeli jsme ho na pucování zrcadel, oken, stolů, nerezu a dokonce i na leštění povrchu skříněk či lednice, a nečistoty, umaštěné otisky a prach jsou pryč!

Další možností je Pasta na leštění kovu, keramických desek a dlaždic opět od Planet Pure. Tato pasta umí jakýkoliv hladký povrch očistit a také vyleštit, jedná se tedy o produkt 2v1 a hravě nahradí třeba klasický Cif. Navíc má i osvěžující citronovou vůni - čistě přírodního původu. ;-)

3. Podlaha, koupelna, kuchyň…

Zde přichází na řadu ještě více multifunkční ekodrogerie. Prvním top přípravkem je Univerzální čistič z mýdlových ořechů od české firmy Yellow & Blue, se kterým umyjete celou koupelnu, záchod, dlažbu, podlahy i celou kuchyň, a to vše jenom díky třem ingrediencím - rostlinnému tenzidu (čisticí látka), mýdlovým ořechům (mycí látka) a přírodní silici, která dodá produktu (v podstatě vánoční) pomerančovou vůni.

Další možností je slavné Tekuté univerzální mýdlo ALL-ONE od Dr. Bronner’s, které slibuje až 18 využití! Napřílad si s ním vyperete, umyjete pohladu, koupelnu, wc, odmastíte kuchyňské povrchy (to se týká zejména citrusové vůně) nebo ho můžete použít na mytí nádobí. V rámci Vánoc se určitě nejvíce hodí vůně mandlí připomínající sladký marcipán. A eko nadšence potěší 100% čisté složení a certifikáty Leaping Bunny, BDIH a Vegan. :-)

4. Jedlá soda na všechno…

Jedlá soda neboli sodium bicarbonate je snad opravdu na všechno. DIY milovníci si s ní čistí zuby, dokonce myjí i vlasy. Nás ovšem zajímá její využití v domácnosti, které je velmi rozsáhlé. Jedlá soda má protipachové, odmaštující a bělicí účinky. Díky abrazivitě také hravě odstraní i nečistoty například z vany, kuchyňského dřezu nebo sporáku a zároveň jej zbaví bakterií a nepřijemného pachu. Také s ní vyčistíte odtok nebo záchod. A vaše bílé/světlé prádlo dokáže zbavit mastných skvrn a navíc ho udrží zářivé. Tady bychom mohly být donekonečna, pokud si tedy chcete přečíst více o sodě a jejím využití, doporučujeme článek “Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti”. A nebo například u každé Jedlé sody od Yellow & Blue najdete také v balení praktický letáček se všemi možnými recepty a využitími sody v domácnosti! :-)

5. Provoňte svůj domov Vánocemi…

Teď už si můžete pogratulovat, neboť to nejhorší máte za sebou! Teď je na čase atmosféru čistého domova lehce podtrhnout. Zapalte si svíčku a provoňte si své útočiště vánočními vůněmi. Pokud už vám nezbývají síly na krájení a sušení pomeranče nebo pečení cukroví, zvolte jednodušší variatnu, a to třeba v podobě pokojových sprejů. Vánoční airspray od české značky Saloos je pro toto období přímo udělný a jeho jemně kořeněná vůně s citrusovým podtónem dodá prostoru kolem vás pocit klidu, míru a zasloužené relaxace!

VÁNOČNÍ SOUTĚŽ S EKODROGERIÍ

Na začátku jsme slibovali, že pro vás máme malé překvapení, a tím jsou naše vánoční soutěže 2017! Rádi bychom vám, našim čtenářům a zákazníkům BIOOO, usnadili vánoční starosti, proto se letos můžete těšit hned na tři VELKÉ ADVENTNÍ SOUTĚŽE a jednu NOVOROČNÍ SOUTĚŽ.

První soutěž začíná 27.11.2017 na našem facebooku a končí v pátek 1.12.2017. A co bude výhrou? Všech sedm zmiňovaných ekologických přípravků v tomto článku v hodnotě dohromady 1219 Kč. A protože jsou ty Vánoce, výherců bude rovnou pět. Máte tak mnohem větší šanci na úspěch, tak to pojďte zkusit. :-)

Hodně štěstí jak s vánočním úklidem, tak se soutěží!