Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vánoční úklid - čistá domácnost, čistá mysl

Vánoční úklid - čistá domácnost, čistá mysl Poradíme vám, jak zvládnout vánoční úklid s přehledem a čistou hlavou.
Zuzana Holmanová
3,3 5
3

Vánoční úklid - čistá domácnost, čistá mysl zdroj: unsplash.com

Nějakému tomu pravidelnému poklízení jistě každý z nás věnuje alespoň hodinku týdně. Je třeba vyprat prádlo, zamést podlahy nebo třeba vyleštit zaťapané zrcadlo v koupelně. Ale schválně, jak často se zaměříte na celou domácnost? Takový vánoční generální úklid vám sice zabere více času, ale o to lepší pocit budete po všech těch očistných pracích mít.

Udělejte si plán

V první řadě zapomeňte na bezmyšlenkovité pobíhání po bytě. Tím se akorát vystresujete, a nakonec stejně na něco zapomenete. Chce to, aby měl úklid systém, takže si dopředu promyslete plán. Můžete například začít těmi největšími plochami, a pak se postupně přesouvat k menším a menším. Na úklid si vyhraďte dostatek času, třeba jedno víkendové odpoledne. Uvařte si k tomu svůj oblíbený čaj nebo hrnek kávy, pusťte nějakou příjemnou hudbu a do aromalampy či difuzéru přikapejte voňavý éterický olej. To všechno vám pomůže vánoční úklid zpříjemnit a bude vám to rychleji utíkat.

Vezměte to od stropu

Většinu věcí je dobré vzít od podlahy. V případě úklidu to ale neplatí. Tady je lepší postupovat shora dolů. Protože když nejdřív vytřete podlahu, a teprve pak utřete prach, který se akorát všude rozlítá, budete tu podlahu moct uklízet znovu. Takže vezměte do ruky mopy a košťata a jako první odkliďte různé pavučinky, které se drží u stropu. Poté se přesuňte k utírání prachu na policích a poličkách a úplně nakonec se vrhněte na vytření podlahy. Přidejte do vody trochu čističe nebo černého tekutého mýdla, a můžete se dát do díla.

Tip: Minimalisté při vánočním úklidu jistě ocení all-in-one produkty nebo univerzální čističe, které zvládnou (téměř) vše.

Vánoce v kuchyni a koupelně

Kuchyň dostává v předvánočním období zabrat jako nikdy jindy. Pečeme cukroví, vaříme různé polevy či likéry atd. Ústředním bodem úklidu, tedy vedle dřezu, jistě budou sporák a trouba. Například Almawin nabízí intenzivní čistič určený přímo na sporáky a kov. Skvěle ale poslouží i písek, který je vhodný na všechny druhy sporáků, trouby i kuchyňský dřez. Vodou s trochou čisticího prostředku (třeba toho univerzálního) otřete také madla skříněk a jejich okolí, na nichž bývají různé skvrny od jídla, jak na ně při vaření saháme. A když budete u toho, tak si do parády vezměte také plochu kuchyňské linky, obkladačky za linkou a digestoř.

Když jde o koupelnu, tak vanu a umyvadlo většinou udržujeme pravidelně. Zaměřte se tedy hlavně na vyčištění obkladů nebo vodovodních baterií, na kterých bývají znatelné stopy od tvrdé vody. Stejně jako u kuchyně můžete zvolit univerzální čistič. Vhodné jsou ale i produkty speciálně navržené pro koupelny, které navíc mívají šikovný rozprašovač. Ty si poradí s údržbou materiálů jako sklo, keramika, akrylát i nerez, zatočí s mastnotou i vodním kamenem.

Pro čistý pohled

Nyní přichází asi ta nejméně oblíbená činnost související s vánočním úklidem. Mytí oken. V našem sortimentu najdete několik různých čističů na okna a skla. Takže kromě oken si pak můžete vzít do parády i zrcadla nebo stoly se skleněnou deskou. Dejte si záležet a utřete také prach z žaluzií. Na to vám pak postačí malý hadr a teplá voda. Případně si můžete pořídit speciální tvarovaný kartáč. No a když budete u toho mytí oken, jistě vám spadne pohled i k radiátorům, na kterých také bývá zanesený prach. K jeho odstranění využijte vysavač, mop či vlhký hadřík.

Ukliďte si i v hlavě

Častokrát děláme tu chybu, že pořád myslíme hlavně na ostatní a na sebe jaksi zapomínáme. A v předvánočním období k tomu máme ještě větší tendenci než kdy jindy. Chceme včas pořídit všechny dárky, upéct cukroví, navařit, uklidit, do toho ještě všechny ty všední starosti… Udělejte si ve vánočním shonu chvilku pro sebe. Zajděte si do kavárny, navštivte lekci tance, tvořivou dílu nebo si jen tak zalezte do pelíšku s oblíbenou knihou a hrnkem čaje. Díky těmto činnostem zapomenete na starosti, pročistíte si hlavu a načerpáte novou energii.