zdroj: Shutterstock
Úklid je takřka každodenní chléb. Pro někoho je smýčení relax, pro jiné jen pouhá nutnost. Netvrdím, že úklid je zábava, ale vlastně proč by nemohla být? S těmi správnými pomocníky přeměníte nudnou rutinu ve způsob, jakým se z vašeho domova stane harmonická oáza klidu a pohody prostoupená svěžestí. Kdo by nechtěl hledět na svět skrze nablýskaná okna, mít hygienicky čistou toaletu, podlahu ze které by se dalo jíst a prádlo, jehož vůně hvězd se bude dotýkat? Místo chemie vyzkoušejte sílu přírodních čističů - ekodrogerii.
Možná se snažíme žít ekologicky, ale přiznejme si, co na nás vykoukne zpoza dveří špajzky, koupelny, kumbálu chcete-li? Úctyhodný zástup chemických prostředků, které všechno perfektně vydezinfikují, vyčistí, zbaví skvrn, ale jaké jsou důsledky na naši pokožku, zdraví či přírodu, o tom se taktně mlčí. V dnešní době už jsou na trhu ekologické alternativy - plně účinné, v souladu s přírodou, bez škodlivých látek. A často i levnější. Vyzkoušejte také naše DIY recepty na přírodní a bezproblémový úklid!
Proč se vyhnout chemii při úklidu?
Výrobci klasické drogerie nám neustále připomínají a vytváří představu, že přírodní čisticí prostředky neodvedou tak precizní práci, jako pořádná nálož chemie. Toto ale není pravda ani v nejmenším.
Dennodenně přicházíme do styku s toxickým koktejlem, v jehož důsledku trpíme na nejrůznější ekzémy, vyrážky či alergie. Způsobují je především prostředky proti plísním. Mnoho dezinfekčních přípravků totiž zabíjí i bakterie, které jsou pro nás naopak užitečné.
Konvenční úklidové přípravky obsahují ropné deriváty, karcinogeny, neurotoxiny, syntetické vůně, chlor, tenzidy, GMO, konzervanty a další strašáky, kterými si nevědomky škodíme a pak je spláchneme do odpadních vod.
Úklid, který neškodí - jděte na to přírodně
Jaké pomocníky na úklid tedy přivolat? Stačí sáhnout do spíže a tasit trio ověřené už našimi babičkami: citron, ocet a jedlou sodu. Případně obyčejnou sůl. Taková octová voda je hotový zázrak. Získáte hodně muziky za málo peněz, poradí si s mastnotou, špínou, rzí, plísněmi, šmouhami na oknech i vodním kamenem.
A kdyby vám ocet nešel pod nos, s prevítem vodním kamenem zatočí i citron. Ten stejně máte všichni doma. Skvěle s ním vyčistíte i zašlé dlaždičky nebo varnou desku. Kromě toho skvěle pohlcuje a neutralizuje pachy, stačí vložit rozkrojený citron do lednice. Osvědčeným lovcem pachů je i jedlá soda, kterou seženete v každém obchodě s potravinami doslova za hubičku. Po smíchání s vodou vznikne jemná čisticí kašička s univerzálním využitím na spáry ve sprše, skvrny na umyvadle, připáleniny na sporáku či mastné nádobí.
Nebo ještě snáz…
Já vím. Nejkomfortnější a nejrychlejší je sáhnout po hotových přípravcích. Ani těch se při zeleném úklidu nemusíte vzdát. Ekologické čisticí prostředky jsou bez zbytečných jedů, často obohacené o éterické oleje, které dezinfikují a ještě s nimi provoníte celý byt. Navíc mívají univerzální využití a jsou zero waste, například značka Tierra Verde zavedla koncept bezobalových stáčíren už na více než 300 místech v Česku. Takže pokud nechcete překročit tenkou zelenou linii, ale ocet s citronem přeci jen necháte kouzlit v oblasti kulinářské, existuje celá škála přírodních čisticích a úklidových prostředků na nádobí, na praní i pro úklid celé domácnosti. Všechny splňují důležité parametry, jsou 100% přírodní, nepřispívají k oslabení imunity, nezpůsobují alergie a jsou biologicky rozložitelné. Ekodrogerie je zastoupena spoustou značek, např. Ecover, Sonett, Yellow and Blue, Mulieres, AlmaWin, Attitude, Bio-D a mnoha dalšími. A znáte mýdla Dr. Bronner's? Jejich tekutá univerzální mýdla ALL-ONE! jsou geniální mýdla na vše. Využijete je nejen na mytí celého těla včetně vlasů, uplatní se jako prací prášek, pomůžou umýt nádobí. Pyšní se až 18 způsoby využití. Sbalte si s sebou jedno na dovolenou…
Příslušenství pro eko úklid
Šůrování se neobejde bez náležitých propriet. Věděli jste ale, že takové obyčejné houbičky na nádobí jsou plné toxických látek? Vyměňte je za ty z přírodních materiálů. Stejně tak hadříky, kartáče, sáčky na potraviny, kuchyňské utěrky, odpadkové pytle. Práci vám usnadní stejně účelně a přitom jsou ohleduplné k přírodě.
DIY RECEPTY NA ČISTICÍ PROSTŘEDKY:
Univerzální čisticí pomocník
½ hrnku octa
1 hrnek vody
1 - 2 lžíce jedlé sody
10 - 20 kapek esenciálního oleje
Všechny ingredience jednoduše smíchejte v lahvičce a během pár vteřin je účinný čistič na světě. Využijete jej na podlahy, koupelnu, kuchyni…
Jemný abrazivní čistič nejen na dlaždice
1 hrnek jedlé sody
1 hrnek prací sody
2 lžíce octa (nemusí být)
20 kapek esenciálního oleje
můžete přidat i kousek kastilského mýdla
Vzniklou směs je ideální na čištění obkladů, vany, umyvadla, toalet, sporáku.
Čistič odpadů
2 hrnky jedlé sody
4 hrnky vařící vody
1 hrnek octa
Zapomeňte na kyselinu nebo dokonce louh. Do odpadu nasypte uvedené množství jedlé sody a zalijte 2 hrnky vařící vody. Nechte několik minut působit. Poté nasypte další šálek sody a zalijte octem (opatrně, směs může prskat). Opět chvíli počkejte a zalijte zbytkem vařící vody. Dle potřeby postup opakujte.
Přírodní prostředek na nádobí
50 g kastilského mýdla
500 ml horké vody
1 lžíce sody na praní
Ingredience smíchejte (můžete nastrouhat i čisté olivové nebo jádrové mýdlo) dokud nevznikne gelovitá hmota.
Prostředek na čištění oken
2 hrnky vody
⅓ hrnku octa
díl tekutého mýdla
Uvedené ingredience smíchejte a můžete se dát do mytí oken. Hádám té nejméně oblíbené činnosti v domácnosti. Na závěr okna doleštěte třeba novinami.
Přírodní účinný odmašťovač
¼ hrnku kastilského mýdla
½ hrnku hrubé soli
1 hrnek jedlé sody
díl teplé vody
díl bílého octa
Smícháním mýdla, soli a sody vám vznikne hutná pasta, kterou naneste na znečištěná místa a nechte několik hodin působit. Místo následně vyčistěte pomocí houbičky nebo hadříku a umyjte octovým roztokem. Lze použít i na sporák, gril či digestoř.