Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Prostřeno pro kočku

Prostřeno pro kočku Má vaše kočka na talíři hodnotnou bio stravu?
Marcela Fröhlichová
5,0 5
1

Prostřeno pro kočku zdroj: biooo.cz

Když člověk začne myslet bio, zjistí, že je to myšlenkový proces pozvolně rozšiřující naši bio-zónu komfortu. Najednou nezahrnuje jen zkoumání etiket potravin a kosmetiky, rozhodování o tom, co si dám zdravějšího k večeři a jakou kosmetiku si dám na pleť, jaký saponát použiju nebo odhodlání třídit odpad. Nakonec dospějete do stadia, kdy koukáte na svého mazlíka dožadujícího se své denní dávky potravy a myslíte na to, aby také jedl zdravě.

Možná je to k nevíře, ale i zvířata, potažmo kočky, mohou mít alergii na stravu, obzvlášť s přibývajícím věkem se tolerance zhoršuje. Náš kočičí dědeček by mohl vykládat. Velkou měrou k tomu přispívají i zdravotní neduhy, ke kterým mají kočky tendence, např. často trpí na selhání ledvin.

To vše člověka vede k úvaze, co vlastně dát do misky své kočce. A řeknu vám, co kočka, to jiná chuť. Je to pomalu podobné tomu, kdy nejste schopná uvařit jedno stejné jídlo pro všechny členy rodiny, každý má totiž rád něco jiného. Jeden náš kocour jí jen granule a nic jiného. Staroušek dědoušek zase jí jen paštiky a konzervy a granule opravdu výjimečně. A naše kočička je pěkně vybíravá, jí sice obojí - granule i paštiky, ale jak kdy.

Kde jsou ty časy, kdy se kočkám dávalo k jídlu kravské mléko? Jsou to časy vyloženě pohádkové, je to spíš takový mýtus než realita, protože kravské mléko kočkám nesvědčí, způsobuje jim průjem. Stejně jako třeba nekvalitní paštičky a kočičí konzervy. Mléko (ani to rostlinné “kočičí”) navíc nemůže nikdy nahradit kočce ani pitný režim, mléko je prostě jídlo. Naše kočky, obzvlášť ty, které jí hodně suché granulované stravy, musí mít vedle své misky s jídlem také velkou misku s vodou.

Strava pro kočky

Kočičí strava musí být velice bohatá na proteiny, což mléko dvakrát není, stejně jako nevhodné paštičky či konzervy vyrobené z nejlevnějších odpadních látek či obilovin, které kočce opravdu nemohou poskytnout kvalitní a vyváženou stravu. Když se podíváme, kolik “masa” obsahují běžně prodávané produkty pro kočky, zjistíme, že naše kočky jsou pomalu vegetariáni. A docela jim hrozí intolerance na lepek, při takovém množství obilovin ve stravě. Ať chceme či ne, kočka je prostě masožravá šelma. To, že je domestikovaná a sdílí s námi domov, neznamená, že bychom na ni měli aplikovat i naši stravu, která je pro kočku často velice nevhodná, protože obsahuje hodně soli a koření, málo proteinů a živin atd.

Masožravé šelmy prostě jedí maso a u koček je potřeba bílkovin z masa nejvyšší ze všech savců. Což ovšem zase neznamená, že koupíte své kočce kus kýty a uvaříte ji nebo upečete. Chce to hledat kvalitní vyvážené produkty určené přímo pro kočky a s nálepkou bio. Ty jsou vyráběné bez chemických aditiv či odpadních látek bez výživové hodnoty. A co si budeme povídat, naše kočky ocení i nějakou tu rostlinku a bylinku ve své stravě, aby napomohly svému trávení (a aby nám nemusely okusovat kytky v květináči). Takže nevím, jak vy, ale až si zas půjdu doplnit zásoby své přírodní kosmetiky do biooo, přiberu něco dobrého i té mojí kočičí bandě.