zdroj: Unsplash.com
Aromaterapie svými blahodárnými účinky prospívá po tělesné i psychické stránce nejen dospělým, ale i dětem, které jsou schopny velice dobře vnímat vůně. Pomocí správně vybraných esencí můžete svým ratolestem pomoci od problémů se spánkem, překonat podzimní nachlazení nebo ulevit od bolestí bříška. Dětská aromaterapie je samostatná kapitola v níž je ale potřeba dodržovat určitá pravidla.
Kdy začít s aromaterapií u dětí?
Aromaterapie u dospělých se využívá ke zklidnění mysli, relaxaci, snížení míry stresu, k uvolnění napětí a dokonce může pomoci i při léčbě různých zdravotních neduhů či kožních obtížích. Zároveň může být i účinným pomocníkem pro Vaše děti. Nachlazení, ekzémy, nespavost, neklid… to vše mohou vhodně zvolené esence vyřešit. Kdy je ale vhodné s dětskou aromaterapií začít? Klidně od samého narození miminka, ale pozor, jen ve velice jemných koncetracích, řiďte se návody k míchání esencí pro kojence. Aromaterapie se nevztahuje pouze na éterické oleje do aromalampy, patří sem také rostlinné oleje a hydroláty (květové vody) a právě s nimi u nejmenších dětí začínáme.
Co jsou to hydroláty?
Hydroláty jsou vedlejším produktem destilace esenciálních olejů. Jsou mnohonásobně jemnější než čisté esence a mají velký význam nejen v aromaterapii, ale i kosmetice. Valná většina z nich nevoní stejně, jako čistý esenciální olej, ale zachovávají si mnoho výhod, protože v nich zůstává část éterického oleje a mnoho bioaktivních látek. Navíc nemají tak intenzivní vůni, jako éterické oleje, proto jsou ideální pro malé děti.
Rostlinné oleje vhodné pro miminka od narození
Nejvhodnějšími oleji pro miminko jsou určitě kokosový a mandlový (vhodný i na tu nejcitlivější dětskou pokožku). Krásně ale nevtíravě voní, můžete je přidat do koupele nebo zakončete den krátkým rituálem v podobě jemné masáže zejména bříška, zad a nožiček. Dále můžete využít mandlový, jojobový nebo slunečnicový olej, které Vám také prokážou velkou službu. Od 6 týdnů věku děťátka sáhněte třeba po voňavém meruňkovém oleji, od 3 měsíců už můžete spektrum olejů rozšířit o makový, dýňový, konopný nebo šípkový.
Éterické oleje vhodné pro děti od 6 měsíců:
-
Levandule
-
Heřmánek
-
Mandarinka
-
Geránium
-
Eukalyptus
-
Smrk
Éterické oleje vhodné pro děti od 2 let:
-
Bazalka
-
Mateřídouška
-
Meduňka s citronelou
-
Rozmarýn
-
Ylang-ylang
Způsoby dětské aromaterapie
Dětská aromaterapie zahrnuje několik možností, jak ji aplikovat a zařadit do rituálu v péči o miminko. Stejně jako u dospělých lze využít aromalampy, masáže nebo koupele. Je jen na vás, jaký způsob vám bude vyhovovat. Jaký si zvolíte vy?
Inhalace
Vonné esence lze inhalovat pomocí aromalamp, difuzéru, rozprašovače nebo inhalátoru.
Dávkování olejů do aromalampy u dětí:
-
6 měsíců – 1 rok: 1 kapka (na 2 – 5 minut)
-
1 – 3 roky: 1 – 2 kapky (na 2 – 10 minut)
-
3 – 15 let: 2 – 5 kapek (na 5 – 30 minut)
-
15 a více let: 4 – 8 kapek (na 5 – 30 minut)
Při výběru dbejte na to, jaký olej případně hydrolát je pro děti vhodný.
Masáže
Jak jsme již zmínili, relaxační masáže pomocí rostlinných olejů jsou vhodné u dětí již od narození a postupem věku do nich můžete přidat vhodný aromaterapeutický přípravek (éterický olej či hydrolát).
Koupele
Velice oblíbeným způsobem aromaterapie u dětí jsou koupele, které si užívají zejména starší děti. Nezapomeňte ale vždy použít vhodný nosič, jelikož samotné éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné a mohly by způsobit podráždění pokožky. Mezi takové nosiče patří neutrální hydrofilní koupelové oleje nebo smetana či med.
Obklady
Trápí-li vaše děťátko neduhy jako zánět, bolest v krku, otoky či teplota a chcete se přitom vyvarovat užití léků, pak se jako báječná možnost k lokálnímu ošetření hodí obklady.
Roll-ony
V aromaterapeutických roll-onech jsou éterické směsi již namíchané s nosným olejem, jsou tudíž velmi bezpečné, nedráždí kůži a vhodné ihned k použití. Zachovávají si terapeutické účinky éterických olejů a pomohou Vám kdykoli jen bude potřeba nebo na cestách. Můžete je využít pro osvěžení, uklidnění nebo jako dezinfekci na drobná poranění.
Kdy ještě aromaterapie pomáhá:
Suchá kůže: Jemná masáž směsí mandlového a olivového oleje 4:1.
Opruzeniny: Pomazání směsí rostlinného oleje s vhodným éterickým olejem (heřmánek, levandule, kakost).
Neklid: Relaxační koupele (s levandulí, heřmánkem, mátou, meduňkou, růží) nebo aromatizace vzduchu.
Koliky: Jemná masáž bříška ve směru hodinových ručiček za pomoci směsi 1 kapky éterického oleje (heřmánek, máta) s 30 ml nosného oleje (rostlinný).
Zácpa: Osvědčeným pomocníkem při zácpě a “prdíkách” u dětí je jednoznačně fenykl (lze také fenyklový čaj), dále citron, rozmarýn nebo máta ve směsi s rostlinným olejem. Provádíme jemnou masáž bříška ve směru hodinových ručiček nebo aplikujeme obklady.
Nachlazení: Doporučuje se aromatizace vzduchu vonnými oleji (u velmi malých dětí se hodí jedle nebo modřín), které uvolňují dýchací cesty.