Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši?

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši? Se začátkem školního roku se u mnoha dětí objevil zásadní problém - veš dětská.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Použití všiváčku a vlastní zkušenost

Použití všiváčku a vlastní zkušenost zdroj: shutterstock.com

Během psaní jsem se začala drbat na hlavě - psychika dělá své :-) - zejména když jsem si anabázi s přenesením vší od dítek, kterým jsem se vloni v Holandsku věnovala, zažila na vlastní kůži. A jelikož je mám opravdu husté a téměř nepodajné, nakonec jsem se před zrcadlem napevno rozhodla: popadla jsem nůžky a začala se stříhat jako v nějakém špatném filmu. Brala jsem do ruky pramen vlasů po prameni a stříhala a stříhala, dokud jsem nebyla na ježka!

Z vlastní zkušenosti tedy vím, že pokud má váš potomek nebo vy sami delší a husté vlasy, všiváček (hustý hřebínek určený pro vyčesávání mrtvých hnid) se moc použít nedá. Buď hnidy nejdou vyčesat, nebo by vytrhal vlasy. To je pak lepší sáhnout po hustším hřebenu a po odvšivovací kúře trpělivě a pečlivě vlasy pročesávat a postupně po pramenech hnidy stahovat prsty.

Na základě svých bohatých zkušeností mi holandská rodina doporučila k odvšivení univerzální pomerančový vegan čistič Sodasan, který obsahuje zhruba 10 % pomerančového éterického oleje. Docela dost pění, ale má svěží poměrně příjemnou vůni. Pro citlivější jedince je vhodné ho před použitím více naředit, ale jinak se dá použít v plné koncentraci pro dospělé i děti. Prostě s ním můžete normálně dítěti umýt hlavu, nechat pár minut působit a pak pořádně spláchnout. Pomerančový Sodasan je možné používat opakovaně.

Dalším účinným prostředkem při hubení vší a hnid je olej z grepových jader. Jelikož je tento extrakt vhodný při léčbě chorob, jež jsou způsobeny viry, bakteriemi i parazity, je možné ho použít i na vlasy. Má silné antiseptické a antibiotické účinky. Působí proti plísním a dá se v menší míře i užívat vnitřně. Při vnitřním užití však pozor u malých dětí či lidí, kteří jsou alergičtí na citrusy. Extrakt z grepových jader eliminuje výskyt lupů ale i vší. Grepová silice se dá přikápnout do šamponu, jímž si myjeme vlasy, nebo je možné provést podobnou proceduru s olivovým či ricinovým olejem.