Přejít na sekci článku:
I ostřílení školáci si musí znovu zvyknout na školní režim
zdroj: shutterstock.com
Prázdninové volno skončilo a začátek školy bývá pro mnoho dětí krušné. Těžko se zvyká na časné vstávání a večer na brzký odchod do postele. Také se musí začít znovu pravidelně učit, chystat si aktovku a přibývají jim i další povinnosti. Je dobré si s nimi zopakovat to nejdůležitější z učiva minulého školního roku. Někdy mohou být zbytečně nervózní, protože mají pocit, že o prázdninách všechno zapomněly. Přelouskání pár anglických slovíček a projetí malé násobilky a vyjmenovaných slov je může uklidnit.
Zkuste však začít s učením a upoutat dětskou pozornost opravdu jen lehce a nejlépe zábavnou formou. Podívejte se třeba společně na film, který už dlouho chtějí vidět. Pusťte si ho však s českými nebo anglickými titulky. České titulky pomůžou zdokonalit čtení dětem na prvním stupni a ty anglické procvičí slovní zásobu ostřílenějším angličtinářům z druhého stupně. Podobných výukových vychytávek jde vymyslet spousta. Vycházejte z toho, co vaši rodinu baví a co rádi společně děláte a zkuste do toho aplikovat procvičování vědomostí – třeba na procházce či práci na zahradě můžete potrénovat rostliny, o kterých se učí v prvouce, při cestování se všichni zdokonalíte v zeměpisu.
Vaše dítě může mít z návratu do školy z mnoha důvodů oprávněné obavy – málokterá škola totiž aspiruje na dvojníka Bradavic z Harryho Pottera a ne každý učitel je zrovna dobrosrdečný Hagrid. Naopak aktuální školní systém individualismu nepřeje a učitel nemá čas řešit problémy každého jednotlivého žáka, či to, jestli mu náhodou neukřivdil. Pokud jsou vaše děti ze školy nervózní tak, že je bolí žaludek a zvracejí či mají průjem, zkuste se pro pomoc obrátit k přírodě.
Meduňka byla oblíbená už u našich babiček. Na stres, neklid, napětí a psychické rozrušení.
Mučenka v podobě čaje může dobře zafungovat na uklidnění rozjitřených myšlenek a nervů. Taktéž pomůže při pocitech strachu, neklidu a nervozitě.
Rozhodně však neberte kapky a čaje jako finální řešení. Pomáhají jen řešit akutní symptomy. Hledejte problém a snažte se jej vyřešit. To platí i pro děti nápadně často nemocné, či vyloženě simulující. Ony mají důvod, proč se jim do školy nechce.