Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč být BIOOOmatka

Proč být BIOOOmatka BIOOOmatky mění svět.
Pavlína Klaudová
4,1 5
56

proč být BIOOOmatka zdroj: unsplash.com

V posledních letech se nám rozmohla ve společnosti taková nepěkná věc. A tou je naprosto nesmyslné používání termínu „biomatka” pro každou ženu, která nežije jako „slušní Češi“, respektive snaží se domluvit se svými dětmi, neponižuje je, nebije je a v MHD jim nenadává do kdovíčeho, učí je doma a prostě žije jinak, než je tak nějak bráno jako obvyklé. Jak se stane z matky „biomatka“? Kdo jsou tyto ženy, které berou diskutující na internetu a u piva jako nezodpovědné vražedkyně novorozeňat? A jejich děti označují jako rozmazlené a ničeho si nevážící biospratky, kteří nemají dobrý základ do života, protože nejsou odmala tlučeny jak žito? A proto prý nemají ty správné návyky a nejsou schopni se plnohodnotně začlenit do společnosti. Kde je zakopaný pes a proč se ukázala potřeba ponižovat za každou cenu tento typ žen?

Předstupeň biomatky - lesana

Kdo jsou vlastně ty tak pronásledované a často zmiňované biomatky, vůči kterým se „normální smrtelníci“, až hystericky ohrazují a dělají vše pro to, aby s nimi nespadli do jednoho pytle? Kde se berou a je jich opravdu taková horda? Kdo se vlastně označuje tím pohrdavým výrazem? A co vlastně s těmi, které ještě děti nemají, a u nichž ten až kouzelný termín nemůžeme použít? Ono je to totiž velmi horké téma a „bláznivou alternativkou“ se v očích okolí může stát naprosto každá z nás. Kdysi se tyto osoby identifikovaly nepoměrně snadněji, nosily dredy, batikovaná trička a dlouhé indické sukně. Podle toho každý hned poznal, s kým má tu čest. Ale jak se má „slušný člověk“ vyznat v tom maskovaném houfu podivných alternativních individuí dnes?

Tyto ženštiny klamou nejen vizáží, ale i tělem. Třeba potkáte někoho takového, když půjdete na úřad - vyrovnaná úřednice s aromalampou a mandalou na zdi je prostě ta největší možná tragédie, kterou můžete zažít při jednání s orgány státní správy. Protože dneska se už nemůžete spolehnout fakt na nic. Ani na to, že vás někdo seřve, když si jdete vyřizovat nějaké papíry. Zbývá jen jedno - dostatečně se obrnit, aby vás neranila mrtvice, když vidíte učitelku svého dítěte, jak si to štráduje se srolovanou karimatkou na jógu. A co když pak vaše dcera přijde domů s tím, že by chtěla menstruační kalíšek. Nebo - bože chraň - látkové vložky jako ve středověku. To by tak hrálo, abyste se museli stydět za svého potomka, který třeba z nějakého naprosto hloupého a neznámého důvodu začne dělat ostudu s trikem organizace Peta a odmítat maso.

A kdo má financovat ty předražené kosmetické biovýmysly, kterými se chce najednou patlat vaše rodina, když si můžou koupit kvalitní a ověřené značky z reklamy. Kdyby to bylo škodlivé, tak se to přece neprodává. Pokud vaše potomstvo (jedno jakého pohlaví) vykazuje byť jen známku lesanovatění, je nutné to utnout hned v zárodku, neboť se to bude zhoršovat a vaše dcera nebo syn jednou ohrozí vaše vnouče porodem doma, u něhož umře celá rodina do sedmého kolena a ještě dva bloky ulic okolo (psáno s nadsázkou samozřejmě). Přesně tak uvažuje poměrně velká část naší společnosti. Tak kdo to má s kým těžší?

Proč být BIOOOmatka

Komu a proč vadí biomatky?

Vlastně nikomu nic nedělají. Sem tam se sejdou před ministerstvem zdravotnictví na nějaké demonstraci za lepší podmínky v českém porodnictví. Dají si svoje fair trade sójové latte, projdou se po farmářském trhu nebo je potkáte s dětmi v šátku v tramvaji a samozřejmě tradiční a slušný občan - unavený ze školy či práce, živící biomatku, která „se válí na mateřské z jeho daní“ a ani nemrkne - si změří tu podezřelou osobu patřičně zhnuseným pohledem a pokračuje dál vsedě, zatímco ona v MHD stojí. Případně prohodí něco o blbých biokrávách tak, aby to slyšel celý dopravní prostředek. Bohužel je tento jev daleko běžnější, než byste čekali.

Přijde vám to normální? Kde se bere ta potřeba ponižovat člověka, který si vybral jiný životní styl? Který třeba učí své dítě doma a nenadává mu sprostě, nedělá z něho hlupáka? Není v tom tak trochu závist, že s lidmi, kteří mají nutkavou potřebu soudit, tak jejich rodiče nejednali? Navíc často takové biomatky odejdou z běžného zaměstnání, aby se mohly věnovat svým dětem, zatímco ovšem rozjíždějí nějaké podnikání (protože z něčeho žít musí), takže je oni těžce pracující a studující občané vůbec z žádných daní neživí.

Lidé, kteří se rozhodli pro jinou cestu než většinová společnost, k tomu mají své důvody. Prokazují neuvěřitelnou odvahu, protože každá jinakost se po zásluze trestá. Přesto si vybrali, že budou žít jinak. Nechtějí své děti vychovávat „tradičně“, respektive tak, jak je to běžné v České republice. Ale ve vzájemné lásce, respektu a porozumění, aby z nich vyrostli šťastní a psychicky vyrovnaní jedinci, protože věří, že se v nás ukládají zážitky již od kojeneckého věku. A které nadále ovlivňují náš život i partnerské vztahy a naši vlastní schopnost mít spokojenou rodinu. Vedou je odmala k respektu k druhému člověku, k diskusi a vychovávají je kontaktní cestou bez tělesných trestů, vyplakání nebo jiných „tradičních metod“. Je totiž veliký rozdíl v tom, nechat dítě růst jako kůl v plotě, nevěnovat se mu, kupovat si jeho přízeň zbytečnostmi a dát mu vše, na co si ukáže, a mezi vedením k odpovědnosti a uvědomělému životu ve vztahu s přírodou a druhými lidmi.

BIOOOmatky

Biomatka je prakticky každá žena, která nejedná podle „starých dobrých pravidel“, jež se v naší společnosti uhnízdily v období druhé světové války a dovedly se k dokonalosti různými příručkami o výchově dětí ze 70. a 80. let minulého století. A tento termín „biomatka“, který chce co nejvíce zesměšnit a dehonestovat, se nevztahuje jen na neočkování, oddalování očkování, omezení očkování, stravu, používání takových anebo onakých plen. Ani na porody doma, v porodnici, alternativní porodnici, odmítání vyšetření v těhotenství a další věci, na které se tak rádo upozorňuje.

Biomatka může být prakticky každá z nás, pokud se odmítne řídit „pravidly“ a začne se více přiklánět k vlastní intuici. Je tedy čas ten termín trochu poupravit. Všechny ženy, které si míchají svoji vlastní kosmetiku, které si strouhají mýdlové ořechy na DIY sliz na praní, které k nám do BIOOO chodí pro éterické oleje do aromalampy a pro čističe na jógové karimatky - to všechno nejsou jenom biomatky. Jsou to BIOOOmatky, které pomáhají dělat svět čistší, voňavější, lidštější. A pokud někde uslyší, že jsou „jenom blbé biomatky“, byli bychom rádi, kdyby si vzpomněly na to, že pokud si k té nálepce přimyslí další dvě „o“, už to nebude ta opovrhující nadávka, ale spíše vyznamenání.

Děkujeme všem BIOOOmatkám, že jsou s námi a přejeme jim srdce dost velká, aby nasytila celou rodinu.