Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej citron

Éterický olej citron Esenciální olej citron pomáhá snižovat horečku a redukuje celulitidu.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Éterický olej citron zdroj: unsplash.com

Citrony jsou oblíbenou součástí limonád, používáme je při přípravě ryb, mají své stálé místo ve středomořské, hlavně řecké kuchyni. Kromě kulinářského světa jsou důležitou součástí života aromaterapeuta. Různé výhody citronového esenciálního oleje předčí i to, že se musí poměrně rychle spotřebovat, protože se jedná o éterický olej, který má, stejně jako další citrusy, životnost maximálně rok, pak může měnit své terapeutické vlastnosti a není doporučováno jej používat. Je poměrně dobře dostupný, a proto se řadí mezi levnější éterické oleje.

Přejít na sekci článku:

Obecné informace a historie o citronu

Obecné informace a historie o citronu zdroj: unsplash.com

Citroník má botanický název Citrus limonum. Dorůstá do výšky 3-6 metrů, má malé, jemné, bílé kvítky. Pochází z Malé Asie, ale od 2. století n. l. našel svůj druhý domov v Řecku, odkud byl následně importovaný na Sicílii a do Španělska. Mimo Evropu jsou největšími producenty citronového oleje Florida a Kalifornie, do Ameriky se citroník dostal díky Kryštofu Kolumbovi. Éterický olej citron se získává z kůry plodů parovodní destilací. Jeho hlavní složky tvoří limonen, beta pinen, gamma terpinen, alfa pinen.

Citron v historii

Nejstarší citronová semena pochází z Mezopotámie, a to z roku 4000 př.n.l. Citrony se používají celá staletí i v lidovém léčitelství, obzvláště kvůli schopnosti tonizovat nervový systém. Některé zdroje uvádí, že citron se používal už 800 let před naším letopočtem a měl své postavení v různých kulturách, včetně židovské, kde se spojuje se svátkem stánků (Sukkoth). U Hebrejů byl citron symbolem dokonalosti a nadějí v plodnost a hojnost nového zemědělského roku. Ve starověku se kůra citronu používala k ovonění textilu a jako repelent proti hmyzu.

Míchání citronového éterického oleje

V aromaterapii citron velmi dobře vyniká ve směsích s dalšími citrusy, levandulí, tymiánem, bazalkou, růží, neroli, santalem, pelargónií (gerániem), ylang-ylangem, tea tree, zázvorem, elemi, fenyklem, benzoe, eukalyptem, jalovcem či kadidlem.

Éterický olej citron je dobře snášený. Mohou jej používat i těhotné ženy, které ocení jeho schopnost tišit bolesti hlavy a nevolnosti. Tak, jako ostatní citrusy, je citron přátelský k dětem. Dobré výsledky byly prokázány u autismu. U dětí dbejte na poloviční ředění - naříklad do 100 ml nosného oleje dejte 25 kapek éterického. Jeho jedinou nevýhodou je fotosensitivita a to, že má jako všechny citrusy poměrně krátkou životnost. Vždy jej míchejte s nosným olejem. Přímé vnitřní užití nedoporučujeme, pokud máte čistý, kvalitní, přírodní éterický olej od výrobce, kterému věříte, můžete jej přidat třeba do koláče.

Související produkt
Citron esenciální olej 10 ml
Saloos / 89 Kč
Esenciální olej citron pomáhá pročistit a detoxikovat celý organismus. Podporuje činnost lymfatického systému a vyplavování nečistot z těla.
Detail produktu