Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej citron

Éterický olej citron Esenciální olej citron pomáhá snižovat horečku a redukuje celulitidu.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Citron v kosmetice, aromaterapii a léčitelství

Citron v kosmetice, aromaterapii a léčitelství zdroj: unsplash.com

Éterický olej citron v kosmetice

Dobrou zprávou je, že éterický olej citron redukuje celulitidu. Pomáhá také proti křečovým žilám. V pěstící kosmetice bývá součástí krémů a výrobků pro čištění pleti, např. pleťových vod. Obzvláště jej ocení ti, kteří trpí na mastnou pleť. Může zesvětlit pihy, stařecké skvrny a nevyrovnanou pigmentaci. Omlazuje a oživuje unaveně vypadající pokožku. Díky tomu, že je antiseptický, pomáhá zhojit akné a další kožní choroby.

Jeho problémem ale je jeho fotosenzitivita, proto by se měl pro péči o pleť používat s mírou a nejlépe večer, když víte, že nepůjdete na přímé slunce. Jako vlasové tonikum dodává lesk a posiluje, redukuje výskyt lupů. Citronová esence se těší oblibě i v parfemářství. Éterický olej citron bývá součástí ekodrogerie, obzvlášť čističů domácnosti a prostředků na nádobí. Také se používá pro čištění povrchů, jako jsou řeznické nože, které lze snadno kontaminovat.

Esenciální olej citron pro posílení psychiky

Éterický olej citron je velmi dobrým rušitelem psychické únavy, působí jako nervové tonikum, ale neutlumuje. Používá se při nervozitě, stresech, úzkostech, závratích a bolestech hlavy stresového původu. Pomáhá odstranit negativní myšlení, zvyšuje koncentraci a pozornost, proto je dobrým přítelem studentů, neboť umí očistit zahlcenou mysl, zlepšuje psychickou pohodu. Při použití citronu v kanceláři se zvyšuje produktivita zaměstnanců. S nervovým systémem a jeho kondicí je úzce spojený i náš spánek. Spolu s levandulí umí citronový éterický olej pomoci lépe usnout, zvláště když se nacházíte pod zvýšeným psychickým tlakem. Ajurvéda jej spojuje s čakrou solar plexu, také srdeční a korunní čakrou.

Zdravotní účinky citronové esence

Éterický olej citron má dobré antimykotické (protiplísňové) účinky. Poradí si s různými infekcemi, s horečkou i astmatem. Díky vysokému obsahu vitaminů stimuluje náš imunitní systém a zvyšuje tvorbu bílých krvinek, které zlepšují schopnost odolávat onemocnění. Při astmatu a zánětu průdušek se používá k pročištění dýchacích cest a dutin, podporuje tak lepší proudění vzduchu. Esenciální olej citron býval používán proti tyfu a malárii a při snižování horeček. Námořníci ho používali jako ochranu proti kurdějím. Působí proti bolesti, používá se při revmatitidě a artritidě.

Éterický olej citron je významným pro trávicí soustavu a hubnutí. Působí proti nadýmání a používá se při žaludečních problémech, překyselení organismu a křečích. Napomáhá snižovat sklony k přejídání. Patří mezi diuretika a zvyšuje četnost vylučování moči, čímž předchází vzniku otoků a městnání vody v těle. Odvádí ven škodliviny. To vše jde ruku v ruce se ztrátou hmotnosti. Pokud chcete zhubnout, je lepší si nakapat citron do nosného oleje a provést masáž. Přes kůži se éterický olej dostane lépe do krevního řečiště a jeho účinky nastoupí rychleji, než kdybyste ho inhalovali z aromalampy. Citron je výborným čističem krevního řečiště. Redukuje škodlivý cholesterol v krvi. Zpevňuje žilní a cévní stěny, pomáhá při hemoroidech a krvácení z nosu. Zlepšuje celkovou cirkulaci krve. Ve směsích s levandulí, meduňkou nebo neroli je prospěšný lidem s hypertenzí.