Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jsou jednorázové plenky bezpečné?

Jsou jednorázové plenky bezpečné? Vaše miminko pro vás znamená celý svět, ale nechcete ho vychovávat ve světě, který je zamořený odpady?
Pavlína Klaudová
4,3 5
14

Přejít na sekci článku:

Rizika konvenčních jednorázových plen

Rizika konvenčních jednorázových plen zdroj: istockphoto.com

Již poměrně dlouho se skloňuje, že konvenční jednorázové pleny nejsou zrovna ideálním parťákem životního prostředí. Jejich špatná rozložitelnost a neskutečné množství, které je denně házeno do odpadu, je poměrně velkým ekologickým problémem. Dnešní matky si mohou pohodlně vybrat, zda dají přednost bio jednorázovým plenkám, anebo budou stále kupovat plenky konvenční.

Co obsahují a jak fungují konvenční plenky?

Gel, který se tvoří v plence po vykonání potřeby dítětem, vzniká z polyakrylátu sodného, jedná se o superabsorpční polymer, kterým se zvyšuje savost plenek. Polyakrylát sodný je schopný pojmout až 300 násobek tekutiny své vlastní hmotnosti. Někteří odborníci prezentují názor, že může vyvolat toxický šok. Nicméně polyakrylát sodný není sám o sobě největším problémem plenek. Ani není až takovou zátěží pro životní prostředí, pokud se do něho nepřidají další chemikálie.

Daleko nebezpečnější je přítomnost dioxinů - vysoce toxických, karcinogenních látek, které fungují jako hormonální disruptory. Tyto látky mění chování našeho endokrinního systému. Jsou nebezpečné pro nervový systém a poškozují funkce jater. Látky, které se chovají jako hormonální disruptory najdeme poměrně běžně v parfémech a konvenční kosmetice, jedná se převážně o syntetické vůně. Dioxin vzniká jako vedlejší produkt chemického bělení chlórem. Bavlna, která se používá v konvenčních hygienických produktech, jako jsou dámské vložky nebo dětské plenky, je bělená chlórem, tím pádem se tato látka vyskytuje i v dámských vložkách a tampónech a je zodpovědná za vznik astmatu, navíc může způsobit neplodnost. Matky tak ohrožují reprodukční soustavy svých dětí již od narození. Je alarmující, kolik dětí se dnes léčí s poruchami hormonálního systému a jejich počet dramaticky narůstá.

Dalším problémem jednorázových plenek z konvenční produkce je to, za jakých podmínek byla pěstována bavlna, z které jsou vyrobeny. Ta obsahuje velké množství pesticidů a herbicidů, které nejsou nic dobrého pro naši pokožku a nejdou z ní odstranit. Navíc je zde problém, že rodiče splachují obsah použité pleny do záchodu a spolu s ním se dostává do vody vysoké procento chemikálií, které ji následně kontaminují. V plenkách se používají i jiné látky, např. tributyl-cín. Je toxický, znečišťující a extrémně škodlivý pro vodní organismy, způsobuje jejich endokrinní (hormonální) narušení. Nelze ji odstranit z vody, zůstává v životním prostředí a je součástí našeho potravinového řetězce. Může spouštět geny, které podporují růst tukových buněk, což způsobuje obezitu. Dále v plenkách najdeme těkavé organické sloučeniny. Ty zahrnují chemikálie jako je ethylbenzen, toluen, xylen a dipenten. U těchto chemikálií může dojít k podráždění očí, nosu a krku, bolesti hlavy, poškození jater, ledvin a centrálního nervového systému. Některé zdroje uvádí, že způsobují rakovinu.