Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Toto léto bez opruzenin

Přejít na sekci článku:

Bez plenek

Bez plenek zdroj: shutterstock.com

Pokud máte dítko už odrostlejší, tak ho zkuste naučit čůrat na nočník. To rozhodně problémy s opruzeninami redukuje opravdu na minimum. Naše babičky a maminky prosazovaly před třiceti lety, že po prvních narozeninách už bez plenek. V dnešní době se to zdá jako docela brzy, ale něco na tom bude. A léto je na odnaučení od plenky to nejlepší období. Takže jak na to? Existuje spousta způsobů, tím nejjednodušším je prostě nakoupit místo plenek dostatek spodního prádla a připravit se na utírání loužiček a sušení počůraných věcí. A pak už jen vyměnit plínku za kalhotky/slipy a jedeme na to.

Univerzální návod sice neexistuje, ale pár rad do začátku:

  • Buďte důslední. A hlavně o tom musíte být přesvědčené VY. Pokud se rozhodnete naučit dítě na nočník, tak na tom opravdu trvejte. I když to bude znamenat, že budete co půl hodiny měnit počůrané oblečení a utírat loužičky nebo uklízet hromádky. Tím, že jeden den dítěti plenky dáte, zatímco druhý ne, ho jenom zmatete a celé odvykání plenek jen prodloužíte.
  • Naslouchejte svému dítěti. Zároveň ale realisticky zvažte možnosti vašeho batolete. Je sice super, že sousedovic Alenka to na nočník zvládala v roce a půl. Ale každé dítě je jiné a některé může být na nočníkové čůrání připravené třeba až ve třech letech.
  • Eliminujte stresové okolnosti. Dítě na nočník nejlépe naučíte doma. V době, kdy se mu můžete věnovat. Děti také mají rády svou denní rutinu, takže je možné, že třeba na dovolené se k plenkám budete zase muset vrátit. Nové prostředí a nový denní program totiž představuje stres, přičemž počůraná plenka zase známé příjemné bezpečí. Proto se děti často v okamžicích stresu začínají znovu počůrávat a vrací se k plenám.