Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ženská neplodnost z pohledu Ájurvédy

Ženská neplodnost z pohledu Ájurvédy Ženská neplodnost je jedním z fenoménů dnešní doby. Jak se na ni dívá klasická medicína a Ájurvéda?
Pavlína Klaudová
3,3 5
3

ženská neplodnost z pohledu Ájurvédy zdroj: shutterstock.com

Neplodnost se v současné době skloňuje čím dál více. Proč má tolik žen problém otěhotnět a jakým způsobem se na tento problém dívá Ájurvéda a jak klasická medicína? Lze vůbec na ženskou neplodnost nahlížet jinak než na civilizační onemocnění a zvládat její léčení pomocí tradičních léčitelských postupů, starých tisíce let?

Nejčastěji uváděné příčiny ženské neplodnosti z pohledu klasické medicíny

Neplodnost u žen může mít také řadu příčin. Tradiční medicína se zaměřuje hlavně na velmi známé faktory, představující pro ženu riziko ztráty plodnosti. Nejčastěji se zmiňuje o tom, že schopnost otěhotnět jde ruku v ruce s přibývajícím věkem a žena od 32 let není schopna počít dítě přirozenou cestou tak snadno jako např. ve 25 letech. To je první bod, který uvádí klasická medicínská základna. Na něho se následně nabalují další faktory, jako kouření, jak aktivní, tak pasivní, pití alkoholu, obezita, nedostatek kyseliny listové díky různým dietám a nevyvážené stravě všeobecně, kriticky nízké hladiny vitamínu B 12, železa a zinku. Bohužel se stále setkáváme s názory, že s neplodností souvisí také veganská strava, nicméně se jedná o okrajové přesvědčení.

Mezi příčiny, které jsou uváděny ve faktorech, způsobující neplodnost jsou také přemíra cvičení, sexuálně přenosné infekce, jako chlamydie, které způsobují u mužů zánět šourku a u žen poškozují vajíčko. Velmi často se mluví o pesticidech, herbicidech a dalších škodlivých látkách, které denně konzumujeme v množstvích více než obrovském v průmyslově pěstované zelenině. Ale také o škodlivosti životního prostředí jako takového, protože dýcháme, aniž bychom si to uvědomovali přemíru olova i dalších kovů a rozpouštědel. Důležitým ukazatelem, který se týká snížení plodnosti je stres, respektive hladiny stresových hormonů, které ovlivňují ovulaci a její kvalitu.

Ovulační poruchy jsou totiž jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Mohou být způsobeny předčasným selháním práce vaječníků, které se dostavuje okolo 40. let věku a ovulace se může úplně zastavit. Druhým problémem, který se řeší u ženské neplodnosti a je spojen s ženskými rozmnožovacími funkcemi, je syndrom polycystických vaječníků, kdy nemusí docházet k ovulaci, zároveň se může řešit špatná kvalita vajíčka, které nemůže být oplodněno. V lékařských ordinacích se v souvislosti s neplodností objevuje často i rakovina či virus HIV. Samostatnou kapitolou je poškození vejcovodů z důvodu špatně provedeného lékařského zákroku, díky němuž došlo ke zjizvení nebo zkrácení děložního čípku. Díky pomalé osvětě se už začíná téma neplodnosti spojovat také s užíváním hormonální antikoncepce. Tradiční léčby neplodnosti jsou všeobecně známé, proto se jim zde věnovat nebudeme, ale podíváme se na problém z jiného úhlu pohledu.

Ženská neplodnost z pohledu Ájurvédy a její řešení

I když se alternativní léčebné metody shodují s mainstreamovou medicínou v tom, že neplodnost je neschopnost ženy otěhotnět po roce nechráněného intimního života, je to asi tak jediné, co mají společné. Ájurvéda se dívá na neplodnost žen pomocí holistického pohledu. Respektive studuje, zda nejsou narušeny vztahy spolupráce těla a duše, které mohou stát v pozadí celého zdravotního problému. Diagnostika tradičních léčebných principů má za cíl odhalit jádro problému a léčit ho v jeho zárodku, na rozdíl od moderní medicíny, která potlačuje symptomy s pomocí farmacie. Hlavním cílem áyurvédské léčby neplodnosti je zajistit správnou přeměnu potravin na živiny, s kterými pak následně může tělo pracovat tak, aby mohla žena otěhotnět. Protože věří, že špatné trávení a určité toxiny v těle jsou hlavními příčinami ženské neplodnosti. Proto se řeší spouštěče problémů s kvalitním využitím potravy, ale také potrava sama. Ájurvéda má čtyři společné jmenovatele ženské neplodnosti: depresi, nespavost, příliš pikantní nebo přesolené jídlo a úzkosti.

Typické přístupy v ájurvédském léčení neplodnosti léčení neplodnosti nejsou agresívní a jdou ruku v ruce s respektem k přírodě. Využívají bylinných zdrojů a ověřených detoxikačních kůr. Protože jsou toxiny v těle největší z příčin ženské neplodnosti, podstupuje žena, která chce otěhotnět celý soubor postupů, známý pod jménem Panachankarma. Je to metoda, která je jedním z nosných pilířů ájurvédy a používá se nejen v případě neplodnosti. Má za cíl očistit tělo od jedů, které jsme přijali v důsledku nezdravého životního stylu. Provádí se s pomocí různých, herbo-minerálních přípravků. Čisticí postupy zahrnují několik po sobě jdoucích stupňů, které se při Panachankarmě musí dodržet. Jsou to Vámana (terapeutické zvracení, prováděné proto, aby se tělo zbavilo nežádoucí a nezdravé potravy), Virechana (očista pomocí projímadel), Nasja (čištění nosu), basti (klystýr) a Raktamokshana (čištění krve). Kombinace všech těchto postupů může pomoci zvýšit energii a vitalitu.

Další používaná metoda se jmenuje Swedaman. Pacient se potí pod přikrývkami nebo následkem cvičení. Celý proces má za cíl podpořit přirozenou detoxikaci organismu a vyplavení toxinů z těla. Ájurvéda pracuje s bylinnými přípravky, které mají za cíl napomoct tělu k lepší připravenosti na rodičovství. V takových případech se předepisuje kůra z fíkovníku Banyán, který se míchá s cukrem, ale také Ashwagandha nebo Kapikacchu (Mucuna pruriens), Aschwagandha totiž zlepšuje vylučování spermií i jejich kvalitu a léčí se jí také partner ženy, která potřebuje otěhotnět. Podle pravidel ájurvédy musí žena, která řeší problém s otěhotněním držet přísnou dietu. Musí se vyhýbat pikantním jídlům a přesolené stravě a jíst mandle, vlašské ořechy, čerstvou bio zeleninu (hlavně chřest a brokolici), celá zrna, mléčné výrobky, čerstvé ovoce (mango, broskve, švestky a hrušky) a sušené ovoce (datle, fíky, rozinky) a přepuštěné máslo (ghí).