Dokáží toho mnoho. Probouzejí v nás city, vzpomínky i fantazii. Do života vnášejí štěstí, radost i empatii. Utlumí fyzickou bolest a pozitivně ovlivňují psychiku. O to víc, když si je vytvoříme sami, přímo na míru. Objevte kouzlo přírodních vůní v naší Parfémové laboratoři.
Neznám snad ženu, která by nemilovala vůně. Jak se ale vyznat v tom ohromném množství značek a přípravků, které na nás útočí ze všech stran? Které jsou kvalitní? Které nám mohou uškodit? Co obsahují? Zajímáte se o jejich složení? Pátráte po tom, čím vám mohou být přínosné? Patříte mezi lidi, kteří preferují unikátnost a originalitu? Máte rádi alchymii a baví vás si trochu hrát? Pak jste ideálním adeptem na zážitkový workshop Parfémová laboratoř.
Láká vás voňavý svět vůní? Vytvořili byste si rádi tu svoji?
Vytvořit si vlastní parfém uzpůsobený přímo na míru nám samotným není nic složitého. O tom nás přesvědčila zkušená aromaterapuetka Markéta Filipová. O vůních ví snad všechno. Na začátku tříhodinového worksopu nás seznámila s trochou teorie a působivě nás vpravila do tajů tvorby parfémů.
V BiOOO Akademii jsme se na workshopu sešly v komorním složení, čtyři ženy. O to intenzivnější byly naše zážitky. Když před nás Markéta vystavěla tři řady lahviček plných éterických olejů, hned jsme se zvědavě vrhly je očichávat. „Při výrobě vonné esence je potřeba pustit fantazii a nechat rozhodovat čich, ne hlavu,“ upozorňuje Markéta a podotýká: „Neměli bychom se držet toho zažitého. Lidé často lpí na něčem, co chtějí míchat hlavou. Už předem si vyberou, že mají rádi to a to, a ani nechtějí očichat to další.“
Všimla si totiž, že i my, jako ostatně většina jejích klientů, jsme hned vyřadily ty vůně, u nichž máme zažitou představu, že nepatří mezi naše top. Nevěřila jsem, ale na konci kurzu jsem byla překvapena, jak velkou pravdu měla. Vůně, o které jsem si myslela, že rovnou zavrhnu, se u mě nakonec dostala na první příčky.
Jak si poskládat ideální vůni?
Kdy čichat k vůním? Ideálně, když nemáte rýmu, hlad a jste vyspalí. „Co si nosem vybíráme, to nám odráží naše tělesné i duševní potřeby. Hladový člověk by se mohl ponořit do čokoládových parfémů, unavený bude sahat po rozmarýnu, citrusech nebo mátě. Ale to neznamená, že je typ, kterému sluší,“ upozorňuje Markéta.
Připravit správnou recepturu je věda, která se studuje dlouhá léta. Nám laikům doporučila pracovat pouze se třemi ingrediencemi. „Nemá smysl smíchat dvacet vůní, kdy ani nepoznáte, co tam je. Méně je více,“ seznámila nás s tzv. tradiční vonnou pyramidou, která dělí vonné látky do tří skupin podle intenzity a délky trvání. „Základ pyramidy tvoří nejhutnější a nejstabilnější ingredience, které působí až několik hodin. Tímto základem vždy začínáme. Patří sem tóny dřeva, pryskyřice, těžších koření,“ vysvětluje Markéta.
Srdce, tedy střed pyramidy, dává parfémům jakousi duši. Tyto látky voní alespoň hodinu, bývají to květy, svěžejší kořeněné tóny nebo bylinky. Hlava je pak tvořena těmi nejsvěžejšími, prchavými ingrediencemi, které dodají svěžest a vůni pozvednou. Voní jen pár minut, ale jsou takovou krásnou tečkou. Ideální jsou například citrusy či bylinné tóny.
Zázrak zvaný magnólie
Jakmile jsme se seznámily s jednotlivými patry pyramidy, očichaly konkrétní prvky, zvolila si každá z nás tři konkrétní složky, které budou tvořit základ, srdce a hlavu našeho parfému. Bylo zajímavé, jak každá z nás vnímala stejnou vůni úplně jinak. Je vidět, jak je vnímání vůně individuální. „Proto je důležité, aby si každý člověk tvořil vůni sám přímo na míru,“ vysvětlila mi Markéta, když jsem jí položila otázku, zda na její kurzy chodí i muži, kteří by rádi obdarovali vlastním parfémem svou partnerku. „Muži chodí, ale parfémy si tvoří pro sebe. Každý by si měl vlastní vůni vytvořit sám a sám si vybrat ingredience.“
Zatímco základ i hlavu parfému jsme každá zvolila naprosto odlišně, na srdci jsme se překvapivě shodly všechny. Uchvátila nás vůně magnólie. Já jsem si jako základ původně vybrala kakaový bob. Brzy jsem ale pochopila, že u mě, jak říkala Markéta, opravdu zaúřadovala hlava. Čokoláda je totiž moje oblíbená vůně, a tak jsem ji preferovala. Nakonec však zvítězila vanilka. Jako hlavu jsem zvolila svěží citrón.
Co jsem si nakonec odnesla domů?
Pak už jsme začaly míchat. Nejdříve jsme roll-on naplnily nosičem parfému, jojobovým olejem. Jeho výhodou je, že je neutrální, čistý a dobře se snoubí s vůněmi. Do něj jsme pak podle pravidel vonné pyramidy, která se můžete naučit na workshopu, přidaly přesný počet kapek základu, srdce a hlavy. Nakonec jsme natěšeně očichávaly, co z tohoto alchymistického procesu vzniklo. Vůně mě velmi mile překvapila. Vzešlo cosi povznášejícího, svěžího, co mi hned vykouzlilo úsměv na tváři.
Odnesla jsem si roll-on, kterým se potírám, kdykoliv si chci navodit tu moji příjemnou atmosféru. Markéta mě přesvědčila, jak pozitivně vlastní vůně dokáže ovlivnit náladu a navodit harmonii. Workshop Parfémová laboratoř mohu vřele doporučit.