Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co by ve Vaší dovolenkové lékárničce rozhodně nemělo chybět?

zdroj: Shutterstock

Blíží se léto a dovolenou si samozřejmě všichni přejeme užít bez nepříjemných zdravotních komplikací a úrazů Ať už se chystáte na hory, k moři, nebo jen na výlet, s sebou byste si měli vždy vzít lékárničku nebo spíše takovou taštičku se základními potřebami vybavenou tak, aby Vás nikdy nic nepřekvapilo. Dnes se tedy společně podíváme na to, co by v takové taštičce první záchrany nemělo rozhodně chybět.

Železný základ

I když taková lékárnička může obsahovat potřeby od A do Z, je přeci jen nějaký základ, který je vhodné mít vždy po ruce. Takže určitě se ciťte volní doplnit tento základ o cokoliv, co třeba zrovna Vám přijde šikovné mít, ale tyto věci by měla mít rozhodně každá rodina, která se v létě vypraví za dobrodružstvím.

Dezinfekce: Každá maminka to zná, děti běhají a padají a rozbíjejí si kolena. Proto je vždy dobré brát s sebou dezinfekci kamkoliv (např. Betadinu nebo proslulý peroxid). Kromě malých oděrek a poranění se navíc hodí i ve chvíli, kdy na sobě najdete přisáté klíště - to je záhodno před vyndáním zalít dezinfekcí a po vyndání postižené místo opět vydezinfikovat.

Obvazy a náplasti: Tento bod jde takřka ruku v ruce s bodem předchozím, protože když se někdo poraní, po řádném vydezinfikování je dobré ranku zalepit náplastí, aby se do ní nedostala zbytečná infekce. Kromě otevřených ran se hodí také na puchýře či otlačeniny. Obvazy se pak hodí při různých problémech s koleny, vymklými kotníky a naraženými rukami. Různé velikosti sterilních a nesterilních gáz, elastické obinadlo, a náplasti tedy také noste vždy a všude.

Lék proti bolesti a horečce: Paralen či ibalgin, případně sirup pro děti jsou také nutností. Nikdy nevíte, kde Vás přepadne rýmička nebo nějaká pořádná chřipka a i když v létě toho ve vzduchu tolik nelítá, je lepší být připraven než pak překvapen.

Lék na průjem a zvracení: Aktivní (živočišné) uhlí, smekta aneb léky proti průjmu a zvracení se také hodí. Nezřídka se stane, že Vám na letní dovolené nesedne nějaké jídlo nebo že dostanete mořskou nemoc a to pomoc v tabletkách či prášku velmi oceníte.

Lék na nevolnost: Ještě trochu jiná kategorie jsou léky na nevolnost, zejména v dopravních prostředích při delších cestách. Kinedryl známe už z dob škol v přírodě, kdy nám ho maminky preventivně dávali, abychom při cestě na školní akci nepotřísnili celý autobus.

Léky na alergii: Kdo na alergie trpí tak tento bod bere asi jako celoživotní samozřejmost (nosit antihistaminika všude s sebou), ale kdo alergie zdánlivě nemá, možná ho to na první dobrou nenapadne. Ale alergie se mohou vyvíjet po celý život, a tak není od věci nějaký volně prodejný prášek na alergii, třeba Zyrtec, na dovolené brát.

Repelent a opalovací krém: Tyto dva pomocníci nemusí být nutně v taštičce poslední záchrany, ale mezi důležitými produkty je určitě potřeba je zmínit. Repelent Vám jednak pomůže proti komárům, ale také proti klíšťatům a jinému hmyzu. Do dvojice k němu je pak možné přibalit i nějaký uklidňující gel nebo mastičku, pokud už Vás hmyzí bodnutí nemine. No a k opalovacímu krému asi žádný komentář netřeba. Tím by měl být vybaven každý, nehledě na věk a to po celé léto.

Co se může také hodit: 
Digitální teploměr, nůžtičky a pinzeta či cucací pastilky na bolest v krku můžete také do své výbavy zařadit. Co se obzvláště v létě neztratí jsou také vitamíny. Na našem eshopu najdete velký výběr všeho, na co si jen vzpomenete. No a v létě bychom určitě doporučili betakaroten nebo vitamín B, který má pomoci odpuzovat nechtěná klíšťata.