zdroj: Shutterstock
I když je kalendářně teprve jaro, jistě jste si všimli, že venkovní teploty na to mají jiný názor. A protože slunečných dní přibývá, je potřeba se podle toho náležitě zařídit a začít se náležitě chránit. I když krémy s obsahem SPF bychom měli používat celoročně, určitě se mezi námi najdou lidé, kteří v tom nejsou tak úplně důslední. A přesně proto se dnes společně podíváme na to, co je vlastně to záhadné SPF a jakou roli u opalovací péče vlastně hraje.
Co je to SPF?
SPF je zkratka pro 3 anglická slova - Sun Protection Factor (ochranný faktor proti slunci). Jak asi víte, SPF je udáváno jako číslo, které nám říká, jak dobře opalovací krém chrání naši pokožku před UVB zářením. UVB záření je zodpovědné za spálení kůže a může také přispívat ke vzniku rakoviny kůže. Čím vyšší je tedy číslo SPF, tím větší ochranu nám krém poskytuje. Například opalovací krém s SPF 30 blokuje 97 % UVB záření, zatímco opalovací krém s SPF 15 blokuje pouze 85 %. Je však důležité si uvědomit, že SPF nezahrnuje ochranu proti UVA záření. UVA záření proniká hlouběji do kůže než UVB záření a je spojováno s předčasným stárnutím kůže a vráskami, a také s rakovinou kůže. Při výběru opalovacího krému je proto důležité hledat produkt, který nabízí komplexní ochranu, to znamená, že chrání jak před UVB, tak před UVA zářením. Hledejte opalovací krémy s označením "širokospektré" nebo jsou přímo označené jako "UVA/UVB ochrana".
UVA a UVB záření
Abyste neměli příliš zmatek ve všech těch písmenkách, pojďme se na oba druhy záření podrobněji podívat. Známé UV záření se totiž dělí na UVA záření a UVB záření (potažmo ještě UVC záření, které je ale naštěstí je pohlcováno ozónovou vrstvou atmosféry a na povrch Země se nedostává). UVA záření s vlnovou délkou 315-400 nm je méně energetické než UVB, ale proniká hlouběji do kůže, a to až do dermis. Je zodpovědné za předčasné stárnutí a vrásky, oslabení elasticity kůže a pigmentové skvrny. Navíc i UVA záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Na rozdíl od UVB záření prochází UVA záření sklem, a tak i ve vnitřních prostorách, pokud je okno dostatečně velké, dochází k vystavení pokožky tomuto záření. UVB záření s vlnovou délkou 280-315 nm je potom odpovědné za spálení kůže a bohužel i za zvýšení rizika rakoviny kůže. Toto záření proniká do svrchních vrstev kůže a způsobuje poškození buněk.
Jak se tedy chránit
Jako první krok, který byste měli podniknout, je vybrat si opalovací krém s širokospektrou ochranou a SPF 30 nebo vyšším. To znamená, že krém Vás bude chrání jak před UVB, tak před UVA zářením. Důležité také je, nanést dostatečné množství opalovacího krému na všechny odkryté části pokožky zhruba 20 minut před pobytem na slunci. Tím to ale nekončí. Někteří lidé totiž mají představu, že se ráno před odchodem ven namažou opalovacím krémem a mají tak na zbytek dne vystaráno. Omyl. Aplikaci krému opakujte zhruba každé 2 hodiny, případně častěji, pokud se chodíte osvěžovat do vody nebo pokud se ve větších horkách nadměrně potíte. Podstatné také je, nezapomínat na často opomíjené oblasti na našem těle, jako jsou uši, rty a chodidla. Ano, i když se to nemusí zdát, i tyto části těla jsou náchylné na spálení.