Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Opalovací krémy pro děti? Jeden kvalitní krém může mít celá rodina

zdroj: shutterstock

Děti mohou mít stejný opalovací krém jako vy, záleží na složení. Při výběru opalovacích krémů nemusíte mít zvlášť pro sebe a zvlášť pro děti. Složení bývá stejné. Vybírejte spíše ty, které fungují na principu odrážení slunečního záření a neobsahují syntetiku.

Děti a opalování

Dětská pokožka je třikrát až pětkrát tenčí než pokožka dospělého, a zároveň i citlivější na kontakt se slunečními paprsky. U dětí do jednoho roku se vůbec nedoporučuje vystavovat je přímému slunečnímu záření, protože jejich pokožka je zdaleka nejtenčí a nejnáchylnější. U dětí od jednoho roku do tří let věku se doporučuje chránit vždy hlavu kloboučkem. Před pobytem na sluníčku by děti měly být vždy namazané opalovacím krémem s dostatečným faktorem.

Nemusí být dětský krém, záleží na SPF

Při výběru opalovacího krému pro děti se nemusíte orientovat vyloženě na dětské opalovací krémy. Ať už jde o konvenční či přírodní opalovací krém, výrobci většinou používají stejné suroviny a ve stejném poměru. Legislativa u nás nerozlišuje mezi opalovacími krémy pro děti a pro dospělé.

Důležité je složení krému a SPF faktor. Právě ten určuje míru ochrany před slunečním zářením. Pro děti volte opalovací krém minimálně s SPF 30. Takový krém propustí do kůže 1/20 ultrafialového záření a ochrání pokožku dítěte před 95 % dopadajícího záření. Při pobytu u moře se doporučuje ještě vyšší faktor, ideálně SPF 50. Ten propustí do pokožky jen 1/50 ultrafialového záření a ochrání pokožku dokonce před 98 % záření.

Po čem se dívat ve složení?

Při výběru vhodného opalovacího přípravku sledujte jeho složení. U dětského krému i u krému pro dospělé bude skoro stejné, v závislosti na konvenčních či přírodních produktech se ale můžete setkat s vhodnými či naopak nevhodnými látkami.

Nekupujte produkty s obsahem OMC filtru, protože může mít vliv na hormonální systém, což není žádoucí ani u dospělých a už vůbec ne u dětí. Dětská pokožka také nereaguje dobře na parabeny, propyly a butylparabeny.

Místo syntetických krémů zkuste jako alternativu přírodní opalovací krém pro děti, který funguje na bázi minerálních UV filtrů. Například oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého. Krémy s jejich obsahem vytvoří při natření na pokožce ochrannou vrstvu, která UV záření nepohlcuje, ale odráží.
Právě opalovací krémy s těmito látkami jsou doporučovány lidem s citlivou pokožkou a dětem.