Jen 26. 3. bomba výprodej se slevou 15-50 %

7 důležitých faktů o opalovacím krému

3,8 5
4

7 důležitých faktů o opalovacím krémuzdroj: shutterstock.com

Letní sezóna je tady a s ní i sezóna opalovacích krémů. Už jste si nakoupili zásobu? Na obličej, na celé tělo, na dovolenou, nebo jen tak do města. A máte nakoupeno správně? Ten správný ochranný faktor, tu správnou konzistenci a tu správnou výdrž. Kolem opalovacích krémů koluje spousta zaručených tipů a informací, trošku nesprávných, trošku nepřesných a trošku zavádějících. A tak při nákupu pamatujte na dobrý výběr a při opalování zase na správné použití. Návod na opalovací krém snad nepotřebujete, ale i tak je vhodné pamatovat na několik maličkostí a myslet na ně při mazání. Protože možná ten skvělý nový opalovací krém používáte úplně špatně.

Používáte ho málo. Opalovacího krému je třeba nanést dostatečné množství, abyste dosáhli požadované ochrany. Pro namazání celého těla byste měli použít alespoň 30 ml opalovacího krému, jen tak dosáhnete maximální ochrany před sluníčkem.

Nepoužíváte ho dostatečně často. Opalovací krém je navíc třeba obnovovat, ať už po koupání nebo maximálně po dvou hodinách na sluníčku. Postupně totiž ztrácí svou účinnost.

Více neznamená lépe. Ochranný faktor můžete sice vybírat až do SPF 50+, ale vyšší SPF vám nezaručuje lepší ochranu. Vzhledem k tomu, že ochranný nátěr je třeba obnovovat, tak úplně stačí pořídit si krém s SPF 30 nebo SPF 20.

Neexistuje důkaz, že opalovací krém chrání před rakovinou kůže. Opalovací krém chrání před spálením pokožky. A také je dokázáno, že pokud si třeba jenom jednou spálíte pokožku, tak riziko rakoviny několikanásobně stoupá. Ale spálit se můžete i s opalovacím krémem. A krém samotný před rakovinou pokožky prostě neochrání. Proto je tak důležité vyhýbat se silnému sluníčku a pravidelně obnovovat vrstvu opalovacího krému. Chraňte svou pokožku před zčervenáním ze sluníčka, a teprve tak ji ochráníte proti rakovině.

Nerozlišujete druh opalovacího krému. Základní rozdělení opalovacích krémů je na chemické a fyzické. Chemická ochrana proti slunci obsahuje chemikálie, které paprsky pohlcují. Zatímco fyzické opalovací krémy škodlivé sluneční paprsky odrážejí. Ještě důležitější je ale rozlišovat mezi UVA a UVB ochrannou. Ne každý krém totiž obsahuje dvojí ochranu proti všem slunečním paprskům. A tak při nákupu opalovacího krému vybírejte takový, který obsahuje širokospektrální ochranu proti slunci.

Protřepat, nemíchat. Hlavně u fyzických opalovacích krémů je vhodné před použitím krémem zatřepat. Především pokud máte krém s lehčí a tekutější konzistencí. Může totiž docházet k usazování fyzických ochranných filtrů na dně krému, a celkový ochranný faktor krému se tak snižuje.

Opalovací krém je třeba odlíčit. Opalovací krém byste určitě měli nanášet nejen na celé tělo ale i na pleť, hlavně pokud trpíte na pigmentové skvrny. A také byste ho měli večer důkladně odlíčit a smýt, i když zrovna na sobě nemáte make-up. Ochranný filtr totiž vytvoří na pokožce neprodyšný film.

Jak se vám článek líbil?