Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rozhovor s majitelem Petrem Bílkem

zdroj:

Ke zdravé stravě a přírodním produktům se dostal tak trochu náhodou. Dnes Petr Bílek tuto myšlenku šíří prostřednictvím obchodu Biooo.cz, který založil před patnácti lety. S nadsázkou řečeno se stal jeho chodící reklamou. Šíří kolem sebe pozitivní energii, která se odráží na atmosféře celé firmy. 

PETR BÍLEK: Pro sladkosti utíkám do sadu

Jaký to je pocit, když se ohlédnete zpátky na úplný začátek? 

Je to hezký pocit. Já jsem si vysnil, že se z Biooo stane to, čím je nyní, tedy podnikem, kde nejen dobře nakoupíte kvalitní produkty, ale kde se také můžete vzdělávat, dozvědět se spoustu věcí o výrobě, naučit se něco nového, kde se vám budeme věnovat. Byla to dlouhá cesta, je za námi kus práce, ale hřeje mě vědomí, že to funguje. Přitom jsme na začátku netušili, jestli naše kroky, které jsme udělali, budou dobré.

Vaše kroky byly na tehdejší dobu docela odvážné, že?

Ano, bylo to odvážné. Před patnácti lety lidé na podobné obchody pohlíželi někdy i s despektem. Přírodní produkty byly velmi vyhraněnou alternativou ke konvenční kosmetice. Obvykle vznikaly malé obchůdky, kde nakupovali velmi alternativní lidé. Většina je vnímala jako něco divného. My jsme se rozhodli jít jinou cestou. Místo té malé alternativy jsme rovnou otevřeli obchod v Kotvě. Snažili jsme se lidi seznámit se skutečnou hodnotou. Dávalo mi to tedy smysl. 

Bylo těžké přesvědčit lidi, aby pochopili tuto myšlenku?

Bylo to těžké. Lidé chodili kolem, nevěděli, co si mají myslet. Každý zákazník, který projevil zájem, pro nás znamenal malou výhru. Věnovali jsme se mu, vysvětlovali, v čem je to dobré, jak mu to může pomoct… Samozřejmě jsme naráželi i na odmítavé reakce, kdy si o nás lidé mysleli své. Ale postupně se vytvořila báze zákazníků, která se začala přirozeně rozšiřovat. Myslím, že ti, kdo naše produkty vyzkoušeli a poznali, se o nich začali zmiňovat dál a šířili povědomí o nás. 

Dnes máte tři pobočky v Praze a jednu v Brně. To už je velký úspěch.

Mám z toho radost. Myslím si, že Biooo.cz má prostor oslovit další lidi. Jsem přesvědčen, že kdo vyzkouší kvalitní přírodní produkty, už pro něj neexistuje cesta zpátky ke konvenčním výrobkům. Už si prostě nedáte na hlavu běžný šampon. Já sám, když někam jedu, radši si hlavu neumyju, než abych si na vlasy dal šampon z hotelu. 

Vy se ale rozvíjíte i jinou cestou než „pouhými“ obchody. V Kotvě například nabízíte zdarma poradenství vizážistky a největší novinkou je BiOOO Akademie...

To je přesně naše myšlenka. Věnovat se zákazníkům. Jsem nesmírně rád, že se akademie otevřela. Snil jsem ní dlouho. Je to místo, kde se naši zákazníci mohou scházet na workshopech, seminářích, máme zde hezké prostory, vytvořili jsme nový web. Naše myšlenka je postavená na tom, že se lidem snažíme ukazovat, co si kupují, co produkty obsahují, učíme je zajímat se o složení a chceme je hezkou formou vzdělávat. O tom je BiOOO Akademie. Necháme je vyrobit si krém, ať vidí, jak a z čeho lze poskládat. Naše firma není jen „nakup, zaplať a jdi, už nás nezajímáš“, ale naopak s klienty budujeme vztahy a nabízíme škálu doplňkových služeb. 

Potkáme v obchodě i vás osobně?


Už moc ne. Ale dříve jsem se tam vyskytoval. Hlavně v začátcích, když jsme měli jen jednu prodavačku. Stalo se, že onemocněla a já jsem se musel na měsíc a půl postavit za pult. Nic jsem o produktech nevěděl. Byl to pro mě očistec, ale nejcennější škola, z které dodnes čerpám. Když se pak lidé vraceli, že jsem jim dobře poradil, že se jim třeba zlepšily zdravotní problémy, myslel jsem si své. Ale pak se to začalo stávat pravidelně a já si uvědomil, že to asi není jen tak samo sebou, že to asi opravdu funguje. To byl zlomový moment, kdy jsem našel hluboké přesvědčení, jak je to úžasné pro lidi.

A tak jste se vydal na vlastní cestu za zdravým způsobem života…

Jak se říká, za vším hledej ženu, tak ke zdravému způsobu života a následně i k založení Biooo.cz stála žena. Když jsem studoval na vysoké škole, moje tehdejší přítelkyně přišla s tím, že by chtěla začít jíst racionálně, podle krevních skupin. A prý jestli mi to může vařit? Pro mě tehdy jídlo znamenalo jen hmotu, kterou musím pozřít, abych mohl žít, takže jsem jí to odkýval, že sním všechno. A po měsíci jsem bez hladovění a omezování zhubl sedm kilo. Pak se mi stala zvláštní věc, začal jsem vnímat chutě základních surovin. Najednou jsem si je vychutnával a cítil, co dosud ne. Zbystřily se mi smysly a uvědomil jsem si, že mi strašně chutná každá potravina v tom nejpřirozenějším podání. 

Jak se stravujete dnes?

Snažím se jíst nízkosacharidově. To znamená, že nejím nic, co obsahuje cukry, nejen sladkosti, ale i veškeré pečivo, ovoce, těstoviny atd. Naopak můj jídelníček obsahuje hodně zeleniny. Je to docela omezující, ale když se držím svého režimu, tak na sobě vidím, že mi prospívá. To je pro mě motivace. 

Dostanete někdy chuť na pořádný krajíc chleba s máslem?

To jste mě rozesmála. Ale ano, přiznávám, občas chuť dostanu, zvlášť, když vidím ve svém okolí, že si někdo něco takového dá. Samozřejmě občas uhnu a dám si něco, co bych vzhledem k tomu, co jsem si předsevzal, neměl. I když pak mám trochu výčitky. 

Co třeba čokoláda?

Tak ony existují, a máme je i v nabídce, čokolády s vysokým podílem kakaa, tak to je relativně v pohodě.

Koukám, že vás na ničem nenachytáme.

Ale ano, někdy si dám i tu běžnou čokoládu. Teď v létě neodolám ani ovoci. Řekl jsem si, že co si utrhnu sám ze stromu, to můžu sníst v jakémkoliv množství. Takže když mě přepadne chuť na sladkosti, utíkám do sadu :-)

Máte v Biooo.cz nějaký oblíbený výrobek?

Aktuálně jeden konkrétní ne, ale v minulosti jsem si zamiloval suchý šampón Eliah Sahil organic, který mi krásně voněl. Dnes se směju, že jsem si myl hlavu třeba i víckrát denně, protože to bylo tak příjemné.

Když jsme u té hlavy, čím si s nadsázkou řečeno čistíte hlavu?

Čas trávím rád prací se dřevem. Pocházím z vesnice, kde byla práce rukama mojí každodenní činností. Ve městě, v kanceláři mi to hodně chybí. Tak se k tomu často vracím. Fyzická práce mi tak dává odpočinek. 

A jsme opět u té přírody, která tedy tvoří gró vašeho života i celého konceptu firmy. Čím je vám Biooo.cz? Dá se s nadsázkou říci, že je vaším dítětem?

Určitě je to moje dítě. Vlastně nejstarší dítě. Ty moje jsou ještě malé, ale tohle je už puberťák. Hodně jsme spolu zažili, dobré i těžké časy. Dává mi radost, když vidím, že to není jen něco, co energii bere, ale i dává, dobře funguje. Těším se, že ho budeme rozvíjet dál, že dospěje a dozraje.