zdroj: shutterstock.com
Není klasičtějšího kosmetického produktu nad tuhé mýdlo. Ale ani podceňovanějšího a opomíjenějšího. Snad až na marseillská mýdla, která mají díky zemi původu punc iracionálního luxusu a provensálského kouzla a která si mnozí pořizují spíše jako dekoraci do interiéru. Jinak máme tendenci spíše nad kostkou mýdla ohrnout nos a pořídit si na mytí čehokoliv něco technologicky vyspělejšího, třeba tekuté mýdlo.
Aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, je nutné říct, že tento despekt má co do činění s tím, jak vypadají běžná konvenční mýdla a tak si málokdo uvědomí, že není mýdlo jako mýdlo. A že to, co občas vidíme v drogerii zabalené jako mýdlo, nemá s opravdovým mýdlem společného více než tvar. Přírodní mýdla naopak vracejí tomuto produktu jeho ztracenou důstojnost a překonáte-li počáteční nedůvěru, buďte si jistí, že se ve vaší koupelně zabydlí natrvalo a nezůstane u jednoho exempláře.
Přejít na sekci článku:
5 mýtů o tuhých mýdlech
zdroj: shutterstock.com
1 Nízká kvalita. Aneb mýdlo je dobré tak maximálně na ruce, ale tělo nebo obličej vyžadují daleko propracovanější záležitosti, je potřeba je hydratovat, regenerovat…. Tak to je možná pravda o mýdlech za 12 korun z drogerie. Ale přírodní tuhá mýdla jsou vyráběna prakticky ze stejných ingrediencí, které najdeme v odličovacích mlécích, tekutých sprchových gelech nebo pleťových mycích gelech. Hlavní složkou jsou vždy oleje (mýdlo jako takové může být i z živočišného tuku, ale taková většinou mezi přírodní kosmetikou nenajdete) a podle druhu použitých olejů můžeme usuzovat na (ne)vhodnost mýdla pro nás.
2 Přírodní mýdla nepění. To je pravda tak napůl, protože záleží, jak která. Každý olej má jiné vlastnosti a po zmýdelnění se chová jinak. Skutečně nepění čistě olivová mýdla, mýdla, který obsahují větší množství kokosového oleje pění naopak velmi dobře.
3 Tuhá mýdla vysušují. Tady opět záleží na složení. Mýdlo se totiž skládá jednak z tuků - v tomto případě rostlinných, jednak z dalších přidaných látek a ty už mohou být prakticky jakékoliv. Takže tuhá mýdla často obsahují velmi regenerační přísady jako třeba kozí mléko nebo med, případně éterické oleje, které dokáží pomoci při nejednom kožním problému. Pozor je nutné dát pouze v případě vysokého obsahu glycerínu, který skutečně může zapříčinit, že mýdlo bude vysušovat více, než by se vám líbilo.
4 Rychle ubývají. Tak ano, pokud je dáte do sprchy v krabičce, ve které pak zůstane plno vody. Případně ho před použitím důkladně napěníte pod tekoucí sprchou. Ale pokud ho používáte alespoň trochu šetrně, to jest nenamáčíte mýdlo zbytečně (většinou bohatě postačí, že je mokrá kůže a namydlit se můžete suchým mýdlem) a necháváte ho v suchu, tak vám vydrží přibližně stejně, jako běžná velikost sprchového gelu. A pokud ho používáte na obličej, tak několikanásobně déle.
5 Nejsou vhodná pro citlivou pleť. A proto většina dětských řad obsahuje aspoň jedno mýdlo - jako třeba Weleda :-) Je to totiž právě naopak - pokud zvolíme kvalitní přírodní mýdlo, tak se jedná o velmi jemný a šetrný způsob mytí a často pouhá výměna všemožných mycích prostředků za obyčejnou kostku mýdla má větší efekt než kdejaké kosmetické hokus-pokusy.