Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recenze: Dr. Bronner's Shikakai

Recenze: Dr. Bronner's Shikakai Tekutá mýdla na tělo a vlasy Shikakai od Dr. Bronnera jsou tak jemná, že se hodí i pro citlivou ekzematickou pokožku i pro děti.
Renata Ježková
5,0 5
10

Recenze: Dr. Bronners Shikakai zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Vzhledem k tomu, že odmalička trpím záchvaty atopického ekzému, které jsou občas dost brutální, logicky věnuji zvýšenou pozornost tomu, čím umývám a mažu děti. Ty sice žádné problémy nemají, ale mně se také začal ekzém objevovat až ve starším školním věku, takže člověk nikdy neví… Drogerkovou klasiku jsem na ně nepoužívala nikdy a i mezi přírodními produkty si opravdu hodně vybírám. Navíc hledám něco takového, po čem je nemusím okamžitě namazat, protože někdy to prostě nevychází… Navíc to, že se po umytí potřebujete namazat, protože kůže je suchá a pne, je neklamnou známkou toho, že vás mycí prostředek vysušil víc, než bylo třeba a bylo by na místě uvažovat o výměně, případně úpravě stravy a pitného režimu.

Máme toho vyzkoušeno dost. Jedním z oblíbených je dětský sprchový gel Acorelle, který bez problémů používáme i na vlasy. Nicméně favoritem jsou shikakai tekutá mýdla Dr. Bronner’s. Ze dvou důvodů - absolutně čisté složení a opravdu jemná péče o pokožku. Mně osobně se na tom navíc líbí celá koncepce značky, která si opravdu dává záležet na tom, aby všechny suroviny měly dohledatelný původ, výroba a pěstování byly naprosto etické a i firma sama má velmi přísně nastavená vnitrofiremní etická pravidla, která respektuje.

Co v tekutém mýdle shikakai najdeme?

  • hroznovou šťávu
  • směs zmýdelněných olejů - kokosový, olivový, konopný a jojobový
  • prášek ze shikakai
  • sacharózu

 

Recenze: Dr. Bronners Shikakai

Díky šťávě z hroznů, která v produktu nahrazuje vodu, je mýdlo skutečně velmi jemné. Navíc oleje v něm obsažené patří k těm více pečujícím, takže o pokožku je postaráno skutečně nadstandardně. Jsem ráda za absenci palmového oleje, který má sice Bronner z certifikovaného pěstování, ale tahle kombinace je rozhodně lepší. Navíc palmový olej je v mýdlech většinou jen kvůli pěně, protože pění opravdu dobře, ale já si opravdu nepořizuji produkty kvůli pěně, takže mi to je jedno. Když už jsme u toho - shikakai mýdlo pění, ale opravdu málo. Moje děti jsou na to zvyklé, navíc vědí, proč některá mýdla pění a jiná ne, takže to nijak neřeší. Obecně mám pocit, že dětem stačí říkat věci tak, jak jsou a pak není třeba vymýšlet žádné fígle, aby něco akceptovaly.

Obsah shikakai mýdlo přímo předurčuje k použití na vlasy. Shikakai je totiž tradiční indický prostředek k mytí vlasů - jedná se o namleté plody stromu Acacia concinna, které přirozeně obsahují saponiny a i samotný prášek vlasy velmi dobře a šetrně umyje. Kombinace shikakai a zmíněných olejů pak dělá z tohoto mýdla opravdu velmi regenerační a pečující šampon. Tak pečující, že třeba pro moje jemné vlasy to je prostě moc a vypadají, jako bych špatně vymyla olejový zábal. Takže pro sebe ho používám jen jako základ šamponu domácí výroby - ještě ho naředím hydrolátem, přidám trochu vody z Mrtvého moře, zelený jíl a éterické oleje. Je to ideální produkt pro no-poo metodu a pokud máte husté suché vlasy, tak ho rozhodně potřebujete.

Moje děti jsou na no-poo od narození, takže jsou ve fázi, kdy by mohly vystačit klidně jen s vodou. Nicméně Dr. Bronner´s Shikakai je pro vlasy i pokožku rozhodně plus, takže ho používají i jako šampon. Momentálně máme verzi bez vůně, která je vhodná pro nejmenší děti nebo pro tu nejcitlivější pokožku.

Dr. Bronner používá do svých mýdel éterické oleje v opravdu dobré kvalitě, takže mýdlo následně převezme vlastnosti dané esence. Takže třeba pro ekzematiky může být zajímavá varianta s tea tree, kterou máme vyzkoušenou také a kromě velmi intenzivní vůně tea tree jsem neviděla velký rozdíl v péči, takže se není třeba bát, že by tea tree pokožku vysušilo.