Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co jsou AHA a BHA kyseliny?

zdroj: shutterstock

Chcete mít hladkou pleť, která září zdravím a mládím? Pak se poohlédněte po produktech obsahujících AHA a BHA kyseliny. Jsou organické a slibují téměř zázračné účinky. Poradíme, kdy a které použít! I když slovo „kyselina“ zní poněkud agresivně a v lidech, kteří jdou přírodní cestou, občas vzbuzují nedůvěru, není se však čeho bát. Naopak AHA (alfa-hydroxykyseliny) či BHA (beta-hydroxykyseliny), jsou přírodní složky, které mají na naši pleť blahodárné účinky.

Jak se v nich vyznat?

Víte, proč královna Kleopatra měla tak nádhernou a mladistvou pleť? Používala totiž ovocné (AHA) kyseliny. Jsou to přírodní látky, které se nacházejí v ovoci, zelenině a také v mléce. Řadí se mezi ně například kyselina citronová, mléčná, vinná či jablečná, mandlová nebo kyselina glykolová, která je v kosmetice nejpoužívanější AHA kyselinou (kyselina glykolová má nejmenší molekuly a proto ze všech nejrychleji proniká do kůže, od toho se odvíjí i její síla a účinnost). Kyselina mléčná je na tom velmi podobně. Zajímavostí u ní je, že vzniká fermentací laktózy. Je tedy nasnadě, že její výroba je v domácím prostředí jednoduchá (stačil by nám k péči o pleť jogurt či kefírové mléko), pH mléčných výrobků se ale pH kyseliny mléčné nevyrovná. Pro citlivou pleť je nejideálnější kyselina mandlová, která má molekuly největší a je proto nejjemější.

AHA kyseliny jsou silní bojovníci s vrásky nebo s akné. Redukují pigmentové skvrny, stahují póry, odstraňují odumřelé buňky, proto se přidávají do chemického peelingu, který je díky nim oproti klasickému scrubu šetrnější a účinnější, protože jde do hlubokých vrstev kůže. Pleť rozjasní, vyhladí a omladí. Velmi rychle pronikají do pokožky, vážou na sebe vodu a dobře ji, hydratují. Vracejí do kondice pleť narušenou působením slunečních paprsků. Vytvářejí kolagen, čímž bojují s příznaky stárnutí. A tak ji jistě ocení ženy se zralou pletí. 

BHA kyseliny si pak oblíbí ten, koho trápí akné a problematická pleť. Jejich představitelkou je kyselina salicylová, která zatočí s ucpanými póry. Dokáže totiž rozpustit maz, a tak redukuje černé tečky i mazové vřídky. Je protizánětlivá, zklidňuje podrážděnou pokožku a zmírňuje červenání. Má silné anti-age účinky.

Jak si dobře vybrat?

Abyste pro svou pleť získala co nejvíc, můžete vybírat produkty, které obě tyto složky kombinují. Případně se zaměřte na konkrétní problém a typ vaší pleti. Kyseliny se přidávají do pleťových peelingů, ale i krémů, mlék, masek či sér. Jak jsme již zmínili, bývají zásadní součástí chemického peelingu. Zacházejte s nimi ale opatrně. Zvlášť v případě peelingu. Protože je tak intenzivní, neměla byste si ho aplikovat častěji než 2x týdně. Tyto kyseliny, také vytvářejí kolagen – což je ideální, pokud vás začínají trápit příznaky stárnutí.

Na co pozor

Kyselinám se vyhněte při podrážděné či nějakým způsobem narušené pleti. Měla by být bez oděrek. Také pozor, pokud budete chodit na slunce. V takovém případě si pokožku nezapomeňte chránit přípravky s vysokým FP. Zcela by se jim měly vyhýbat těhotné a kojící ženy. A jedno pravidlo nakonec, není vhodné tyto kyseliny na sebe vrstvit. Buď použijte přípravky, které je kombinují, nebo vyberte jen tu jednu konkrétní vhodnou pro vaše účely. Ale neaplikujte je na sebe. Lepší je začít pomalu, tedy s menší koncentrací, postupně můžete přidávat.