Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Peelingem k nové tváři

Peelingem k nové tváři Pro každou pleť se najde vhodný peeling. Víte, jak si vybrat ten správný?
Marcela Fröhlichová
4,4 5
9

Peelingem k nové tváři zdroj: unsplash.com

Celou zimu se schováváme, někdo pomalu ani nevytáhne paty z domu, ale je to škoda - i zimní příroda je fascinující a procházka na čerstvém vzduchu udělá dobře nejen tělu, ale také mysli. S pletí je to podobné… Ekvivalentem procházky pro naši pokožku je peeling.

Proč používat peeling?

Jasně, asi všichni víme, že existuje nějaký peeling na pleť i na tělo. Ale proč je dobré používat peeling? A co to vlastně dělá?

Exfoliace neboli peeling znamená jemné obrušování pleti. Abychom pochopili, proč je dobré či přímo důležité používat peeling, nejdřív bychom si měli vysvětlit, jak vlastně funguje pleť. Kůže totiž nepřetržitě produkuje nové kožní buňky v nižší vrstvě zvané dermis a posílá je na povrch zvaný epidermis. Tyto buňky na povrchu postupně odumírají a odlupují se, aby udělaly zase místo novým buňkám a tak pořád dokola. Jak stárneme, tak se obnova buněk zpomaluje a buňky se kupí nerovnoměrně na pleti, což způsobuje, že je pleť suchá, drsná a mdlé barvy. Zásadní výhodou peelingu je tedy právě to, že pleť zbavuje nánosu odumřelých buněk a pomáhá pleť rozjasnit, odhalit tak tu vrstvu čerstvých buněk. Ovšem také je klíčové, jaké produkty používáme a čím obrušujeme.

Druhy peelingu

Existují dva hlavní typy obrušování pleti/peelingu:

  • Mechanický peeling doslova drhne mrtvé kožní buňky pomocí nějakého druhu brusiva, od jojobových kuliček až po abrazivní přístroje. Mezi mechanický peeling patří i peeling pomocí soli či cukru nebo také kávový peeling. Tento druh peelingu je ideální na tělo, na pleť je vhodnější používat jemné, drobné a kulaté peelingové částečky, jako jsou například jojobové kuličky. Určitě se nedoporučuje na pleť používat drsný peeling, který obsahuje abrazivní částečky z meruňkových pecek, které mohou na pleti vytvořit mikrotrhlinky.
  • Chemický peeling využívá kyseliny - jemné ovocné enzymy, AHA (alfahydroxid) kyseliny nebo BHA (betahydroxid) kyseliny. Chemický peeling může být velmi jemný, ale také i velmi agresivní, záleží na síle použitých abraziv.

Problematika peelingů

Ačkoliv je peeling velmi užitečný a pomáhá udržet pleť svěží a v kondici. Je třeba jednat opatrně, především pokud máte citlivou a suchou pleť. Na takový druh pleti můžete používat jen velmi něžné peelingy a raději méně často cca 1x až 2x měsíčně. Normální pleť není tak omezována, ale i tak dávejte pozor, ať to s peelingem nepřeženete, jednou týdně je optimální použití.

Opatrně s použitím peelingu také v létě, nepoužívejte peeling bezprostředně před sluněním, abyste předešli podráždění pleti. Ideální je použít peeling při koupeli, když se póry díky teplé vodě a vlhkosti otevřou. Po peelingu pak můžete použít kvalitní výživnou a čisticí masku, protože pleť bude po takové očistě připravena přijmout další výživu. Celkově takto ošetřená pleť dokáže lépe vstřebat cenné přírodní látky např. z olejového séra či kvalitního krému.

Na tělo je možné používat peeling klidně i dvakrát týdně bez problémů. Nikdy ale nepoužívejte na pleť peelingy určené na tělo. Pokud možno nestřídejte příliš často produkty a různé formy peelingu. Nepoužívejte peeling příliš často, protože si můžete odstranit více ochranné vrstvy pokožky a vaše pleť tak může být citlivější. Prostě i u peelingu platí, že všeho s mírou. Určitě investujte do kvalitního produktu, který bude obsahovat šetrné přírodní složky, které nenaruší rovnováhu vaší pleti. Takovéto provětrání vaše pleť rozhodně ocení.