Přejít na sekci článku:
Jaká je moje pleť?
zdroj: pexels.com
Jsme tak individuální. A stejně individuální je i naše pleť. Jak lze vlastně rozdělit typy pleti? Všeobecně lze pokožku definovat jako mastnou, suchou, smíšenou, problematickou a různé kombinace zmíněného.
1. Pleť aknózní a mastná
Pleť může být mastná i bez uhrové nadílky. Uhry vznikají jako důsledek samočištění pleti, kdy už pokožka nestačí a do ucpaných pórů se usídlí nějaká ta bakterie, která následně vyvolá nepříjemný zánět. U problematické pleti je velmi vhodná změna stravy s důrazem na potraviny fungující jako prevence zácpy. Lidé, kteří na něho trpí, by měli jíst co nejvíce raw stravy, tedy neupravované pokrmy anebo upravené pouze do teploty 42 °C. Rozhodně se snažte z jídelníčku vyřadit potraviny s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou, jako je rafinovaný cukr nebo káva. Nezapomínejte pít hodně vody, pokud tělo prochází očistným procesem, který by se mohl projevovat na pleti, dostatečný příjem tekutin pomůže urychlit vyplavování toxinů z těla. Nejčastější chyba, kterou dělají majitelé problematické a nečisté pleti, je ta, že se snaží zastavit maštění agresivními prostředky s vysokým obsahem složek, které startují obranu kůže, a ta se ještě více mastí.
Obzvlášť pubertální mládež, trpící mnoha pupínky, dělá vše pro to, aby se jich zbavila. Agresivní čištění pleti opravdu není dobrý nápad. Pro problematickou pleť je výborný jíl rhassoul, funguje jako jemná bruska, normalizuje produkci mazu a výborně zbavuje nečistot v pleti. Nebo zelený jíl, který posiluje kůži a zmírňuje zánětlivé reakce. Následně se použije k ošetření hydrolát bez alkoholu, případně jen s velmi malým množstvím. Pro problematickou pleť jsou velmi vhodné květové vody z levandule a heřmánku. Jako krém nebo olej se hodí s výtažky či esenciálními oleji z tymiánu, rozmarýnu, pačuli nebo kafru, které pomáhají regulovat tvorbu mazu.
2. Suchá a alergická pleť, neodermatitida
Suchá a alergická pleť je z celostního hlediska brána jako emočně strádající. Například neodermatitida a další onemocnění, které se dávají do spojitosti s psychickým stavem člověka, se v poslední době rozmohla do opravdu velkých rozměrů. Loupající se, svědící kůže, která má sklon k červenání, není nic příjemného. U suché a alergické pleti je nutné se starat o její fyzickou i psychickou výživu. Snažte se pěstovat si sebelásku a zdravé partnerské vztahy. Alergie bývá reakcí organismu na přemrštěné nároky okolí. Zkuste použít éterické oleje pro vyčištění čaker, komplexně působí například bergamot.
Neodermatitida přímo volá po jojobovém oleji s kapkami růžového éterického oleje. Oba jsou silné, ale natolik jemné, aby si s ní uměly poradit. Konopný, pupalkový, šípkový nebo ricinový olej spolu s hojivými éterickými oleji, jako je neroli, heřmánek, ylang-ylang, kadidlo či levandule, jsou také vítanými pomocníky. Před aplikací olejů je vhodné postříkat pleť čistým hydrolátem z růže či levandule, bez přidaného alkoholu. Tím suchá pokožka olej snadněji přijme. Pro péči o citlivou a suchou pokožku zvolte bílý jíl nebo rhassoul, nepřekračujte však frekvenci používání vícekrát než jednou týdně.
Lidé s alergiemi či suchou pletí by se měli vyhýbat chlorovaným bazénům. Máte-li alergie anebo neodermatitidu, okamžitě vyřaďte syntetické prostředky na barvení vlasů, které toxikují tělo, případně začněte používat co nejšetrnější barvy na vlasy bez zbytečné chemie. Kožní onemocnění bývají také spojovány s pesticidy v jídle. Neužívejte syntetické vitaminy, vyhýbejte se antibiotikům, pokuste se vyřadit ze svého jídelníčku mléko, pšenici a alkoholické nápoje, zkrátka jezte co nejčistší stravu.
3. Zralá pleť
U zralé pleti je důležitá prevence. Pokud se staráte o svoji pleť kvalitně již od puberty, má zlepšenou odolnost vůči vráskám. Kvalitní péče zahrnuje ty nejčistší suroviny, neboť vrásky, které již vznikly, se velmi špatně eliminují. Stárnoucí pleť má převážně problém s hydratací, na dehydrované pleti se snadněji tvoří vrásky a rýhy. Pro zralou nebo stárnoucí pleť se hodí rostlinné oleje, jako je avokádový, baobabový, kokosový, konopný, makadamiový, meruňkový, olej z pšeničných klíčků, hroznový, pupalkový nebo rakytníkový. Rostlinné oleje zde zmíněné lze použít i pro citlivou a suchou pleť. Pro stárnoucí pokožku je výborný také vitamin E, který zlepšuje elasticitu vaziv.
Dostatečný příjem vitaminu A a C ve stravě, v co nejpřirozenější možné formě, zpomaluje stárnutí a ničí volné radikály. Výborný je také olej ze semen granátového jablka. Z jílů lze použít kaolín nebo rhassoul. Vhodné éterické oleje jsou růže, neroli, kadidlo, geránium a levandule.
4. Popraskané žilky
Za popraskané žilky může oslabené vazivo, to má „ na triku“ i strie, hemoroidy a celulitidu. Tento typ pleti může vzniknout důsledkem nadměrného množství alkoholu nebo také extrémních povětrnostních vlivů (silný vítr, přílišné horko nebo naopak chlad). Tuto pleť je třeba chránit proti povětrnostním vlivům přírodními krémy anebo oleji. Do DIY krémů a olejů se u této pokožky nesmí používat prokrvující esence, volíme tedy levanduli, nard, heřmánek modrý i římský. U mnohých žen se mohou popraskané žilky v obličeji vyskytnout v průběhu těhotenství.
Psychologicky se jedná o příliš mnoho energie, tlačící se na povrch. Souvisí se zadržováním vzteku, zlosti, frustrací a s depresemi. Takový člověk nemá opěrný bod ve svém životě a je rozladěný. Doporučuje se konzumace raw stravy, práce s aromaterapií, zde by nebyly od věci ani Bachovy esence. Pro vnitřní harmonizaci se doporučuje pít čaj s přesličkou.