Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bílý zabiják cukr

Bílý zabiják cukr Bílý rafinovaný cukr, který má na naše tělo podobné účinky jako některé drogy, najdeme nejenom ve sladkých jídlech, ale i v nejrůznějších polotovarech, omáčkách i pečivu.
Viktorie Kalinová
4,1 5
11

Bílý zabiják cukr zdroj: shutterstock.com

Přestože je bílý cukr na pranýři už delší dobu, až v poslední době se rozkrývají opravdu děsivá fakta o jeho smrtelných účincích. Věděli jste například, že vynechání cukru způsobí podobné abstinenční příznaky jako některé drogy? Schválně to zkuste. A klidně začněte skutečně jen sladkými věcmi. Protože jestli znáte takový ten pocit, že byste si “něco dali”, tak to není nic proti tomu, co vás bude pronásledovat už třeba třetí den. A pokud jste opravdu odhodlaní, zkuste vysadit cukr úplně. Ale to už je fakt jen pro silné povahy. Cukr je totiž skoro všude - v pečivu, polotovarech, zeleninových výrobcích, hořčici… Jakmile ho začnete stopovat na etiketách, nepřestanete se divit. A zároveň se budete ptát, jestli to je fakt náhoda a jestli to je nutné. Protože každý, kdo jen trochu vaří, ví, že sůl možná ano, cukr opravdu není potřeba všude…

Myslíte si, že to není důležité, pokud nemáte nadváhu? Pokud sportujete a udržujete se v kondici? Tak to jste na velkém omylu! Cukr totiž není spojen pouze se zdravotními obtížemi, které způsobuje nadváha, případně s cukrovkou. Rafinovaný cukr může podporovat a způsobovat problémy, které s ním na první pohled vůbec nesouvisejí. Tady jsou jen některé z nich:

Bílý zabiják cukr

Nedovedete si život bez cukru představit? Zkuste následovat některá naše doporučení, která vám pomohou ho alespoň omezit.

1 Čtěte etikety! Vždy a na všem, není to důležité jen u kosmetiky a cukr se schovává často i v těch nejslanějších věcech.

2 Vařte doma! Protože jen tak skutečně víte, co použijete a zjistíte, že ve spoustě věcí cukr skutečně není nutný.

3 Pozor na hnědý cukr! Hnědý cukr není o nic zdravější a často se jedná jen o obarvený rafinovaný cukr.

4 Objevte melasu! Na její chuť si možná budete muset trochu zvykat, ale její blahodárné účinky to rozhodně urychlí.

5 Dejte si kokos! Kokosový olej nebo kokosový cukr jsou skvělou alternativou a obojí je daleko chutnější než klasický cukr.

6 Stévie do vaší kuchyně! Stévie je rostlina, která je přirozeně sladká a můžeme si ji klidně pěstovat i za oknem nebo na zahrádce. A komu se nechce, tak si prostě koupí hotový produkt.

7 Mandarinkový olej! Esenciální olej z mandarinky nebo pomeranče nádherně dochutí pitnou vodu, takže okamžitě zapomenete na sladké limonády nebo pseudodžusy. A stočí ho kapka či dvě.

8 Čerstvé a sušené ovoce! Tak to je snad bez debat, to určitě jíte pořád… :-)

Tak se toho nebojte a bez obav se pusťte do boje, dokud ten zákeřný bílý prášek nevyvěsí bílý prapor…