Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Oční krémy nabité chemií? Ne, díky!

Oční krémy nabité chemií? Ne, díky! Potřebujete nový oční krém? Máme pro vás ty nejlepší.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Oční krémy nabité chemií? Ne, díky! zdroj: unsplash.com

Když odbije třicítka, začínáme vnímat první tělesné změny. Jsme křehčí, bolavější, ale mění se také potřeby naší pleti. V hlavě nám blikají kontrolky, které oznamují, že je čas se poohlídnout po anti-age krému. A po kterém saháme nejčastěji? No přece po tom očním, protože kůže v okolí očí je vůbec nejtenčí v obličeji a první známky stárnutí jsou na ní vidět nejvíce.

Obchodníci s iluzemi

Anti-agingových očních krémů jsou na trhu mraky. Kosmetické firmy nás denně zásobují reklamami o tom, jak je zrovna ten jejich nejúčinnější a přitom cenově dostupný. Slibují zázraky, ale jsou vůbec schopny je udělat? Trh s bojem proti stárnutí, podporovaný ženskými časopisy a plastickou chirurgií nás, ať chceme nebo ne, ovlivňuje víc a víc. A protože klasičtí alchymisti už vymřeli (teda až na Martinu Gebhardt), snaží se nám namluvit, že právě ten nebo onen, co možná nejdražší oční krém, bude pro nás tím pravým elixírem mládí.

Oční krémy jsou často ne navoněná, ale převoněná bída. Což jaksi není úplně ideální, pokud jsou určeny pro velmi jemnou a k poškození náchylnou pokožku. Většina vonných látek, které se běžně používají v kosmetice a parfemářství, jsou produkty petrochemického průmyslu. A není to kvůli tomu, že by to mělo nějaký dobrý a nosný důvod, kterým byste zachránili planetu. Je to prostě jenom výhodné pro výrobce. Napodobeniny jsou totiž daleko cenově dostupnější, což nemusí platit o konečném produktu. Používají je i firmy, které mají neotřesitelné postavení v módním světě. Obchodníci s iluzemi vám klidně nabídnou obsah krásně vyvedených lahviček, jejichž cena několikrát přesahuje tu, kterou byste dali za kvalitní přírodní oční krém nebo olejové sérum.

Oční krém plný parabenů?

A jsou tu zase. Ta otravná banda parabenů, silikonů, ftalátů a syntetických barviv. Pekelná kombinace toho, co nechcete, ale oni vám to přes ukřičené reklamy vnutí. Výrobní rozdíly neexistují. Ať už si vezmete do ruky cokoli, najdete je tam. Je úplně jedno, jestli si chcete mazat tělo, umýt vlasy anebo ošetřit obličej. Naše staré, známé minerální oleje jsou jen špičkou ledovce celé této chemické palety. Ano, jsou to ty, které vám tak krásně zalepí pokožku svým neprodyšným filmem, a vy se pak můžete nekonečně radovat z bobtnajícího akné a zanesených pórů. Které se následně budete snažit čistit dalším kosmetickým zázrakem podobného typu.

Už se vám někdy stalo, že jste po použití očního krému měli problém s rozmazaným viděním anebo jste byli poctěni návštěvou alergické reakce? Obzvláště u lidí s citlivou pokožkou to není nic ojedinělého. A stává se to i u produktů, které byly původně určeny právě pro jejich typ pleti a nebyly parfemované. Prakticky nemáte žádnou jistotu kontroly, která by vám zaručila bezpečnost látek, které nemusí být samy o sobě ani tak moc škodlivé, ale v kombinaci s jinými vám vytvoří na kůži takové malé peklo. Nejčastějšími senzibilátory jsou kromě parfemačních komponentů také barviva. I když se na půdě Evropské unie stále více pracuje na omezování škodlivých kosmetických látek, tento proces je poměrně zdlouhavý a výrobci jsou napřed ve vyvíjení nových chemikálií, které hravě vymění za zakázanou látku, kdykoli se jim zamane.

Čekali byste ve složení očního krému těžké kovy? My taky ne. Ačkoli jsme zvyklí na leccos, toto nás docela překvapilo. Někdy panuje mylná představa o tom, co by měl oční krém vůbec poskytovat. Efektivní oční krém by neměl být hydratační, ale měl by být koncipovaný tak, aby obnovoval tvorbu kolagenu. Tato schopnost jde ruku v ruce s antioxidačními vlastnostmi, protože za stárnutí naší pleti mohou volné radikály. Stejně jako u dalších částí pokožky, potřebujete i v očním okolí podpořit růst nových kožních buněk. Novou kůži si nevyrobíte tím, že na ni namažete ropu, i když s příměsí syntetického čehosi, co se tváří jako vitaminy. Navíc, díky „výrobnímu tajemství“ a jeho pečlivému střežení výrobci se ani nemusíte dozvědět, co všechno váš oční krém ve skutečnosti obsahuje.

Bio oční kouzelníci

Abyste získali roztíratelný základ pro klasický konvenční krém, musíte použít ropný derivát a syntetické emulgátory. U přírodních krémů, a je jedno, na jaké použití jsou určeny, se používají základy a emulgační činidla vyrobené z rostlinných olejů, případně lanolinu nebo včelího vosku. U očních krémů jsou to spíše rostlinné oleje, protože nejsou tak hutné a lépe se vstřebávají. V globálním měřítku se od použití lanolinu a včelího vosku ustupuje kvůli jejich živočišnému původu.

Pokud se používají parfemace, tak jedině výtažky z rostlin nebo éterické oleje, které fungují zároveň jako baktericidní látky a konzervanty. Hojí poraněnou pokožku, mohou srovnávat hormonální nerovnováhu, spolu s olejovým základem tvoří skvělou dvojku při péči o všechny typy pleti. Samotné rostlinné oleje jsou plné vitaminů a minerálních látek, takže nevzniká potřeba přidávání syntetiky. Spojují se do harmonického celku, navrací pokožce přirozený jas, opravují ji, vyživují a dokáží eliminovat známky únavy a otoky, což je obzvlášť u očního krému hlavní důvod, proč si ho kupujeme.

Bio oční krémy i další výrobky pleťové péče nabízí účinnost, respekt k přírodě a jejich výroba neznečišťuje životní prostředí. Jsou navrženy tak, aby byly prospěšné a pomáhaly. Potřebujete-li (nejen) nový oční krém, dívejte se i na to, co se skrývá za líbivým obalem. Zkuste třeba od značek, jako je Martina Gebhardt, Weleda anebo Santaverde. Nabízí nám totiž to nejlepší, co můžeme očekávat od očního krému.