Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pomoc, mám špatnou pleť

Pomoc, mám špatnou pleť Nesmiřujte se s tím, že máte problematickou pleť, takže nikdy holt nebude vypadat dobře. Není tomu tak. Uvidíte, že trpělivost se opravdu vyplácí!
Lucie Kalčíková
4,6 5
23

Pomoc, mám špatnou pleť zdroj: unsplash.com

Vždycky mi přišlo nespravedlivé, že někdo má krásnou pleť bez akné a pórů velikosti studničního výkopu. No a někdo jiný, jako třeba zrovna já, musí mít snad všechny nedostatky, co existují. A to říkali, že akné zmizí s pubertou a že mastná pleť nemůže mít vrásky. Jsem živým důkazem vyvracujícím tahle tvrzení. No a tak jsem horečnatě hledala produkty a způsoby, které mi udělají krásnou pleť, a já už nebudu muset urputně hlídat, jestli mám stále nanesený make-up, protože bez něj se na sebe nemůžu podívat ani já sama – chápejte, v zrcadle vidím něco ve stylu Freddyho Kruegera, natož aby mě viděl někdo jiný. Moje cesta prošla přes standardní drogerii, kožní, kosmetiku z lékárny, chemické peelingy, minimalistickou péči až k přírodní kosmetice. No a jak to dopadlo?

Pokus, omyl

Dříve jsem, ještě jakožto studentka, nakupovala jenom konvenční kosmetiku z drogerie. Upřímně mě nejdřív ani nic jiného nenapadlo, ale taky jsem myslela, že na nic jiného nemám. To je mimochodem jeden z nejsilnějších argumentů, proč člověk údajně nemůže používat kvalitní přírodní kosmetiku, prý je moc drahá. Je to ale MÝTUS – vysvětlíme si později. Když moje zoufalství dosáhlo vrcholu, tak jsem se s velkým sebezapřením rozhodla navštívit dermatologa. Bála jsem se zbytečně, protože nějaké speciální vyšetření se nekonalo. Dostala jsem mast s kortikoidy („Opravdu si to mám dávat na obličej, když je na obalu napsáno, že nesmím?“ „Slečno, jste vy snad lékař, nebo to necháte na mě?“) a nějaké hormonální prášky a hurá do světa. Pomohlo to? No pomohlo mi to k tomu, že se mi z těch prášků dělalo šíleně zle, a tak jsem je asi po týdnu musela vysadit. Takže nevím, jestli by bývaly pomohly na pleť, ale vzhledem k očividnému negativnímu dopadu na svoje zdraví, to ani zjišťovat nechci. Takže jedeme dál. Tak můžeme zkusit tu lékárnu. Doporučili mi tam samozřejmě to úplně nejdražší, co měli, takže pokud jsem se bála, že mě něco zruinuje, tak teď to přišlo. Jo, hezky jemně to voní, pleti to nevadí… jenže ono mi to ani moc nepomáhá!?! A za ty peníze? Ne, díky.

Minimalistická péče

Takže spousta pokusů a efekt žádný, protože ať se o tu pleť starám jak můžu, tak pořád vypadám tak nějak stejně (blbě). Rozhodla jsem se tedy používat jen přírodní mýdlo a bambucké máslo. Světe, div se, ono to nebylo vůbec špatné. Moje peněženka jásala a pleť si vůbec nestěžovala. Tak hurááá. Jako jo, černé tečky tam byly pořád a obří póry taky. Asi to tak holt mám a lepší už to nebude. No a pak jsem potkala naši produktovou poradkyni Báru, která mi vysvětlila, jak se to s tou péčí o pleť vlastně má, a že je třeba ji přizpůsobit tomu, kde žijeme. Že pokud mám pleť zatěžovanou všelijakými zplodinami, výfukovými plyny, smogem, stresem atd. a navíc ji mám ještě problematickou, tak mi ta minimalistická péče stačit opravdu nebude. Že by člověk měl dodržovat 4 kroky, a to odlíčení a čištění, tonizaci, péči a extra péči. To jsem tak nějak tušila, ale chce se mi do toho? Nejsem už moc líná? To určitě zabere spoustu času… Ale ne, nezabere. Když si v tom člověk udělá systém a zavede to jako denní rutinu, tak je to úplně v pohodě. 5 + 5 minut vašeho času denně? To je malá cena za to, mít tu krásnou pleť, kterou jste vždycky chtěli, nebo ne?

A co tedy teď používám?

Jak každý vždycky straší, že přírodní kosmetika se chová jinak než ta konvenční (je to samozřejmě pravda), tak v tomhle případě to „jinak“ znamenalo „dokonale“. Mám smíšenou problematickou pleť s mimickými vráskami a můžu vám s čistým svědomím říct, že takhle hezkou pleť, jako mám teď, jsem dlouho neměla, a to jsem teprve na začátku. Takže jdeme na konkrétní produkty:

1. Odlíčení a čištění
Oči – voda + kapka Arganového oleje, bio od Zahiru
Obličej - Čistící pěna od Mádary

2. Tonizace
Coslys tonikum pro normální a smíšenou pleť

3. Péče
Arganový olej, bio od Zahiru (stačí jen pár kapek, já osobně používám přesně tři ráno a čtyři večer)

4. Extra péče
2x týdně - Rozjasňující maska pro normální a smíšenou pleť od Coslys
10denní intenzivní kůra - Ayurlabs India Přípravek na akné, Tarika

Mýtus: Přírodní kosmetika je příliš drahá

Orientační ceny výše zmíněných přírodních produktů:
Arganový olej Zahir 391 Kč, Čistící pěna Mádara 499 Kč, Coslys tonikum 279 Kč, Rozjasňující maska Coslys 438 Kč, prášek na akné Tarika 99 Kč.

CELKEM: 1 706 Kč, účinek vysoký, efekt dlouhodobý, složení přírodní a kvalitní, vydrží dlouho

Půměrné orientační ceny konvenční dermo kosmetiky:
Přípravek na odlíčení očí 341 Kč, přípravek na odlíčení make-upu a vyčištění pleti 379 Kč, přípravek na tonizaci 379 Kč, krém 509 Kč, maska 449 Kč

CELKEM 2057 Kč, bez speciální kůry a za to s vysokým obsahem SLS (složení neodpovídá ceně výrobků a může dráždit kůži)

Mýtus zbořen.

Problém může být i uvnitř

Zásadní věc pro zdraví a krásu vaší pleti je ale zjistit, jestli ty problematické reakce nejsou reakcemi na něco jiného než špatnou péči o pleť, což byl můj případ. Může to být důsledek alergie na potraviny, nebo nějakou, klidně i běžně neškodnou, složku v kosmetice. Může to být hormonální problém, potřeba celkové detoxikace organismu, špatně zvolený jídelníček a chybějící vitaminy.

Přeju vám hodně štěstí v hledání toho vašeho „best of“ a doufám, že pak už budete moci říkat jen „Pomoc, mám tak hezkou pleť, že se mě každý ptá, jak jsem to udělala“☺.

Související produkt
Čisticí pěna 150 ml
MÁDARA / 499 Kč
Čisticí pěna jemně očišťuje pokožku na tváři a na krku. Odstraňuje make-up a nečistoty a pročišťuje kožní póry. Pěna nijak nevysušuje pleť, rovněž je možné ji používat na oblast okolo očí.
Detail produktu