zdroj: pixabay.com
Silikony jsou jednou z nejdiskutovanějších složek v kosmetice a zmínku o nich naleznete skutečně na každém rohu. Co jsou ale vlastně silikony zač a proč bychom se jim měli vyhýbat?
Složky na bázi silikonů jsou jedněmi z nejpoužívanějších v konvenční kosmetice. Pro výrobce kosmetiky mají několik výhod – jsou snadno dostupné, levné a jejich „účinky“ hned viditelné. Jak to tak ale s krátkodobými řešeními bývá, mají také své nevýhody a přírodní kosmetika se jim po právu vyhýbá.
Silikony jsou sloučeniny na bázi křemíku, nabízí se srovnání s běžnými „plasty“, které známe z každodenního života. Ty však mají ve svém řetězci atomy uhlíku. Díky přítomnosti křemíku ale silikony získávají skvělé chemické a fyzikální vlastnosti, jsou dobře odolné proti širokému spektru teplot, jsou dobře snášeny a nejsou hořlavé. Silikonů existuje velké množství druhů, najdete je v různých konzistencích, od tekuté po tuhou.
Jak je poznat ve složení
Silikony ve složení snadno poznáte podle přípony -cone, -onol či -ane. Existují tři druhy silikonů, které se rozlišují podle jejich rozpustnosti ve vodě. Některé, například Lauryl methicone copolyol či Dimethicone copolyol, jsou ve vodě dobře rozpustné, a proto by se měly také snadno z pokožky či vlasů smývat. Jiné ale, jako třeba Cyclopentasiloxane nebo Dimethicone, jsou nerozpustné a mohou mít na pleť či vlasy negativní účinky.
Jsou to právě silikony, které dodávají pečujícím přípravkům jedinečný uhlazující efekt. Velmi často se tak přidávají do šamponů, kondicionérů či produktů na vlasy, kdy výsledný efekt pocítíte takřka ihned – vlasy jsou hebké a uhlazené. V krémech, make-upech, ale i tělových mlécích pak silikony vytvářejí okamžitý dojem sametovosti a hebkosti. Zkušený uživatel pak větší množství silikonů pozná už podle pocitu při nanášení, kdy přípravek velmi dobře klouže po pokožce. Silikony vlastně dělají rychlé účinky, při dlouhodobém používání ale mohou škodit jak pokožce, tak životnímu prostředí.
Všem je nám asi známo, že rozložit plastový sáček trvá přírodě mnoho a mnoho let. V případě syntetických látek na bázi silikonů je tato doba dokonce až stokrát delší. Silikony tedy přírodu neúměrně zatěžují a stejně tak, jak se s nimi těžce vypořádává životní prostředí, tak se s nimi potýká i naše pleť. Výroba silikonů navíc souvisí s používáním velkého množství škodlivých chemikálií a je technicky náročná na mnoho chemických procesů, jako je chlorace rozžhaveného křemene, alkylace a jeho následná hydratace do výsledné podoby.
Zalepení záplat
Ač mohou silikony již od prvního použití vytvářet dojem krásně hladké pleti či vlasů, nese to s sebou i negativní důsledky. Silikony zanášejí a ucpávají pokožku hlavy či kožní póry. Sami si pak dokážete jistě představit následky. Silikony tímto procesem narušují přirozenou rovnováhu pokožku, tlumí produkci jejího vlastního kožního mazu, a tím pokožku vysušují. Pleť se pak není schopna ani správně regenerovat a vyžaduje další silikony k „zalepení záplat“. Je to nekonečná spirála, na konci které se může velice snadno nacházet pokožka s ucpanými póry, pupínky a suchými šupinami. Vlasy obalené vrstvou silikonu zase mají tendenci více se lámat a cuchat a špatně přijímají potřebné pečující látky.
Máme se tedy silikonů bát? Ačkoliv v mnoha průmyslových odvětvích jsou kvůli svým vlastnostem silikony takřka nepostradatelné, v kosmetice je opravdu mít nemusíme. Krátký pozitivní efekt je bohužel vyvážený dlouhodobým negativním působení silikonů na pleť i vlasy. Naštěstí v dnešní době i mnoho konvenčních značek od používání silikonů ustupuje a snaží se jim maximálně vyhýbat. V každém případě ale stále počítejte s tím, že číst složení se rozhodně vyplácí.