3 tipy, jak si v listopadu zahřát tělo i ducha

5,0 5
3

3 tipy, jak si v listopadu zahřát tělo i duchazdroj: istockphoto.com

Znáte to. Každý rok se to opakuje. Dny se dramaticky krátí a chladu přibývá. Často za tmy vstáváme, za tmy chodíme do práce a za tmy se vracíme domů. Přemýšlíme, čím bychom povzbudili našeho ospalého ducha a unavené tělo. A i když to náš životní styl nedovoluje a nemůžeme půl roku hibernovat či odlétnout za oceán, není nic ztraceno. Můžeme klidně zůstat doma a vytvořit si hřejivou atmosféru ve vlastní koupelně. Takový domácí wellness, chcete-li, pro tělo i ducha.

Klíčové jsou tři ingredience – teplo, světlo a vůně. S tímto arzenálem se dá bojovat proti nepřízni počasí velmi účinně. A nejlepší na tom je, že působí současně na tělo i na duši, protože to jsou přec dvě spojené nádoby. Oni totiž medvědí nevědí, že nemusí celou zimu prospat, stačí si lehnout do vany plné teplé vody a voňavého oleje. A na dovolenou poletíme za sluníčkem a racky v létě. Teď zažehněme svíčky a v jejich teplém světle budeme snít o zlatých píscích a relaxovat.

Voda jako terapeut

Teplá koupel dokáže prohřát a uvolnit každičký sval stažený chladem a námahou. Hippokrates často používal koupele jako terapii a nazval ji „balneoterapie“. Už ve starověku totiž pochopili, že kůže je největší tělesný orgán fungující jako velká obousměrná houba. Může sloužit k absorpci živin nebo k vyhnání toxinů. Tímto způsobem můžete tělo opečovávat i úspěšně detoxikovat. I samotná pleť obličeje se v teplé koupeli uvolní, otevře póry a je připravena na nevšední péči, například pleťovou masku. Před koupelí je proto ideální osprchovat se a důkladně odlíčit pleť.

Vybrat si můžete z:

  • Ceano krémových kuliček do koupele - více informací a inspirace najdete v článku věnováném přímo jim.
  • Pro unavené svaly a mysl doporučujeme do vany přizvat koupelové soli. Soli Mrtvého moře vám z běžné koupele udělají ty pravé regenerační lázně.
  • V kom z nás nedříme dětská dušička, která miluje pěnu? Ta jde vykouzlit i s pomocí přírodní kosmetiky. 
  • Pokud hledáte hluboce relaxační koupel, doporučujeme se zaměřit na koupelové oleje.

Koupel je ideální prostředek ve spojení s léčivou mocí bylinek. Oleje do koupele jsou vhodné pro citlivou pleť, neboť nevysušují a pečují o namáhané kožní buňky. Jenom dávkujte teplo opatrně. Není radno si pouštět příliš horkou vodu, pokud trpíte na kardiovaskulární obtíže. Zde je třeba postupný a mírný proces, nikoliv léčbu šokem. Vždy si můžete teplotu regulovat. Taková léčebně-relaxační koupel by měla ideálně trvat 20-30 minut.

Budiž světlo!

Relaxační chvíli určitě dokáže jemně prokreslit světlo svíčky s vůní esenciálních olejů. Můžete si opět vyhrát s výběrem vůně tak, aby ladila s voňavou koupelí. A nejen vůně je klíčová. vybírejte i správnou a kvalitní svíčku. Přírodní svíčky obsahující včelí vosk a rostlinné oleje mají pozitivní účinky na zdraví, takže ve spojení s koupelí podpoří celý relaxačně-detoxikační proces. Na rozdíl od obyčejných masově vyráběných svíček z parafínu, svíčky ze včelího vosku během hoření vzduch čistí. Také materiál tvořící knot není zanedbatelnou položkou. Na knotu závisí nejen kvalita plamínku, ale také rychlost spalování svíčky.

Voňavý kabátek po lázni

Esenciální oleje jsou klíčem ke zdraví a správné relaxaci, neúčinkují pouze přes kůži. Prostřednictvím čichových nervů působí i na mozek a mají schopnost a sílu ovlivnit naší psychiku. Můžete si vybrat vůni do koupele a zkombinovat ji s krásnou vůní svíčky. Zkrátka si po relaxačním pobytu v koupelně udělat takovou krásnou voňavou tečku s pomocí tělového oleje, do kterého se zahalíte, a který celý tento relaxační pobyt hezky zakončí. Použít můžete např. tělový olej Eliah Sahil v arganové verzi nebo jojobový s růží.

Ideální je po takové relaxaci už jen odpočívat. Žádnou velkou námahu si už neplánujte, spíše si přeneste svíčku do pokoje a s knížkou (či jen tak) si zalezte pod deku, do tepla. A když si takovou chvíli dopřejete pravidelně, není možné, aby se ten podzim přece jen nestal příjemnějším.