3 tipy, jak si v listopadu zahřát tělo i ducha

5,0 5
3

3 tipy, jak si v listopadu zahřát tělo i duchazdroj: istockphoto.com

Znáte to. Každý rok se to opakuje. Dny se dramaticky krátí a chladu přibývá. Často chodíme za tmy do práce a za tmy se vracíme domů. Přemýšlíme, čím bychom povzbudili našeho ospalého ducha a unavené tělo. Myslíme na medvědy, kteří si klidně spí až do jara, závidíme ptákům, že odlétají do teplých krajin. Ale i když to náš životní styl nedovoluje a nemůžeme půl roku hibernovat či odlétnout za oceán, není nic ztraceno. Můžeme klidně zůstat doma a vytvořit si hřejivou atmosféru ve vlastní koupelně. Takový domácí wellness, chcete-li, pro tělo i ducha.

Klíčové jsou tři ingredience – teplo, světlo a vůně. S tímto arzenálem se dá bojovat proti nepřízni počasí velmi účinně. A nejlepší na tom je, že působí současně na tělo i na duši, neb spojené nádoby to jsou. Oni totiž medvědí nevědí, že nemusí celou zimu prospat, stačí si lehnout do vany plné teplé vody a voňavého oleje. A na dovolenou poletíme za sluníčkem a racky v létě. Teď zažehneme svíčky a v jejich teplém světle budeme snít o zlatých píscích a relaxovat.

Voda jako terapeut

Teplá koupel dokáže prohřát a uvolnit každičký sval stažený chladem a námahou. Hippokrates často používal koupele jako terapii a nazval ji „balneoterapie“. Už ve starověku totiž pochopili, že kůže je největší tělesný orgán fungující jako velká obousměrná houba, kterou můžeme použít k absorpci živin stejně jako k vyhnání toxinů. Tímto způsobem můžete tělo opečovávat i úspěšně detoxikovat. Stejně tak i pleť se v teplé koupeli uvolní, otevře póry a je připravena na nevšední péči, například pleťovou masku. Před koupelí je proto ideální osprchovat se a důkladně odlíčit pleť. Vyberte si třeba z kolekce koupelí od Weledy, mezi kterými najdete uvolňující jehličnanou, zklidňující levandulovou nebo povzbuzující rozmarýnovou.

Koupel je ideální prostředek ve spojení s léčivou mocí bylinek. Můžete použít oleje do koupele, které nevysušují ani citlivou či suchou pleť. Jenom dávkujte teplo opatrně! Není radno si pouštět příliš horkou vodu, pokud máte třeba problémy se srdíčkem. Zde je třeba postupný a mírný proces, nikoliv léčbu šokem, vždycky si můžete teplotu postupně regulovat. Taková léčebně-relaxační koupel by měla ideálně trvat 20-30 minut.

Budiž světlo!

Relaxační chvíli určitě dokáže jemně prokreslit světlo svíčky s vůní esenciálních olejů. Můžete si opět vyhrát s výběrem vůně tak, aby ladila s voňavou koupelí. A nejen vůně je klíčová, vybírejte i správnou a kvalitní svíčku. Přírodní svíčky obsahující včelí vosk a rostlinné oleje mají pozitivní účinky na zdraví, takže ve spojení s koupelí podpoří celý relaxačně detoxikační proces. Na rozdíl od obyčejných masově vyráběných svíček z parafínu, svíčky ze včelího vosku čistí vzduch během svého hoření. Také materiál, z kterého je knot vytvořen, není zanedbatelná položka při výběru vhodných svíček. Na knotu závisí nejen kvalita plamínku, ale také rychlost spalování svíčky.

Voňavý kabátek po lázni

Esenciální oleje jsou klíčem ke zdraví a správné relaxaci, neúčinkují pouze přes kůži, ale prostřednictvím čichových nervů působí i na mozek a mají schopnost a sílu zasáhnout do naší psychiky. Můžete si vybrat vůni do koupele, zkombinovat ji s krásnou vůní svíčky a po relaxačním pobytu v koupelně udělat takovou krásnou voňavou tečku s pomocí tělového oleje, do kterého se zahalíte, a který celý tento relaxační pobyt hezky zakončí. Použít můžete např. tělový olej Eliah Sahil v arganové verzi nebo jojobový s růží.

Ideální je po takové relaxaci už jen odpočívat. Žádnou velkou námahu si už neplánujte, spíše si přeneste svíčku do pokoje a s knížkou si zalezte pod deku. A když si takovou chvíli dopřejete pravidelně, není možná, aby se ten podzim přece jen nestal příjemnějším.