Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 mýty v kosmetice, kterým možná věříte

4 mýty v kosmetice, kterým možná věříte Jak moc věříte popiskům výrobků?
Hana Bartušková
3,9 5
46

4 mýty v kosmetice, kterým možná věříte zdroj: pixabay.com

Znáte to. Je to napsané na obalu, je to třeba napsané i v časopise, možná vám to poradí i nějaká ta blogerka na YouTube nebo kosmetička. Přitom jsou to ale věci, které až tak neplatí. Které, už jenom když se nad tím zamyslíte, tak nedávají moc smysl. Jak ale toto rozklíčovat, jak prokličkovat všemi zaručenými informacemi a jak vědět, jestli to opravdu funguje tak, jak to slibuje? Pojďme se podívat na 4 nejčastější mýty, které najdete na obale a kterým jste možná podlehli.

Mýtus 1: zacelí vám konečky vlasů

Často se to říká o olejích nebo o kondicionérech a o bezoplachové péči na vlasy. Prý zacelí konečky vlasů, zregenerují vlasové vlákno a zahladí jakékoliv poškození. Zní to tak krásně, skoro jako zázrak. A taky je to lež jako věž. Vlas je totiž mrtvý a jako takový ho nedokáže slepit dohromady znovu nic. Zkuste třeba vzít vlnu, rozstřihněte ji a pomažte olejem. Slepilo se to všechno dohromady? Ne, jen jste to zamastili. Stejně tak jakékoliv poškození vlasů napravíte jen nůžkami a šetrnou péčí, která tomu poškození předejde.

Proč ale takovou péči stejně vůbec používat? I když to poškozený vlas nedokáže zacelit a ozdravit, tak stejně byste na oleje a další péči o vlasy rozhodně neměli zanevřít. Je totiž spousta věcí, které tato vlasová kosmetika zvládne. Dodá lesk, vlasy zjemní a ochrání je před vnějšími vlivy. Také usnadní rozčesávání a hlavně správná vlasová péče dokáže poškození předcházet, vlasy posiluje a zamezuje tak třeba třepení konečků nebo lámání vlasů, takže nějaké zacelování konečků už pak nebude potřeba. Zbytečná určitě není.

Mýtus 2: dovolí pleti dýchat

Tuhle radu si zase přečtete v časopisech a často vám to poradí třeba i kosmetička. Nechte pleť odpočinout a dopřejte jí den bez make-upu. A nechte tak pokožku dýchat. Tento make-up je tak lehký, že umožní pokožce dýchat. Pokud to zjednodušíme, tak proces dýchání zahrnuje vdechnutí vzduchu a vydechnutí látek, které zbudou po spálení kyslíku organismem. Nic takového pleť nedělá a rozhodně kůže nedokáže nahradit plíce a nepodílí se na distribuci kyslíku v těle. Pleť ani pokožka celého těla nemá schopnost dýchat.

Co to tedy znamená? Na druhou stranu ale ta rada není celá mimo. A dopřát si den bez make-upu a namazat se jen lehkým krémem, který pleť nezatíží, je příjemné. Pleť sice nedýchá, ale díky tomu, že minimalizujete látky, které na ni namažete, tak podpoříte přirozené procesy v pleti. Necháte vlastně pleť tak nějak odpočinout. A odpočinek není špatný nikdy a pro nikoho.

Mýtus 3: proniká do pokožky a hloubkově účinkuje

Tohle je spíš takový polomýtus. Existují totiž opravdu látky, které dokáží proniknout skrze kůži a působí v hlubších vrstvách. Ale takových látek opravdu není tolik, jak se nám někteří výrobci kosmetiky snaží naznačit. A rozhodně to není tak, že chemické látky se promenádují tělem a škodí. Nebo naopak, že proniknou pokožkou a okamžitě napraví vrásky zevnitř. Například většina čistých přírodních látek zůstává jen na povrchu, jejich molekuly jsou totiž natolik veliké, že nemají šanci proniknout do kůže. A vlastně je to tak dobře, jen si to představte, že byste tělu dodávali živiny skrz pokožku. Navíc cokoliv, co byste přes den potkali ve vzduchu, by se okamžitě také vstřebávalo do organismu. Takto to naštěstí nefunguje.

Jak tedy aktivní látky z kosmetiky pronikají do hlubších vrstev? Je nutno říct, že jen velmi malé množství látek z kosmetiky proniká přes kůži. A musí splňovat několik podmínek. Jsou to látky, které mají malou molekulární hmotnost (pod 500 Daltonů). Kůži mnohem snadněji také pronikají látky rozpustitelné v tucích, oproti látkám rozpustitelným ve vodě. Navíc existují i chemikálie, které průnik přes pokožku zvyšují, mezi ty patří například PEGy nebo alkohol, z přírodních pak jojobový olej.

Mýtus 4: proti celulitidě a pro hladkou kůži

Ale bylo by to krásné. Stačilo by se namazat a celulitida by zmizela. Taky by zmizely nadbytečné kilogramy a po tom správném krému by byla ta naše vysněná postava na dosah menší velikosti oblíbených kalhot. Ale tak to bohužel nefunguje. Celulitida je způsobena shlukováním tukových buněk, ty vytváří nerovnosti a na pokožce se projeví jako pomerančová kůže, tedy celulitida. Žádný z krémů nedokáže toto ukládání tukových buněk nějak omezit nebo dokonce zvrátit.

To ale neznamená, že jsou krémy nebo oleje úplně na nic! Takže úplně na anticelulitidní kosmetiku nezanevírejte. Oleje a krémy totiž dokáží pokožku zjemnit, a navíc pokud si dopřejete i pořádnou masáž problematických partií, tak je možné, že s celulitidou vám to alespoň trošku pomůže. A pokud dodržujete zdravý jídelníček, pitný režim, zdravý životní styl a dostatečně se hýbete, tak anticelulitidní kosmetiku můžete brát jako takový malý bonus. Pomocníka, co se doma neztratí.