Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 tipů, jak se správně opalovat

Opalování na pláži, opalování na sluníčku, pantofle, opalovačka, deka zdroj: Unsplash

Léto se blíží a sluneční paprsky jsou den ode dne intenzivnější. Opalování vám může přinést spoustu benefitů, ale je potřeba k němu přistupovat zodpovědně a dostatečně se chránit, abyste si zbytečně neuškodili. Máme pro vás pět tipů, jak chytit krásný bronz a přitom minimalizovat škodlivé účinky slunečního záření na vaši kůži. 

Nepodceňujte přípravu

Abyste dosáhli rovnoměrného opálení po celém těle, je dobré začít už doma důkladným peelingem, který odstraní všechny odumřelé buňky. Pokožka pak bude prokrvená, hladká a méně náchylná ke sloupání po opalování. Použijte ideálně zvlášť jemný scrub na rty a poté peeling na tělo a obličej. Pozor na citlivou pokožku po holení, ta by se neměla minimálně několik hodin vystavit slunci, proto určitě aplikujte vhodný přípravek určený na zklidnění po depilaci

Použijte kvalitní ochranu

Na trhu najdete nepřeberné množství opalovacích mlék, krémů a olejů. Je důležité se zaměřit hlavně na složení, protože většina konvenčních přípravků obsahuje parabeny, hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry. Přírodní opalovací krémy fungují převážně na bázi minerálních filtrů, které jsou neškodné a zároveň vás spolehlivě ochrání. Vyberte také vhodný SPF faktor, který odpovídá intenzitě sluníčka a fototypu vaší pokožky. Pro tmavší pleť stačí například faktor 5 až 20, přičemž citlivá pokožka náchylná ke spálení potřebuje až padesátku

Dávejte si přestávky

Je zbytečné se slunit celý den u rybníka nebo na pláži, protože v určitém bodě už pokožka nemůže produkovat další melanin (opalovací pigment), takže se jen vystavujete vyššímu riziku poškození UV zářením, ačkoli jste se namazali. Jak dlouho je ještě zdravé zůstat na slunci je hodně individuální, většinou jsou to maximálně tři hodiny, ale u velmi světlé pleti to může být i mnohem méně. Zdravého a zároveň krásného opálení dosáhnete, když si budete dávat pravidelné přestávky. Důležité je i přípravek (opalovací krém, olej, mléko) opakovaně nanášet, abyste maximalizovali jeho účinnost a předešli tak spálení pokožky zapříčiněné jeho setřením. Ať už k jeho setření došlo jakkoliv – pocením, oblékáním nebo třeba koupáním ve vodě.

Nezapomeňte na následnou péči

Abyste si udrželi krásné a rovnoměrné opálení a předešli podráždění kůže, určitě použijte péči po opalování. Úžasné účinky má aloe vera, která pokožku zaručeně zklidní a zároveň hloubkově hydratuje – více si přečtěte v našem článku. Podobné účinky mají přípravky s měsíčkem, který je skvělý pro citlivou pokožku. Naopak s peelingem po opalování počkejte, abyste kůži zbytečně nedráždili. Pokud se spálíte, horkou a citlivou pokožku umí skvěle zchladit také tvaroh nebo bílý jogurt. 

Pomozte si potravinovými doplňky

Mezi největší přírodní zdroje beta karotenu patří mrkev. Ideální je si před opalováním připravit sklenici zeleninové šťávy z mrkve, která vám dodá potřebnou hladinu betakarotenu pro krásné a zdravé opálení, použít můžete i tabletky. Dalším důležitým antioxidantem pro zdravou kůži je lykopen, který najdete v rajčatech a v jiné červené a oranžové zelenině a ovoci. A úplně nejdůležitější je dodržovat pitný režim, abyste předešli dehydrataci, úpalu a vysušení pokožky. 


Tak hurá na sluníčko!