Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Anti nemusí být špatně

Anti nemusí být špatně Antioxidanty posilují organismus a chrání ho proti stárnutí.
Hana Bartušková
5,0 5
3

Anti nemusí být špatně zdroj: shutterstock.com

Zapomeňte na vitaminy, antioxidanty jsou lepší. I když tedy některé vitaminy mají i výrazné antioxidační účinky. Antioxidanty jsou proti stárnutí, posilují organismus a podporují zdraví. Jsou totiž takový malý zázrak.

Antioxidanty najdete nejen v kosmetice, ale i v jídle. Můžete si tak klidně sestavit i speciální antioxidační dietu. Ta příznivě působí nejen na stav pleti, ale posiluje organismus jako celek a chrání celé tělo před předčasným stárnutím i civilizačním chorobám. Co to ale přesně ty antioxidanty vlastně jsou?

Přejít na sekci článku:

Kde se vzaly, tu se vzaly

Kde se vzaly, tu se vzaly zdroj: biooo.cz

Termín antioxidant byl poprvé použitý už na přelomu 19. a 20. století. V té době byl nejčastěji jmenován v souvislosti například se sníženou korozí kovových materiálů. Už ve dvacátých a třicátých letech pak byly zkoumány antioxidační účinky vitaminu E na potraviny i živé organismy. I tak ale největší boom antioxidantů zažíváme až v dnešní době.

Antioxidant je ve zkratce látka, která působí proti oxidaci molekul. Oxidace molekul je způsobena působením volných radikálů z okolního prostředí a oxidace jednotlivých molekul vede k poškození živých buněk, které tak postupně odumírají. A například poškození buněk v naší pleti vede k jejímu stárnutí, ke tvorbě vrásek nebo ke vzniku pigmentových skvrn.

Antioxidanty představují určitou ochranu proti poškození a odumírání buněk, pomáhají předcházet poškozování a posilují náš organismus. Antioxidanty můžeme využívat jako doplňky stravy, tak i jako součást pečující kosmetiky. V kosmetice mají antioxidanty navíc i konzervační účinky, a prodlužují tak trvanlivost i účinnost kosmetických výrobků.