Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Břečťan - na celulitidu i do vína

Břečťan - na celulitidu i do vína Břečťan má bohaté využití při vnějším i vnitřním používání.
Jana Konečná
5,0 5
2

Břečťan - na celulitidu i do vína zdroj: pixabay.com

Na léčivé účinky břečťanu nedal dopustit už nejznámější starověký lékař Hippokrates. Předepisoval jej při kašli a zevně proti kožním chorobám a kožním parazitům. O důležitosti břečťanu svědčí i to, že byl zasvěcen bohu Dionýsovi a řadil se tak k posvátným rostlinám. Údajně totiž prý víno svařené s břečťanem nemělo tak silný účinek, takže si jej lidé ve starověku mohli na hostinách dopřát mnohem víc, prostě ideální rostlinka pro boha vína a jeho nadšené následovníky.

Svou roli hrál i během svatebních obřadů – věnce z něj často zdobily hlavy novomanželů jako symbol manželské věrnosti. Tuto symboliku si ostatně břečťan uchoval až dodnes. I dnes je stále ještě velmi oblíbená kombinace růží a břečťanu do svatebních kytic, kdy břečťan symbolizuje právě věrnost a růže mají přinášet do manželství vášeň. Věrnost je mu připisována možná právě pro jeho vytrvalost a odolnost s jakou roste. Břečťan je velmi vytrvalá popínavá rostlina, která koření hluboko v zemi. Proto je i velmi obtížné se jej zbavit – i po vytrhání často kousek kořene zbyde a břečťan začne vyrůstat znovu. Ovšem zbavovat se jej by byla velká škoda.

Léčivé účinky břečťanu

Pro léčivé účely se používají pouze břečťanové listy. Břečťan plodí i temně černé bobule, ty však jsou pro člověka jedovaté. V alternativním léčitelství se listy používají k vnějšímu i k vnitřními ošetřování. Jeho nejvýraznějším léčivým účinkem je podpora vykašlávání. Pomáhá nejen při akutních onemocněních, jako jsou různá nachlazení či chřipky, ale taktéž při chronických onemocněních dýchacích cest typu astma a podobně. Břečťan má také silně antiparazitní účinky a podporuje činnost jater.

Účinky břečťanu jsou tak silné, že jej dokonce uznává i konvenční medicína a extrakty z něj tak můžeme najít i v mnoha volně prodejných lécích, hlavně těch proti kašli. Zajímavostí je, že v minulosti se břečťanová pryskyřice používala v konvenční medicíně i jako materiál na výrobu zubních plomb. V tomto ohledu však břečťan svoji odolnost moc neprojevil, proto byly tyto plomby brzy nahrazeny jinými materiály.

Čaj z břečťanu

Břečťanový čaj na usnadnění vykašlávání připravíte z jedné lžičky sušených břečťanových listů přelitých 250 ml vroucí vody. Doporučená doba louhování je 10 minut. Břečťanový čaj má poměrně nahořklou chuť s peprmintovými podtóny, proto je dobré jej dosladit například medem, kokosovým cukrem nebo jiným zdravějším sladidlem. Pozor byste si měli dát také na dávkování. Nedoporučuje se pít více než dva šálky břečťanového čaje denně, a to rozhodně jen po krátkou dobu trvání obtíží spojených s kašlem. Ve větším množství totiž mohou v břečťanu obsažené saponiny působit toxicky.

Kosmetické účinky břečťanu

V kosmetickém odvětví se díky prokrvujícím a detoxikačním účinkům přidávají extrakty z břečťanu do přípravků proti celulitidě. Jeho dezinfekční účinky se zase uplatňují ve vlasové kosmetice proti lupům. Výtažek z břečťanu eliminuje bakterie, jež jsou za tvorbu lupů zodpovědné a zmírňuje i případné svědění a pnutí pokožky hlavy. Tyto očišťující břečťanové účinky oceníte, i pokud trpíte na plíseň na pokožce nohou. V lidovém léčitelství se na tento kožní problém doporučuje břečťanová koupel. Připravíte si ji tak, že přelijete lžíci usušených listů půl litrem vroucí vody a necháte louhovat zhruba 10 minut. Na koupel pak výluh naředíte dalším 2,5 litru vody, ponoříte do lázně nožky a minimálně 10 minut v ní relaxujte.

Podle babských rad je břečťan skvělý i proti hemoroidům. Tentokrát ve formě vodního macerátu z břečťanových listů na sedací koupel. Hrst čerstvých listů nechejte přes noc louhovat v litru vody, na druhý den přeceďte a výluh použijte jako základ pro přípravu sedací koupele. Tímto studeným výluhem můžete masírovat i pokožku hlavy, pokud se chcete zbavit lupů. Čerstvé břečťanové listy zase alternativní léčitelství doporučuje jako obklady při bolestech zad a na bolavé klouby při dně.

Masážní olej z břečťanu

Z břečťanu si můžete vytvořit i olejový macerát, který je výborný proti celulitidě (pomáhá rozpouštět a odplavovat staré usazeniny), působí proti bolavým kloubům při dně či revmatismu a přináší taktéž úlevu bolavým zádům. Budete potřebovat hrst čerstvých břečťanových listů a větvičku rozmarýnu. Nechejte louhovat dva týdny v půl litru olivového, nebo jiného kvalitního rostlinného oleje. Průběžně protřepávejte, po uplynutí doby sceďte a rozmarýn i břečťan dobře vymačkejte.