Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

České mýdlárny, kde to voní po bylinkách

České mýdlárny, kde to voní po bylinkách České mýdlárny Almara Soap a Mýdlárna Levandulový dům, vyrábí tuhá mýdla plná esenciálních olejů a dalších příznivých látek.
Anna Nádvorníková
4,3 5
15

Přírodní mýdlo zdroj: Burst

Almara Soap a Mýdlárna Levandulový dům jsou dvě české mýdlárny, které vyrábí přírodní tuhá mýdla. Ta jsou vhodná nejen na ruce, ale také na kůži celého těla, na pleť i na vlasy. Mýdlárna Levandulový dům si některé suroviny pěstuje sama, například rostlinu Aloe vera, jejíž výtažek dává do mýdel s kozím mlékem. Mýdla od Alamara Soap poznáte na první pohled. Jsou překrásně zbarvená a voňavá. Díky tomu, že nejsou zabalená, šetří nejen přírodu, ale také dovolují zákazníkovi vybrat si produkt ve vší kráse.

Každé mýdlo obsahuje dvě skupiny ingrediencí – zmýdelněné oleje a regenerační látky. U těch minimalističtějších výrobků jsou přítomné jen ty oleje. Nejčastěji se tato přírodní mýdla vyrábí z kokosového, olivového a palmového oleje, ale základem může být i olej konopný nebo jojobový. Mezi regenerační látky patří například med, kozí mléko, výtažky z bylin a přidanou hodnotou jsou rozhodně oleje esenciální. Obecně platí, že čím kratší a srozumitelnější je seznam jednotlivých složek jedné kostky mýdla, tím bude mýdlo kvalitnější. Jednotlivé složky určují, pro jakou kůži je mýdlo vhodné a s jakými kožními problémy si dokáže poradit.

Mýdlo jako mýdlo?

Jak se tedy přírodní mýdlo liší od toho, které si koupíte v drogerii? Podle Veroniky Machkové z manufaktury Almara Soap je zásadní jejich výroba. „Mýdla z drogerií se vyrábějí z různých prefabrikátů, většinou mýdlových granulí, které mají od přírodního složení daleko. Většinou se jedná o složky ropného původu,“ říká Veronika. Taková mýdla mohou zákazníky snadno nalákat na úžasné „přírodní“ ingredience jako vzácné oleje a extrakty z bylin, ale ve složení jsou až na posledních místech. Samotná kostka mýdla tak obsahuje jenom stopové množství těchto látek.

„Tato mýdla jsou velmi tvrdá a mají skutečně dlouhou trvanlivost – ne nadarmo si je hodně lidí dává do skříní jako voničku. Ani po letech nezmění vzhled ani vůni,“ říká Veronika Machková a dodává, že „daní za nepřírodní složení a spoustu chemie je to, že tato mýdla většinou extrémně vysušují a způsobují kožní problémy jako ekzémy či vyrážky.“

Oproti tomu mýdlo přírodní může při správně zvoleném druhu působit léčivě, každopádně však nikomu neuškodí. Dita Hofrichterová z Mýdlárny Levandulový dům říká, že téměř celý proces výroby probíhá ručně. „Každý výrobek projde našima rukama několikrát. Ať už je to vážení a příprava surovin, lití do forem, manipulace během sušení, balení a etiketování. Jediný přístroj, který během přípravy používáme, je mixér, díky kterému jsou mýdla promíchána rychleji a důkladněji než by tomu bylo při míchání ručním.“

Oleje i bylinky

Podle Veroniky Machkové je základem každého mýdla Almara Soap „kombinace olivového, slunečnicového, kokosového a palmového oleje, které doplňujeme o další výživné oleje jako ricinový, konopný, sezamový či hroznový.“ Základní olejovou složku pak obohacují o stoprocentní esenciální oleje, bylinky, bylinné extrakty, jíly a další funkční složky, jako je třeba henna, ovesné vločky, citronová kůra, kozí mléko nebo aktivní uhlí.

Podobné suroviny nalezneme i v mýdlech Levandulový dům. I oni vyrábí mýdla takzvanou metodou za studena. Hlavními složkami jsou zde olivový olej, kokosový tuk, palmový tuk, bambucké máslo, hydroxid sodný a voda. „Mýdlo vzniká procesem zmýdelnění, kdy reakcí mastných kyselin tuků a olejů a louhu vzniká mýdlo a glycerin. Do mýdla se dále přidávají další vyživující složky, vzácné oleje, jako arganový, jojobový nebo pupalkový, bylinky, koření a některá mýdla jsou parfémována čistými esenciálními oleji,“ vypočítává Dita Hofrichterová.

Kompromis: palmový olej

Překvapilo vás použití palmového oleje? Podle mýdlařů se nahrazuje opravdu těžko, a to kvůli požadavkům zákazníků. Mýdlo by podle nich nemělo pouze čistit, ale také pěnit a být tvrdé, aby vydrželo. Veronika Machková z Alamara Soap říká, že se hodně výrobců snaží nahradit podíl palmového oleje olejem kokosovým, ale takové mýdlo kůži vysušuje. „Proto palmový olej používáme, ale pouze ten certifikovaný RSPO – tedy z udržitelných zdrojů,“ vysvětluje Veronika. Palmový olej s touto certifikací nejen že pochází  z udržitelných zdrojů, ale splňuje také přísná kritéria na ochranu životního prostředí.

Dita Hofrichterová z Levandulového domu přikyvuje, že „každá složka má v mýdle svůj specifický účinek: olivový olej má výborné zvláčňující účinky, kokosový tuk vytváří velmi pevné mýdlo s vysokými čisticími účinky a palmový tuk velmi dobře doplňuje právě olivový olej a kokosový tuk. Dodává mýdlu tvrdost a má dobré čisticí účinky.“ Dodává však, že vzhledem k ekologické zátěži se Mýdlárna Levandulový dům rozhodla omezit používání palmového tuku na minimum a dnes již více než polovina jejich mýdel palmový olej neobsahuje.

Konzervanty v konvenčních mýdlech

Pokud si koupíte mýdlo v drogerii, vydrží vám roky, vlastně až desetiletí. Taková mýdla jsou konzervanty napěchovaná. Jak je to s mýdly přírodními, obsahují nějaké konzervační složky? Veronika Machková říká, že Almara Soap neobsahují konzervanty žádné. To je také důvod toho, proč mají jejich mýdla omezenou trvanlivost, tedy jeden rok. Mýdla Veronika doporučuje do zásoby skladovat ideálně tak, jako skladujeme rostlinné oleje, tedy v chladu a temnu. „Bylinky a funkční složky se nekazí, ale esenciální oleje samozřejmě mohou teplem vyprchávat, stejně jako se ve vysokých teplotách a na slunci kazí rostlinné oleje. Ideální je tedy koupelna, skříňka či polička.“ Mýdlo, které právě používáme, doporučuje uchovávat na mýdlence s odtokovými drážkami, aby neleželo ve vodě a zbytečně se nám nerozmáčelo.

Mýdla na pleť i vlasy

Tuhá mýdla rozhodně ocení minimalisté a příznivci zero waste. Většina z nich je totiž vhodná na tělo i vlasy a nejsou zabalené v žádných plastových obalech. Mýdla od Almara Soap si dokonce můžete ovonět přímo, ty nejsou obalená ani v papíru. „Vyrábíme dvě řady mýdel, bylinkovou a hravou fancy. Ta bylinková, kterou najdete v nabídce Biooo, je stoprocentně přírodní. Mýdla jsou tedy určená nejen na ruce, ale také na tělo i na pleť. Například Black As My Soul nebo Lemon Tea Tree sklízí úspěchy při péči o mastnou, aknózní a problematickou pleť, samozřejmě je lze použít na celé tělo, ale slouží především k péči o obličej.“ Všechna tato bylinková mýdla se samozřejmě mohou použít i jako šampon, takže se jimi může člověk mýt doslova od hlavy až k patě. Speciálně na vlasy tu je mýdlo Fresh Hair a v plánu je prý další.

Mýdlárna Levandulový dům vyrábí mýdla na mytí obličeje, rukou a celého těla i na vlasy. „U mýdlových šamponů doporučujeme přejet kostkou šamponu několikrát po mokrých vlasech, rukou napěnit a opláchnout. Poté je nutné provést kyselý oplach citrónovou nebo octovou vodou v poměru 1:10. Mýdlové šampony mají mírně zásadité pH, kyselý oplach napomůže ke správnému pH vlasů a vlasové pokožky. Naše mýdlové šampony vytváří na vlasech bohatou pěnu,“ popisuje nejlepší způsob mytí vlasů tuhým mýdlem Dita Hofrichterová.

Tuhá mýdla měla do nedávna rozpačitou pověst zbytečně. Pokud si pro ně půjdete do obchodu s přírodní kosmetikou a vyberete si vhodné mýdlo podle stavu vaší kůže, nemůžete udělat chybu. Navíc zjistíte, že průpovídka, že tuhé mýdlo vysušuje, je mezi přírodními mýdly mýtus.