zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Péči o pleť má každý tak nějak srovnanou, ví, co mu sedí, pokud se objeví nějaký problém, tak tuší, kam a pro jaký produkt sáhnout. Ale často se stává, že zatímco naše pleťová péče je promyšlená do posledního detailu, tak tělo je takovou popelkou, která se v nejlepším případě musí spokojit s pěknou vůní a nějakou tou hydratací. Což zjevně není úplně ideální, když si uvědomíme, že kůži jako orgán máme prostě jen jednu a přestože obličej je víc vidět a více exponovaný, ale pořád to je jedna a ta samá plocha. Pokud nevěříte, tak zkuste při nějakých problémech s pletí změnit nejen pleťovou péči, ale i šampon. Dělení na obličej, tělo a vlasovou pokožku je naše, kůži je to většinou celkem jedno.
Přejít na sekci článku:
Umýt a jít
zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Takhle to většinou praktikujeme s tělovou péčí všichni a není důvod na tom něco měnit. Ale čas od času se může stát, že i v případě, že máme kůži jinak zdravou, nám něco nesedne a kůže začne reagovat nepřiměřeně. Pnutím, suchými flíčky, vyrážkou… Příčina může být různá, od nevhodné kosmetiky po stres nebo alergii. Ale řešení potřebujeme hned, protože při nevhodné péči se může klidně stát, že se počáteční nepohodlí rozvine do skutečného problému, který budeme následně řešit daleko déle.
První věc, na kterou je třeba dávat pozor, jsou sprchové gely. Přestože se všechny ohánějí slogany jako výživný, hydratační, zklidňující, tak je na místě se ptát, čím toho hodlají dosáhnout. U konvenční kosmetiky zhusta narazíme na případ, kdy je silně vysušující sulfát zjemněný štědrou porcí glycerinu, který zajistí tu krásně vláčnou pokožku hned po umytí. Na první pohled to vypadá báječně, ale při dlouhodobém používání tato kombinace pokožku vysuší daleko víc než to nejobyčejnější mýdlo. Na co se tedy při výběru šetrného sprchového gelu zaměřit, aby splňoval nároky citlivé či podrážděné pokožky?
1Maximálně šetrné pěnidlo - čím víc pěny, tím větší dehydratace pokožky a platí to, bohužel, i u přírodních pěnidel. Nejvíce pění deriváty kokosového oleje, pokud nemáte nijak podrážděnou kůži, tak se jich netřeba bát. Pokud ale máte kůži extrémně suchou, podrážděnou nebo atopickou, raději se jim vyhněte a volte třeba cukerné tenzidy.
2Bez obsahu glycerinu - a pokud ano, tak se po sprše okamžitě namažte, pak využijete jednu dobrou vlastnost glycerinu - okamžité zvlhčení pokožky, která pak lépe vstřebá výživu. Jinak se nedejte zmást zdánlivě hydratovanou pokožkou, nebude mít dlouhého trvání.
3S vysokým obsahem olejů - sice to smýváme, ale obsah olejů vytváří hutnější konzistenci a chrání před přílišným vysušováním vodou. Proto není potřeba, aby šlo o nějaké super vzácné oleje, ty si schováme do krémů a másel, tady stačí, aby byly hutnější konzistence jako třeba bambucké máslo nebo olivový olej.
4Nebojte se tuhých mýdel - jen si dobře vyberte. Správné skutečně přírodní tuhé mýdlo obsahuje pouze zmýdelněné oleje a případně nějaké přísady jako je třeba kozí mléko nebo éterické oleje. Vlastnosti má pak po nejvíce zastoupených olejích, takže třeba u kokosových mýdel platí, že dobře pění (stejně tak mýdla s velkým obsahem palmového oleje), ale poměrně vysušují, zatímco olivová mýdla pění skutečně velmi slabě, ale jsou adekvátně jemná. Podle poměru použitých olejů jste tím pádem schopni odhadnout, jak moc bude mýdlo pěnit, pokud vám na tom záleží a jak je pro vaši pokožku vhodné. V případě ekzémů nebo hodně podrážděné kůže platí, že méně je více, takže vám často to úplně nejobyčejnější olivové mýdlo prokáže lepší službu než kdejaký lékárenský balzám pro atopickou pleť.