zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Jupíí, teploty se začínají pohybovat kolem nuly… To samo o sobě není zrovna důvod k radosti pokud není člověk zimomil, ale v tuto chvíli dobrovolně vyhledávám místa, kde se prohřeju až na kost - saunu.
Sauna je blahodárná a regenerační jak po stránce fyzické tak psychické. Saunovat by se měl člověk celý rok, ale mně osobně stačí v létě bydlet v podkroví :). Ovšem pokud se přecijenom odhodláte v létě saunu navštívit, budete mnohem lépe zvládat šílená čtyřicetistupňová vedra, protože tělo se bude lépe aklimatizovat.
Sauna má vliv na spoustu procesů v těle. Ty nejlepší účinky sauny:
- Celkově harmonizuje srdce a zklidňuje srdeční rytmus.
- Uvolňuje dýchací cesty.
- Pomáhá při chronickém astmatu.
- Zmírňuje otoky a bolesti kloubů a svalů.
- Uklidňuje při stresu.
- Má pozitivní vliv na migrény.
- Tělo se celkově prokrví a lépe okysličuje. Výborný výsledek na sobě pozorují lidé s nižším tlakem. Lépe se prokrvují končetiny, což se přes zimu hodí víc než další pár rukavic :).
- Prostřednictvím potu se z těla vylučují odpadní a škodlivé látky.
- Nejprofláklejším účinkem saunování je bezesporu otužilost.
- Mnohonásobně vyšší odolnost proti infekcím a celkově silnější obranyschopnost.
- A ani estetický účinek saun nemůžu opomenout. Pokožka je prokrvená, pročištěná, má svěží vzhled a lépe se sama čistí. Výborný vliv má saunování na celulitidu a na elasticitu a celkovou hydrataci pokožky.
Do sauny jsem dříve chodila nalehko jen s lahví čisté vody a ručníkem. Dnes už ale přibaluji i pár dalších vychytávek:
1. Mořskou houbu/lufu/tělový kartáč
2. Éterické oleje
3. Hydrolát/květinovou vodu/…
4. Potravinové vychytávky (chia semínka, Aloe vera šťáva, březová šťáva, ...)
V prvním bodě zmiňuji přírodní prostředky pro masáž těla a prokrvení pokožky. Kůže se masáží při saunování přirozeně zbaví odumřelých buněk a prokrví se. Všechny vyjmenované masážní pomůcky jsou po namočení měkčí, proto suchý stav může pár lidí vyděsit. Mořská houba je nejměkčí. Nasaje spoustu tekutin a má přirozeně strukturovaný měkký povrch, který jemně masíruje a podpoří mikrocirkulaci v těle. Mořskou houbu se nemusíte bát použít i na obličej.
Lufa už je o poznání tvrdší a strukturovanější, ale právě lufa má největší vliv na zlepšení vzhledu strií a stavu celulitidy. A nakonec pro fajnšmekry - tělové kartáče. Ty se prodávají ve více tvrdostech. Kartáč je skvělý především na masáž zad ale i končetin. Masáže jsou pro tělo ozdravnou procedurou, která by měla být automatickou součástí saunování. Pro otrlé lze použít březové větvičky jak je to nejtradičnější. (V tuto chvíli jsem sama sebe tak navnadila, že jsem se prostě musela objednat do sauny na příští týden.)
Éterické oleje se v saunách běžně používají. Pokud ale chceme mít jistotu, že to co v saunách dýcháme není pouhá syntetická vůně, která nám nejenže nepomůže, ale naopak ještě uškodí, přineste si své vlastní. Přírodní esenciální oleje nejsou jen voňavé, ale usnadňují proces čištění organismu. Firmy nabízejí již umíchané saunové směsi postavené většinou na jehličnanech (smrk, borovice), chladivém koření (rozmarýn, máta) a čisticích esencích (eukalypt, tea tree) v kombinaci s citrusem (pomeranč, mandarinka). Já mám moc ráda od Nobilis Tilia směs Sauna nebo Respirant. Použít samozřejmě můžete i jednotlivé esence podle účinků, které od sauny očekáváte. Pokud chcete opravdu jen relaxaci, použijte levanduli a bergamot, pokud osvěžení a zlepšení celkové únavy doporučuji EO litsea cubeba nebo mátu peprnou (s tou ovšem opatrně, protože peprná se nejmenuje jen tak náhodou) :)!
Hydroláty a květinové vody nejsou samozřejmě nutností, ale já jsem si na ně zvykla a už to tak nějak neodmyslitelně patří k celé mé prohřívací a čisticí saunové metodě. Během saunování dochází k extrémnímu pocení, kdy jsou z těla odváděny jeho prostřednictvím všelijaké škodliviny a nečistoty. Póry a cévy jsou rozšířené a tak jsem si navykla používat čisticí hydroláty. Osobně nejraději mám květinovou vodu od Saloos a to buď Lemon tea tree nebo Rosalina. Oba tyto spreje jsou antibakteriální a osvěžující. Použití těchto květinových vod zmírňuje projevy akné a detoxikuje pokožku v sauně i mimo ni, ovšem v sauně je výsledný efekt ještě viditelnější a příjemnější. Pokud máte pokožku spíše suchou, vyzkoušejte růžovou vodu (osobně mám nejraději od Nobilis Tillia). Sprej se dá samozřejmě použít na celé tělo, ale zvýšenou péči věnujte obličeji a dekoltu.
Vychytávky na vnitřní užití jsou pro mě především Chia semínka. Ty krom dalších svých úžasných účinků zabraňují dehydrataci organismu tím, že absorbují do sebe vodu a to několikanásobek své váhy. Pokud si tedy před saunou nebo sportem dáte nabobtnaná chia semínka, vydrží váš organismus a orgány především déle hydratované. Samotná voda odchází velice rychle s močí nebo potem, ale voda vázaná ve stravě prochází tělem postupně a tak zavlažuje celý náš travicí systém. Aloe vera šťáva je gelovité struktury a tak se také mnohem pomaleji z těla vylučuje. Hraje velkou roli v očistě organismu a také v hydrataci a regeneraci našich buněk. Březová šťáva obsahuje vysoký podíl antioxidantů a minerálních látek, stopové prvky a navíc přirozené cukry, které povzbudí tělo a zaplaví energií (což je prostě paráda, ale stejně nejlepší na ni je to, jak skvěle chutná).
Osobní tip č. 1: Nenoste si do sauny nic v plastu. Tomu sice nefandím ani běžně, ale v sauně nejen že se při vyšším zahřátí uvolňují škodlivé látky, ale může se vám doslova roztéct. Skleněná nádoba udrží obsah mnohem déle v původní teplotě a také je zdravotně nezávadná.
Osobní tip č. 2: Vyrobte si svůj osvěžujicí sprej na obličej dekolt a tělo. Stačí minerálka nebo filtrovaná voda s pár kapkami éterického oleje (tea tree, levandule nebo třeba citrusy). Pro regeneraci a hydrataci doporučuji tekutou část vyrobit z vody a Aloe vera šťávy. I zde nezapomeňte použít pokud možno skleněnou lahvičku s rozstřikovačem.