Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak a proč začít s přírodní kosmetikou?

zdroj: Shutterstock

Zapomeňte na populární hlášku “Každá změna vede k horšímu”. Naopak, změny jsou užitečné, zvláště mají-li nás posunout vpřed a otevřít nové životní fáze. To můžeme aplikovat téměř na každou událost v životě, od přechodu do nové práce, přes vztahovou rovinu až třeba po rozhodnutí, že se vydáme na cestu ke zdravějšímu životnímu stylu. Stále více lidí přemýšlí, jak nejlépe vést život v souladu s přírodou, jak být ohleduplnější k sobě i životnímu prostředí, dbají na kvalitní stravu a chtějí o sebe i kvalitně pečovat. Protože nejen naše tělo, ale i pokožka (a vlasy) si zaslouží poctivou dávku vitamínů, antioxidantů a dalších živin, aby byla zdravá, zářivá a hydratovaná. Jak najít cestu k přírodní kosmetice, která vám bude vyhovovat, co od ní očekávat, udělat rázný krok nebo na to jít postupně? V čem tkví její nesporné výhody i nevýhody oproti běžné kosmetice? Sepsali jsme pro vás krátké shrnutí, které sice neodpoví na všechny vaše otázky, ale může být praktickým vodítkem při přechodu na přírodní kosmetiku.

Nejprve si ujasníme, co je to přírodní kosmetika

Pojem přírodní či BIO kosmetika je kosmetika s obsahem čistých, přírodních složek, která musí splňovat přísné podmínky od pěstování samotných surovin, přes jejich zpracování až po výsledný produkt, jehož kvalitu zpravidla deklaruje certifikace. Ta zaručuje, že produkt nebyl testovaný na zvířatech (taktéž je zakázáno používat suroviny z mrtvých zvířat), absenci chemických látek, plniv, syntetických barviv, silikonů, UV filtrů, GMO a použití výhradně přírodních ingrediencí z rostlinného či minerálního zdroje. U BIO kosmetiky je navíc zárukou, že suroviny pocházejí z ekologického kontrolovaného zemědělství nebo sběru.

Stejně jako u zdravých potravin tak přesně víte, co používáte, většina přírodních výrobků je v tomto směru velmi transparentních, protože nemají co skrývat. Poctivá přírodní kosmetika obsahuje rostlinné oleje, másla, bylinné extrakty a maceráty, přírodní vitamíny, minerály a antioxidanty, takže narazíte jen na pojmy, kterým snadno rozumíte. 

ZÁKLADNÍ KOSMETICKÉ CERTIFIKÁTY, KTERÉ JE DOBRÉ ZNÁT

  • Vegan - od společnosti Vegan Society je udělován i potravinám a nápojům. Certifikát zaručuje to, že kosmetika nebyla testována na zvířatech (ani žádná z jejích ingrediencí) a k výrobě nebyl použit žádný živočišný produkt.
  • CPK - česká eko certifikační značka “Česká Přírodní Kosmetika” vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert zaručuje, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny a látky škodlivé organismu.
  • CPK BIO - přídatek “BIO” garantuje kromě standardů pro certifikát CPK také obsah BIO surovin pocházejících z ekologického zemědělství.
  • Cruelty Free - certifikát Cruelty free je udělován společností PETA a zajišťuje, že produkt ani v něm použité suroviny nebyly testované na zvířatech.
  • Ecocert - francouzská nezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou výrobků z přírodních látek z ekologického zemědělství. V současnosti patří k největším certifikačním společnostem.
  • Demeter - označuje produkty biodynamického zemědělství v přibližně padesáti zemích světa.
  • Fair Trade - celosvětový systém certifikace, který si klade za cíl zlepšení úrovně znevýhodněným producentům a pracovníkům z rozvojových zemí. Kontroluje sociální, ekonomické a environmentální standardy organizace Fairtrade International.
  • Cosmos - evropský certifikát garantující ekologickou výrobu, používání recyklovaných a recyklovatelných materiálů, výrobky musejí obsahovat minimálně 95 % BIO surovin s původem v organickém zemědělství.
  • Leaping Bunny - výrobek ani jeho jednotlivé ingredience nebyly testované na zvířatech.

Nutno však podotknout, že řada menších výrobců přírodní kosmetiky, kde se často jedná o rodinný byznys a srdeční záležitost, své produkty necertifikuje z důvodu finanční náročnosti certifikačního procesu. Přesto splňují veškeré postupy a přísná pravidla. Sází na dobré renomé a kvalitu ověřenou osobními zkušenostmi svých zákazníků.

Co nesmí přírodní/BIO kosmetika obsahovat

Pojďme si shrnout, jaké složky by neměly být součástí přírodní - BIO - organické kosmetiky. Zjednodušeně bychom mohli říct, že složení přírodní kosmetiky tvoří výhradně rostlinné složky a oleje, u BIO kosmetiky pak máte ještě záruku, že všechny suroviny pochází z kontrolovaného zemědělství či sběru.

Zakázané látky:

  • Živočišné suroviny (vyjma včelího vosku a lanolinu)
  • Syntetické konzervační látky
  • Umělá barviva a parfemace
  • PEG emulgátory
  • Ropné látky (parafín, vazelína)
  • GMO suroviny (Geneticky Modifikované Organismy)
  • Syntetické UV filtry
  • Suroviny pro BIO kosmetiku nesmí být pěstovány za použití syntetických hnojiv

Zpracování surovin

Důležitým procesem výroby bio kosmetiky je také zpracování materiálu. To se řídí poměrně přísnými pravidly jak hygienickými, tak ekologickými. Firmy, které vyrábí přírodní kosmetiku, investují do inovativních postupů, které jsou prospěšné nejen produktu samotnému a zlepšují jeho účinky, ale také šetrnější k přírodě. Mnohé z firem čile podporují fair-trade obchod, jsou činné v organizacích, sdružující výrobce, kteří kladou důraz na biologickou udržitelnost a férové mzdy. 

Celá výroba je koncipovaná co nejvíce ekologicky, aby nezatěžovala životní prostředí.

Pozor na greenwashing aneb “zelený marketing”

Není všechno EKO, co se zeleně tváří. EKO, BIO, RAW, přírodní, natural, microplastic free formula a tak dále. Hesla, která na nás mrkají z obalů produktů, tvářících se jako šetrné k našemu zdraví i planetě. Zdravé potraviny a uvědomělá kosmetika jsou čím dál tím populárnější, což si mnoho výrobců uvědomuje, používá jako marketingový tah tzv. greenwashing (malování na zeleno) a my se tak snadno stáváme obětí chytré klamavé reklamy.

Použití slov “přírodní”, “BIO” “organické” a dalších totiž není nijak legislativně podchyceno, nejsou jasně definovaná, z toho důvodu jsou lehce zneužitelná. Jak tedy nenaletět? V první řadě čtěte složení produktů. 

Přírodní složky musí tvořit už základ produktu, ne v něm figurovat jen ve stopovém množství jako účinná látka. Na složení produktu proto nahlížejte komplexně a nedejte se zmást lákavým heslem na etiketě nebo obrázkem šťastných zvířátek na plastové lahvi. Při výběru se opírejte o důvěryhodné certifikace, nahlížejte na společnost jako celek, nakupujte tam, kde sdílí vaši filozofii a nenechte se lakovat ;).

Kouzelné slovíčko INCI

Jediná věc, podle které se můžete spolehlivě orientovat, je složení produktů. Víme, že ne každý má čas nebo znalosti potřebné k tomu, aby podrobně zjistil, co který produkt obsahuje. Pokusili jsme se vám tedy orientaci co nejvíce zpřístupnit a zjednodušit. Nejen, že postupně doplňujeme složení v naší encyklopedii (INCI - mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad, která řadí složky dle jejich obsahu v daném produktu), ale rozdělili jsme ingredience do několika barevně odlišených kategorií, aby bylo již na první pohled zřejmé, jak moc je konkrétní výrobek skutečně “zelený”.

Proč používat přírodní kosmetiku

Důvod je jednoduchý a vyplývá z odstavců výš - protože je prostě šetrnější. Stejně jako do sebe nechcete cpát přepálený tuk a potraviny napěchované chemií, stejně tak nechcete živit pokožku syntetikou čítající desítky až stovky složek, které se prostřednictvím kůže vstřebávají do těla (až z 60 %), z nichž se v konečném důsledku stává toxický koktejl s negativním působením na imunitní, reprodukční a nervový systém. Správná péče o pokožku nám může ušetřit mnoho problémů, které by si následně vyžádaly daleko obtížnější řešení. 

Přírodní kosmetika má často univerzální využití na celé tělo, kdy pokožku přirozeně vyživuje, hydratuje a celkově o ni pečuje bez zbytečného zatěžování a vysušování.

Díky příznivému složení je vhodná pro všechny typy pleti, včetně citlivé, dětské nebo problematické, kde geniálně fungují přípravky na bázi léčivého konopí, tedy s obsahem zázračného CBD. Trápí vás akné, ekzémy nebo lupénka? Pak je konopná kosmetika přesně tím blyštivým pokladem, který čekal až ho objevíte. Vyznačuje se výraznými regeneračními účinky a prokazatelně přínosnými výsledky.

Kvalita a ohleduplnost k přírodě

Další důvod pro používání přírodní kosmetiky je jednoznačně kvalita používaných surovin. Většina výrobců přírodní kosmetiky stále častěji používá nejen přírodní suroviny, ale také suroviny v bio kvalitě či z Fair Trade obchodu. Do našeho sortimentu vybíráme jen takové značky, které splňují vysoké nároky na výrobu z kvalitních surovin s pozitivním dopadem na životní prostředí. Tuto kvalitu zaručují bio certifikáty. Kvalita a původ surovin je deklarována přímo na obalu výrobku, takže si můžete být jisti, že váš výrobek je šetrný nejen k vašemu zdraví, ale také k životnímu prostředí. Masově vyráběná a běžně prodávaná chemická kosmetika na kvalitu surovin většinou nedbá, cílem je vyrobit velké množství kosmetiky s minimálními náklady, ale následně prodat s největším ziskem.

Nákupem uvědomělých značek pak podpoříte využívání lokálních zdrojů, férové pracovní podmínky, investice do šetrných výrobních postupů, recyklaci a podobně. Je jen na vás, jak velkým dílem přispějete. Kroky stejným směrem totiž můžeme společně přispět k pozitivním změnám. Protože: Čím zdravější planeta, tím zdravější lidé.

INVESTICE, KTERÁ SE VYPLATÍ

Většinu lidí od používání přírodní kosmetiky odrazuje vyšší pořizovací cena. Vše je ale o hledání a ve finále zjistíte, že nakonec ještě ušetříte. Jak je to možné? Přírodní kosmetika se vám vyplatí v dlouhodobém horizontu. Běžné produkty případné problémy většinou jen maskují a v horším případě místo nich vyvolávají jiné. Přírodní kosmetika se naopak snaží dostat tělo do kondice a pomůže vyřešit spoustu problémů. V přírodní kosmetice nejde totiž o okamžité zlepšení, ale o trvalou nápravu

Produkty jsou často vysoce koncentrované, tudíž i jejich spotřeba je menší. Například plno olejů má využití jak na tělo, tak obličej i vlasy, takže zapomeňte na poličku plnou nejrůznějších přípravků na každý kousek těla.

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA KRÁSNĚ VONÍ

Další častou domněnkou je, že přírodní kosmetika nevoní, spíše smrdí, protože ji nezkrášlují umělé parfemace. Samozřejmě, že se najdou produkty, které nemusí jít pod nos každému, zvláště v případě konopné kosmetiky, ale většina produktů disponuje dokonalými svěžími vůněmi, jako byste si domů donesli kousek rozkvetlé louky nebo se přenesli doprostřed levandulového pole. Takové éterické oleje potěší všechny smysly. Nejen že úžasně voní, mají i aromaterapeutické účinky. Ale i mezi pleťovými a tělovými krémy, balzámy na rty či tělovými oleji se najdou neodolatelně voňavé skvosty.

Přírodní kosmetika má i své nevýhody

Jak to bývá skoro se vším, přírodní kosmetika má na jedné straně nadšené zastánce, na straně druhé skeptické odpůrce. Samozřejmě oproti běžné kosmetice má také své nevýhody, zejména dobu trvanlivosti, s přírodní kosmetikou musíte i náležitě zacházet. Vytknout bychom jí mohli i pomalejší nástup účinku, což však vyvažuje dlouhodobými výsledky

CHCE TO TRPĚLIVOST

Zpočátku se může zdát, že přírodní kosmetika nefunguje. Přírodní kosmetika vyžaduje čas. Přirozený cyklus obnovy kožních buněk je zhruba 28 dní, po cca měsíci by měly být vidět první výsledky. Přírodní kosmetika je zkrátka o hledání, zkoušení a trpělivosti.

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA MÉNĚ PĚNÍ

Důvodem k překvapení může být pro nováčky na poli přírodní kosmetiky menší pěnivost sprchových mýdel, gelů, vlasových šamponů nebo zubních past případně zubních prášků.U běžné kosmetiky jsme si již zvykli na obláčky pěny a máme ji spojenou s vyšší účinností. 

Množství pěny ale s mycími schopnostmi nesouvisí. V konvenčních produktech mají pěnivost na starosti agresivní tenzidy, které v přírodní kosmetice nenajdete a jsou zde nahrazeny látkami přírodního původu, účinnost však zůstává stejná.

Jak začít s přírodní kosmetikou?  

Přechod na přírodní kosmetiku se může zdát složitý, ale není třeba dělat z komára velblouda a hledat v tom zbytečné složitosti. Určitě to neznamená, že byste měli vyházet veškerou dosavadní kosmetiku a s těžkým srdcem se rozloučit s luxusními, značkovými pleťovými krémíčky za tisíce, které slibují zázračné omládnutí. Možná vám pomohou v boji proti vráskám, ale teď už víte, jakou daň za to platíte… Přejít na přírodní kosmetiku chce pozvolna, krok za krokem, ani zde nefungují zázraky na počkání. Ale jak se říká, trpělivost růže přináší a jednou vám za tohle rozhodnutí tělo, pokožka i vlasy poděkují!

Složitě si nelamte hlavu nad tím, co si pořídit jako první. Začněte třeba tím, že až vám dojde nějaký produkt, nahraďte ho přírodní alternativou a postupně poskládejte celou péči tak, aby vám navazovala. 

ZAČNĚTE HOLÝMI SUROVINAMI

Pokud se přeci jen bojíte případných alergických reakcí nebo trpíte na citlivou pokožku, začněte produkty toho nejjednoduššího složení. Například rostlinné oleje (mandlový, kokosový, jojobový, arganový…) skvěle poslouží jako odličovadlo - olej báječně vstřebává a rozpouští nečistoty. Jako tonikum jsou oblíbené květinové vody (hydroláty). Místo krému na obličej zkuste přírodní poklad zvaný bambucké máslo. Neucpává póry, je velmi dobře tolerováno citlivou pokožkou a má blahodárné účinky i na vlasy. 

UJASNĚTE SI TYP POKOŽKY (PLETI)

Typ pokožky je něco, s čím se rodíme, je dán geneticky. Aktuální stav naší pokožky je ovlivněn několika faktory a to jak vnitřními, tak vnějšími (věk, vnější prostředí, životospráva, onemocnění, užívání léků, roční období, pracovní prostředí a v neposlední řadě používání kosmetických přípravků). 

Správná volba pleťových kosmetických přípravků je přímo úměrná typu pleti přičemž rozlišujeme 4 základní typy:

  • Normální - jemné póry, hladký povrch, dobré prokrvení, narůžovělá barva, stejnoměrná průsvitnost, bez výskytu nedokonalostí.
  • Smíšená - charakteristickým znakem je mastná T-zóna vs. suchá U-zóna.
  • Suchá - hrubá, napjatá, šupinatá se sklony k svědění, křehká, světlá, velmi suchá pokožka trpí zvýšenou citlivostí.
  • Mastná - zvětšené, jasně viditelné póry a lesklý vzhled, zvýšená tvorba mazu, sklon k výskytu akné.

A jak zjistíte, jaký typ pleti máte? Úplně jednoduše. Odličte se, opláchněte obličej vodou, otřete a nechte ½ hodinky pokožku být, nemažte ji a sledujte, jak se pokožka chová. Pokud zůstane krásně rozjasněná bez viditelných nedostatků, hladká, nepne a nikde není suchá, gratulujeme! Máte normální typ pleti, po kterém touží snad každá žena, u dospělých lidí je celkem výjimečný.

Objeví-li se viditelná mastnota a lesk, zejména v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada), jde o pleť mastnou, pokud lesklé T-zóně kontrastují suché tváře, máte pleť smíšenou, tedy nejčastější typ pleti u dospělé populace. Suchá pleť se naopak projevuje nepříjemnými pocity pnutí, mohou se objevit drobné šupinky a jemné linky.

Kromě základních typů pleti rozlišujeme ještě stav pleti, tedy problematickou, dehydratovanou, citlivou a stárnoucí (zralou). Typické projevy stárnutí pleti se obvykle hlásí o slovo mezi 35. až 40. rokem věku a souvisejí s úbytkem tuku, vody, kolagenu a hladiny elastinu v podkoží.

Známky stárnutí pleti:

  • Ztráta přirozeného jasu 
  • Jemné linky se mění v hlubší vrásky
  • Povolování kontur obličeje
  • Dehydratace pleti
  • Ztráta elasticity
  • Může se objevovat barevná pigmentace 

CO OD KOSMETIKY OČEKÁVÁTE A JAKÝM ZPŮSOBEM JI CHCETE POUŽÍVAT?

Při přechodu na přírodní kosmetiku je určitě dobré si ujasnit, co od kosmetiky očekáváte a jakým způsobem ji hodláte používat. Častým argumentem, proč se lidé bojí začít používat přírodní kosmetiku, jsou obavy ze zhoršení stavu pleti a její detoxikace. 

Přírodní pleťové krémy vám naopak pomohou vyřešit řadu neduhů, jejich účinky je dobré v takovém případě ještě podpořit vhodnými doplňky stravy na bázi kapiček a tinktur, protože příčiny problémů s pokožkou jdou často zevnitř. Bylinné tinktury pomáhají s vnitřní očistou organismu a upravují hormonální hladinu v krvi, můžou tedy být řešením v případě aknózní pleti.

Přírodní kosmetika na vlasy

Řešíte otázku zničených, poškozených a zesláblých vlasů? I zde může být příčin několik. Barvení, špatná životospráva, časté fénování, žehlení, kulmování, styling… to vše dává našim vlasům pěkně zabrat. Jsou lámavé, třepí se a vypadávají. Že už jste vyzkoušela všechno? Kromě vnitřní výživy jim zkuste poskytnou i šetrnější vnější péči. Dejte šanci přírodní vlasové kosmetice. O vlasy pečuje do hloubky a dlouhodobě bez zbytečného zatěžování silikony a parabeny, které vlasové vlákno obalí, tím vytváří nepropustný film, takže vlas působí navenek jemně, hladce, ale není schopen vstřebávat živiny a proto slábne.

Přírodní dekorativní kosmetika - krása s přidanou hodnotou

Přechod na přírodní kosmetiku s sebou nese i přestup na přírodní líčidla, která pečují o vaši přirozenou krásu. Obsahují pouze látky, které nezatěžují ani nevysušují pleť a dokonce vám mohou pomoci k jejímu zlepšení. 

Mnoho žen o kvalitě přírodní dekorativní kosmetiky pochybuje. Může se přírodní dekorativka svou pigmentací, výdrží, texturou a krytím vyrovnat klasickým šminkám? Samozřejmě. A navíc s přidanou hodnotou. Takový přírodní make-up dokáže zázraky. Ať sáhnete po minerálním, tekutém či krémovém, všechny vás překvapí svou funkčností, největším benefitem je pak jejich pečující složení. Tak nechte svou pokožku dýchat a rozlučte se s ucpanými póry.

ŘEKNĚTE ANO PŘÍRODNÍMU MAKE-UPU

Přírodní make-up poskytne lehké, střední i vysoké krytí bez efektu “masky” a krásně sjednotí tón pleti. Na drobné nedokonalosti použijte přírodní korektor, vybrat si dokonce můžete z několika variant - tuhý, tekutý či sypký

KUPTE SI PŘÍRODNÍ RTĚNKU, PROTOŽE…

… jste to, co jíte. Věděli jste, že průměrná žena sní za život až 3 kila rtěnky? V případě konvenčních rtěnek plných syntetiky a těžkých kovů se chce jednomu říct no fuj! Přírodní rtěnky přináší možnost jak rty nejen zvýraznit a zkrášlit, ale zároveň je vyživují a hydratují. Obsahují pouze rostlinné oleje, másla a minerální pigmenty a klasické rtěnky svou výdrží i výběrem odstínů hravě strčí do kapsy. To samé platí i pro přírodní balzámy či lesky na rty. 

OKOUZLETE POHLEDEM

Oči jsou část obličeje, která nás většinou na člověku upoutá jako první. Obzvlášť v době rouškové začaly ženy s líčením očí více experimentovat. Toužíte po dokonale podmanivém pohledu, ale umělým řasám neholdujete? Nebojte se přírodní řasenky! Díky přírodním látkám netrpí řasy ani oční okolí, minerální oční stíny pak po celou dobu líčení krásně pečují o jemnou pokožku očních víček, mají skvělou výdrž a neslévají se do vrásek. A to platí i pro další produkty přírodní dekorativky včetně tvářenek, pudrů, bronzerů. Variabilita výběru přírodních alternativ v dnešní době plnohodnotně konkuruje konvenčním značkám, mnoho z nich navíc využijete jako multilíčidlo, které je svou texturou a pigmentací uzpůsobeno k aplikaci na rty - jako rtěnka a navíc také na tváře jako dokonalá, lehká tvářenka.

Chcete-li proniknout do tajů přírodní kosmetiky, navštivte některou z našich zelených prodejen, kde na vás dýchne atmosféra klidu a pohody. Nechte stres okolního světa za dveřmi a alespoň na chvíli přijďte nasát kousek přírody uprostřed města. 

Naše zkušené konzultantky vám ochotně poradí s výběrem produktů na míru vaší pokožce a pomohou vám i s volbou přírodních malovátek a doplňků stravy k úpravě životosprávy, protože pleť a vnitřní stav těla jdou spolu ruku v ruce. Tak nezapomeňte… příroda je dar a lék v jednom.