Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu Návod, jak si vyrobit depilační cukrovou pastu.
Mája Ráblová
4,5 5
74

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

V dalším díle jednoduchého, časově a finančně nenáročného domácího tvoření vám představím depilační cukrovou pastu. Tento způsob depilace se stal velmi oblíbeným díky své jednoduchosti a hlavně nemusíte svůj porost krotit každý den, což je obzvláště v létě pro některé nutností. Běžně jsou k dostání pasty od značek Purity Vision nebo Belina, ale můžete si ji i snadno vyrobit sami!

Co budeme potřebovat:

 • 2 hrnky obyčejného bílého cukru (krystal, písek)
 • ¼ hrnku citrónové šťávy (lze použít i kyselinu citrónovou)
 • ¼ hrnku vody
 • větší hrnec, vařečku
 • dózu, ve které směs budeme uchovávat - stačí nádoba, která snese ohřev v mikrovlnné troubě / vodní lázni

Postup:

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

 

 1. Nejdříve smícháte všechny tři připravené ingredience v hrnci a dáte na plotnu. Raději použijte větší hrnec, protože ve chvíli, kdy se směs začne přivádět k varu, hodně bublá, všelijak se hýbe a hrozí, že vám vyteče ven.
 2. Za stálého míchání přivedete směs ke zmiňovanému varu, který poznáte podle častějšího a častějšího probublávání směsi. V tento moment ztlumíte oheň na minimum a necháte za občasného promíchávání pozvolna zhoustnout, barva ztmavne do zlatavé podoby jablečného džusu. Od ztlumení ohně může tato pozvolná fáze trvat (v uvedeném množství dvou hrnků cukru) přibližně 20-30 minut.
 3. Vypněte sporák a nechte směs vychladnout. Poté přelijete cukrovou pastu, která je už tmavá a hustá jako med/karamel, do připravené nádoby. Skvěle se dá použít cokoliv, co snese rozehřívání v mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni, například kosmetické kelímky k tomu určené nebo dobře poslouží i uzavíratelná dóza na jídlo. Pastu v ní můžete poté skladovat v lednici nebo mrazáku a stejně tak je možné před depilací krabičku vložit do mikrovlnky a cukrovou pastu rozehřát.
 4. Důrazně doporučuji nechat hotovou pastu úplně vychladnout, abyste zabránili možnému popálení kůže!

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

Jaké jsou výhody cukrové pasty?

 • Jedná se o čistě přírodní produkt.
 • Složení na bázi cukru a citronu dovolí pastu použít na pokožku celého těla včetně citlivých oblastí podpaží, bikin i obličeje.
 • Bolest s užíváním klesá (rychleji, než je tomu u pásků).
 • Je vhodná i pro citlivou pokožku.
 • Nedochází k výraznému podráždění a zarudnutí kůže.
 • Tak jako u každé správné depilace je pokožka hladká a sametová po dobu několika týdnů.
 • Napodruhé už v tom budete profík. U šikovnějších a zkušenějších je jistota úspěšnosti opravdu vysoká.
 • Se složením můžeme experimentovat. Místo klasické vody lze použít růžovou vodu, pokud se bojíte o svou přecitlivělou pokožku. Pár kapek éterického oleje Tea tree má zase dezinfekční a chladící účinky.
 • Má dobrý vliv při problémech se zarůstajícími chloupky.
 • Výroba je snadná.
 • Náklady jsou zanedbatelné a výsledek parádní.

 

A jaké jsou naopak nevýhody?

 • Musíte si udělat čas na uvaření pasty a trošku si načíst postup přípravy.
 • Žiletkou se oholíte rychleji, zato je potřeba častější údržba. (Chloupky vytrhané pastou vyrostou až za pár týdnů).
 • Kůže může být po depilaci červená a trošku nateklá, ale pečující oleje se o podrážděnou pokožku postarají.
 • Napoprvé se vám nemusí podařit uvařit směs správně hutnou.
 • Napoprvé se vám nemusí dařit vytrhnout chloupky z jednoho místa na první pokus.
 • Pokud budete strhávat pastu pomocí papírů/papírků, nejedná se o příliš ekologickou metodu, samozřejmě obrovské nezanedbatelné plus je to, že naši planetu ušetříte chemikálií, barviv i konzervantů. Pokud použijete látku, budete (se s ní) muset nějakou chvíli prát.
 • Při neopatrnosti je pak všechno kolem vás cukrové, ale kolikrát se vám stane, že můžete zbytky po depilaci slízat? 

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

Použití:

V mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni zahřejte pastu přibližně na tělesnou teplotu. Poté můžete nanést cukrovou pastu pomocí prstů, špachtle nebo příborového nože. Výrobce Purity Vision píše o množství velikosti ořechu, které máte rozetřít po pokožce do vrstvy vysoké cca dva milimetry. Ale už během první depilace budete vědět kolik a jak.

Důležité je nanášet pastu proti směru růstu chloupků a strhávat po směru. V opačném případě by mohly vzniknout nechtěné modřinky.

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

Pro mě je zatím ideálním řešením postup, kdy prstem proti směru růstu chloupků udělám pastou obdélník. Na ten přitisknu a uhladím obyčejný kancelářský papír a po pár sekundách prudce trhnu po směru růstu chloupků. Pokud je na papíře ještě poddajná vrstva pasty, pomocí papíru ji vetřu proti růstu na jiném místě, uhladím a opět trhnu po směru chloupků.

Šikovnější z vás si mohou vystačit jen s prstem - namočíte do pasty, uděláte s ním pruh na kůži a po chvilce, kdy máte konec tuhnoucí pasty na prstu, tím samým prstem nanesenou čáru pasty táhnete po směru růstu chloupků. Ono se to jednodušeji dělá, než popisuje. Stejným způsobem postupujete i u špachtle nebo příborového nože.

Pokud jste zpočátku opatrní a depilace se bojíte, je možné též hmotu rolovat, a když se otrkáte, můžete směle pokročit ke způsobům výše. 

Jak vyrobit: Depilační cukrovou pastu

Osobní tip: Po vytvoření cukrové pasty do hrnce napusťte horkou vodu a nechte odmáčet. Pokud hrnec při výrobě nespálíte, nemusíte se o něj bát, i přestože pasta vypadá, že už ji v životě nedostanete z nádobí pryč. Je to vlastně jen karamel, který jde skvěle odmočit.