Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak zklidnit spálenou pokožku aneb Aromaterapie po opalování

Jak zklidnit spálenou pokožku aneb Aromaterapie po opalování Zvolte si ty nejlepší éterické oleje pro zklidnění a regeneraci spálené pokožky a vyrobte si vlastní DIY olej po opalování.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Jak zklidnit spálenou pokožku aneb Aromaterapie po opalování zdroj: pixabay.com

Znáte to, jedete na dovolenou, anebo se prostě jenom tak vyplesknete do lehátka na zahradě a usnete. Komu by se chtělo v tom vedru sledovat hodinky, že? To si tak ležíte, ovívá vás příjemný letní vánek… A večer zjistíte, že kdybyste byli součástí indiánského kmene, mohli byste se jmenovat “Rudá kůže”. Protože tu jste si pořídili. Tenhle letní dáreček je vedle štípanců opravdu danajský a nikdo ho nechce ani zadarmo.

Pokud jste vybavení éterickými oleji, máte vyhráno. Nebo někoho zaúkolujte a pošlete si pro ně. Další možností je sednout k internetu a zaúkolovat “donáškou” naše kolegy z BIOOO a některou z přepravních služeb, protože tak je budete mít doma cobydup. ;-)

Co je potřeba udělat se spálenou kůží?

Spálili jste se a uvažujete, co budete dělat. Než se rozběhnete do lékárny a vyhodíte nekřesťanské peníze za prostředky na uklidnění pokožky, podívejte se nejdřív na to, čím disponujete doma a mohli byste tím tu rudou, svědivou kůži uklidnit. Určitě je lepší típnout rodící se myšlenku na chemické ošetření hned v zárodku. Pokud máte po ruce aloe vera gel, je jedním ze skvělých pomocníků při spálení sluncem, můžete do něho přidat pár kapek levandule anebo tea tree esenciálního oleje.

Kůži je také potřeba hydratovat, proto máte-li doma třeba růžový, slaměnkový, levandulový anebo heřmánkový hydrolát, radujte se. A pokud je to velká láhev, nastříkejte si květovou vodu nejlépe na celé tělo. Ačkoli jsou hydroláty jemnější než éterické oleje, ke zklidnění takto postižené pokožky jsou skvělé. Navíc jsou velmi výhodné, pokud se nechcete zbytečně patlat s éterickými oleji a potřebujete něco opravdu rychle.

Ačkoli by se ledová koupel či sprcha mohla zdát jako dobrý nápad, zapomeňte na ni, jinak pokožku vystavíte ještě většímu traumatu. Pokud potřebujete nutně sprchu, zvolte spíše vlažnější vodu. Nekombinujte více léčebných postupů, protože si kůži ještě více zblázníte a zkomplikujete její hojení. Na spáleniny by nemělo přijít mýdlo, které pokožku vysušuje.

Esenciální oleje a péče o pokožku po slunění

Základem šťastné, mladistvé a zdravé pokožky, odolné proti vlivům volných radikálů, je dostatečná péče. Proto je nejlepší používat čistě přírodní prostředky, které vaši pleť nezatěžují, ale naopak ji vyživují, hydratují a zcelují. Přírodní esenciální oleje jsou vysoce účinné antioxidanty, napomáhající obnově poškozené pokožky, které pomáhají vylučovat z těla škodliviny a stimulují obnovu kožních buněk. Jaké použít pro ošetření spálené pokožky?

  • Levandule je jedním z nejoblíbenějších éterických olejů používaných k uklidnění spálené pokožky. Má silně protizánětlivé vlastnosti, díky kterým výborně hojí kůži a napomáhá regeneraci kožních buněk. Při nízkém tlaku je nutné používat ji s obezřetností.
  • Helichrysum neboli slaměnka se používá při hojení ran a při odstraňování jizev, má extrémně účinné protizánětlivé a regenerační účinky. (Pozn.: v naší nabídce najdete slaměnku jako součást některých produktů nebo jako čistou květovou vodu.)
  • Heřmánek římský a modrý uklidňují pokožku, regenerují, vyživují a pomáhají obnově kožních buněk. Mají anti-agingový efekt.
  • Máta peprná poskytne chladivou úlevu. Dalšími jejími přínosy jsou antiseptické vlastnosti, které pomáhají předcházet infekci způsobené puchýřky, vzniklými v důsledku slunečního záření. U máty je potřeba opatrnosti, při užití velké dávky je možné podchlazení. Stačí kapka éterického oleje na lžíci nosného oleje.
  • Růže má jednu důležitou vlastnost, která je skutečně prospěšná pro sluncem poškozenou pokožku - činí kůži více propustnou, a tím jí umožňuje účinněji absorbovat léčebné živiny z jiných olejů v ošetřující směsi. Esenciální olej růže je vysoce regenerační a má anti-agingový efekt, udržuje vyváženou hydrataci pleti.
  • Kadidlo má schopnost podporovat regeneraci buněk, zlepšuje zajizvení a hojení poškozené tkáně, snižuje bolest a svědění popálené pokožky, napomáhá hydrataci suché pokožky.

Co se týče výběru nosných olejů pro smíchání s éterickými a následnou aplikaci na postižená místa, velmi dobrou volbou je avokádový, meruňkový nebo jojobový olej. Avokádo je velmi hydratační, obsahuje velké množství prospěšných živin a antioxidantů. Meruňkový olej má značné protizánětlivé účinky. Jojobový olej je také hydratační a hojivý.

DIY Olej po opalování

Tento olej vyživuje čerstvě vystavenou pokožku slunci a podporuje délku opálení i její regeneraci.

Složení:

  • 10 kapek levandule
  • 5 kapek heřmánku
  • 10 kapek geránia
  • 4 lžíce mandlového oleje
  • 2 lžíce sezamového oleje

Postup:

Kombinujte přísady a aplikujte podle potřeby na opálenou kůži. Podle výše zmíněných éterických a rostlinných (nosných) olejů si lze dle vašich konkrétních požadavků můžete namíchat vlastní DIY olej po opalování. Držte se pravidla na cca 100 ml nosného oleje přijde 25 kapek éterického oleje.