Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jídelníček podle typu pleti

Jídelníček podle typu pleti Co jíst pro krásnou pleť?
Hana Bartušková
5,0 5
2

Jídelníček podle typu pleti zdroj: shutterstock.com

Jsme to, co jíme. A to platí nejen pro naši postavu, ale také pro naši pleť. Nevyvážená strava, nezdravý jídelníček nebo časté návštěvy rychlého občerstvení se na stavu naší pleti prostě projeví. Víte ale o tom, že jsou potraviny, které vám naopak pleť můžou zlepšit? A nemáme teď na mysli takové ty všeobecné rady, jako jez hodně zeleniny a ovoce. Pro každý typ pleti si totiž můžete dopřát jinou ideální stravu.

Pro jídelníček ke krásné pleti samozřejmě platí i univerzální rady. Měli bychom pít hodně vody a jiných tekutin, jíst ryby bohaté na nenasycené mastné kyseliny a nezapomínat na ovoce a zeleninu. Taky je vhodné se vyhýbat smaženým věcem, cukru, bílé mouce nebo mléčným výrobkům. To jsou takové všeobecné rady, které platí pro všechny typy pokožky. Ale jak na různé typy pleti?

Přejít na sekci článku:

Pro suchou pleť

Pro suchou pleť zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

V jídelníčku pro suchou pleť bychom se měli zaměřit především na nenasycené mastné kyseliny a na vitaminy. Samozřejmostí by také mělo být dodržovat pitný režim. Jídelníček by měl podporovat vnitřní hydrataci, posilovat pokožku proti vnějším vlivům a podporovat regeneraci. Na čem si tedy pošmáknout?

Brambory, meruňky, červené papriky, mango, dýně nebo papája patří mezi ovoce a zeleninu, které podporují produkci kolagenu a také pomáhají pleti s regenerací. Všeobecně se zaměřte na takové ovoce a zeleninu, které mají oranžové a žluté zbarvení. To značí vysoký obsah vitaminu A a C, které pomáhají právě s regenerací a obnovou pleťové tkáně. A posilují pokožku i proti sluníčku!

Suchá pleť si také pošmákne na celeru a okurce. Okurka dodává pokožce vodu, zatímco celer zlepšuje elasticitu a celkovou hydrataci. Obojí obsahuje křemík, který pomáhá zlepšovat elasticitu a bojuje také proti předčasnému stárnutí pleti, což je častým problémem právě u suché pleti.

Oříšky a semínka jsou skvělé všeobecně, protože dodávají tělu nenasycené mastné kyseliny a pokožku promašťují zevnitř. Mezi opravdový zázrak patří u suché pleti především lněná semínka, která podporují účinky omega-3 mastných kyselin a také udržují v pokožce vyšší podíl vody. Stejný efekt můžou mít i vlašské ořechy.

Vajíčka jsou bohatá zase na proteiny, které zlepšují a urychlují regeneraci pleti. Nejsilnější účinek mají, pokud jsou obyčejně vařená nebo upravená jako ztracená vejce.