Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Krásná s ajurvédou

Krásná s ajurvédou Ajurvéda nejsou jen léčebné procedury, ale také kosmetika.
Renata Ježková
5,0 5
5

Krásná s ajurvédou zdroj: shutterstock.com

Ajurvéda má i svoji zábavnější a frivolnější část a tou je péče o tělo. A že jsme pořád na té samé filosofické půdě poznáme podle toho, že ani její zkrášlující procedury nejsou bez přidané hodnoty, kterou je efekt, který mají na zdraví, ať už fyzické nebo duševní. Často nám pouhá výměna produktu za jeho ajurvédský protějšek dokáže odpomoci od problémů, na které byla naše kosmetika krátká. Je to často cesta, kterou se našinec k ajurvédě dostane, protože mu začne vrtat hlavou, že když funguje takhle dobře kosmetika, tak co asi budou dělat ty čaje nebo bylinné kapsle… A najednou se před ním otevře celý nový svět ajurvédských produktů, které zkoušet je nejen zábavné, ale i zdraví prospěšné. A hlavně občas dost jiné, ať už se jedná o chutě čajů nebo účinky kosmetiky a dovolí nám to nahlédnout svět zase z jiné perspektivy, což se rozhodně počítá.

Přejít na sekci článku:

Prášky, samý prášky…

Prášky, samý prášky… zdroj: shutterstock.com

Ačkoliv ajurvédská kosmetika nejsou skutečně jen prášky, tak jedním z nejpopulárnějších ajurvédských produktů je práškový šampon. Proč? Protože je to jeden z produktů, který je skutečně úplně jiný než to, co známe a je mnoho lidí, kteří mají problémy s vlasovou pokožkou a nevyhovují jim ani ty nejjemnější šampony. A protože ajurvédské práškové šampony obsahují skutečně jen namleté byliny, navíc takové, se kterými se v našich končinách nesetkáme, dokáží často vyřešit to, na co byla krátká západní forma, ať už v konvenční, lékárenské nebo i přírodní podobě. Prášková forma působí také jako jemný peeling, což často samo o sobě dokáže ulevit od mnoha problémů a samotné umytí pak obstarávají též byliny - nejčastěji shikakai nebo reetha, což jsou známé mýdlové ořechy. Jde o to, že vlasy totiž nikdy nemáme vyloženě špinavé, jen je stačí zbavit nadbytečného mazu a prachu, což s pomocí rostlin hravě zvládneme. Další použité byliny pak stimulují vlasové cibulky, napomáhají dobrému prokrvení pokožky nebo přinášejí doplňkovou výživu třeba ve formě antioxidantů.

Samostatnou kapitolou co se prášků týče je pak henna. Jedná se o jedinou skutečně přírodní barvu, která má opravdu výrazné barvicí schopnosti. Sice je mnoho dalších rostlin, a to i z našich končin, které mohou vlasy obarvit a také se do rostlinných barev využívají, ale intenzity henny dosahují jen stěží. Ale je třeba říct, že skutečná henna, tedy rostlina s názvem Lawsonia inermis má jen jednu barvu, i když se může mírně měnit v odstínu jak podle místa výskytu, tak samozřejmě podle původní barvy vlasů. Ale pořád bude do červena, měděna či mahagonova a pokud chcete jinou barvu, zejména studené odstíny, tak je potřeba míchat s dalšími rostlinami. Nehleďte proto nikdy na název “Henna” a dobře si pročtěte složení, abyste dokázali odhadnout, co vám z toho na hlavě nakonec vznikne. Na čistě přírodních barvách je fajn to, že jsou skutečně neškodné a pro vlasy a pokožku prospěšné, druhou stranou mince je ale to, že na rozdíl od chemických opravdu není možné na 100% říct, jak bude barva na vlasech vypadat.

Práškové masky, další velký hit. I když ty už nejsou až taková novinka, protože v našich končinách mají konkurenci v podobě padesáti odstínů jílu. Ale není nic jednoduššího než si nás milý jíl vytunit nějakou skvělou bylinkou, třeba neemem. Nebo amlou, která je skvělá nejen jako součást vlasové péče, ale protože se jedná o silný antioxidant, tak si svoje místo najde i v pleťové kosmetice. Ale pokud se vám nechce míchat, ať už šampon nebo masku, tak u Eliah Sahil to namíchali za vás a moc dobře. Navíc prášková kosmetika má tu výhodu, že si skutečně připravíte jen tolik, kolik potřebujete, takže nepotřebujete žádné konzervanty a samotný produkt vydrží i tak velmi dlouho, je skladná a lehká. A je skvělá na cestování, protože si prostě odsypete, co potřebujete a neřešíte, kolik čeho můžete vzít do letadla, abyste nebyli za teroristu. Většina prášků ani není bílých, takže vás nikdo nemůže podezírat z nějakých nepravostí.