Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Krásná s ajurvédou

Krásná s ajurvédou Ajurvéda nejsou jen léčebné procedury, ale také kosmetika.
Renata Ježková
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Cizokrajné byliny pro zdraví

Cizokrajné byliny pro zdraví zdroj: shutterstock.com

Když už jsme to těch ajurvédských procedurách tak krásní, tak by nebylo od věci být taky zdraví. Ono o to jde v ajurvédě tak nějak především. A tedy jsou některé produkty cílené jen a pouze na zdraví a je možné je zahrnout do kategorie doplňků stravy. Většinou se jedná o bylinné přípravky, které jsou buď ve formě kapslí nebo mohou mít maličko nezvyklejší podobu jako je tomu třeba v případě bylinného “džemu” Čavanpraš nebo směsi koření Trikatu, které se ovšem nepoužívá na dochucení pokrmů, ale užívá se před jídlem. Setkat se můžeme i s doplňky ve formě elixíru a velmi oblíbené jsou samozřejmě čaje, ať už sypané nebo porcované.

A přestože různých bylinek nabízí ajurvédské produkty nespočet, tak mezi nimi najdeme pár stálic, které se objevují v mnoho podobách v mnoha produktech, protože jejich účinky jsou tak výrazné, že bychom je neměli minout. Takže pokud si chcete z ajurvédy zapamatovat pouze pět rostlin, měly by to být tyto:

Amla nebo také Amalaki neboli indický angrešt. Ovoce, které potkáte jak v produktech kosmetických, tak v doplňcích stravy, protože se jedná o vynikající zdroj vitaminu C, dalších antioxidantů, minerálů a karotenoidů. Podporuje dobrý stav celého organismu, zvyšuje jeho rezistenci vůči stresu a celkově posiluje imunitu.

Tulsi aneb Bazalka svatá se nejčastěji objevuje ve formě čaje, který je jemné, příjemné bylinné chuti a můžete ho bez problémů zařadit do svého pitného režimu. Kdo má s ajurvédskými čaji již nějakou zkušenost, tak ví, že to nemusí být vždy běžné :-) Posiluje imunitu, zklidňuje nervový systém a při pravidelné konzumaci přispívá k duševní pohodě. Dokáže velmi jemně odstranit problémy se spánkem, aniž by působila sedativně během dne.

Neem neboli nimba je vynikajícím přírodním antibiotikem. Je možné ho používat buď jako čistý rozemletý prášek nebo ve formě oleje, pro vnitřní užití bývá součástí čajových směsí nebo bylinných elixírů. Je vynikajícím pomocníkem v péči o zuby a dásně, takže kdybyste si měli pořídit jen jeden ajurvédský produkt, určitě zvolte zubní pastu s neemem, protože na tomto poli je rozhodně bezkonkurenční.

Brahmi je bylinka pro duši. Posiluje paměť, odstraňuje duševní vypětí, působí proti úzkostem, depresím, pomáhá při stresové zátěži. Pomáhá obnovit duševní rovnováhu a posiluje vitalitu.

Ašvaganda čili indický ženšen oproti tomu pomůže při úbytku energie, podporuje regeneraci a vitalitu organismu, který je pak odolnější vůči fyzické zátěži i stresu. Je skvělým doplňkem pro dlouhodobě nemocné nebo dlouhou nemocí vyčerpané pacienty.

Související produkt
Amalaki, kapsle, bio 60 ks, 36 g
Organic India / 293 Kč
Bylinné kapsle Amalaki jsou přírodním zdrojem vitaminu C. Obsažený indický angrešt se používá pro celkovou podporu organismu.
Detail produktu