Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Monoi de Tahiti

Monoi de Tahiti Monoi de Tahiti je kokosový olej s macerovanými kvítky gargénie.
Ina Havránková
4,5 5
2

Monoi de Tahiti zdroj: shutterstock.com

Sice se pomalu, ale jistě blíží Vánoce a právě u nás máme zimní roční období, ale to neznamená, že bychom se alespoň na chvilku nemohli přenést, i když jen v myšlenkách, někam do exotiky. Představy jsou sice fajn, ale když se povzbudí a doplní něčím autentickým, je to ještě mnohem, mnohem lepší! A právě tuhle moc a kouzlo má nádherně voňavý olej s exotickým názvem Monoi de Tahiti.

Monoi de Tahiti je vlastně čistý kokosový olej, ve kterém jsou macerovány okvětní lístky tahitské gardénie, známé také jako tiaré. Slovo Monoi znamená ve starobylém tahitském jazyce vonný olej a je již po tisíciletí používán obyvateli Francouzské Polynésie jako prostředek univerzální péče o tělo i vlasy. Ve starověku sloužil i při náboženských a rituálních obřadech, a proto je někdy označován jako tzv. „svatý olej“.

Přejít na sekci článku:

Trocha historie

Trocha historie zdroj: shutterstock.com

Dnes se už asi nedozvíme, kdy byl první olej vyroben, ví se ale, že jde o recepturu starou více než dva tisíce let a pochází od domorodých lidí z Nového Zélandu. Monoi vlastně provází domorodce od narození až do smrti – novorozenci jsou jím mazáni, aby se jejich tělíčka ochránila před dehydratací v horkých dnech a před prochladnutím v chladném počasí a těla zemřelých jsou balzamována a parfemována olejem pro usnadnění cesty do posmrtného světa.

V roce 1942 se Monoi de Tahiti začal vyrábět komerčně, takže se rozšířil i mimo Tichomoří. Vzhledem k jeho výjimečným vlastnostem se těší velké oblibě a sklízí obdiv po celém světě. Jedním z následků jeho rozšíření bylo ale i to, že se začaly objevovat jeho napodobeniny. Pro výrobu originálního Monoi de Tahiti se totiž musí dodržovat původní výrobní postup a výrobky, které tento proces dodrží, se mohou vykazovat Ochranným označením původu, tzv. Appellation d´Origine. V každé lahvičce lze navíc najít jeden kvítek tiaré, který ale v oleji změní barvu a vypadá spíše jako kousek dřeva na dně.