Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Najděte svůj ideální pleťový krém

Najděte svůj ideální pleťový krém Správně vybraný pleťové krém je základ péče o pleť.
Renata Ježková
3,8 5
4

Ideální pleťový krém zdroj: shutterstock.com

Správně vybraný krém nebo sérum je základ. Pokud má nějaký kosmetický produkt vyloženě viditelné výsledky, tak tento. Už proto, že ho na pleti ponecháte celý den, tudíž pleť vstřebá vše, co vstřebat lze. To dobré, ale i to špatné. Krém dokáže ovlivnit míru hydratace pleti, rychlost stárnutí pleti, dokáže vyvolat nebo zmírnit ekzém nebo alergii. Jako podklad pro makeup značně ovlivní to, jak bude makeup celý den vypadat a jestli vám vůbec na pleti celý den vydrží. Pokud nemáte chuť na výběrem kosmetiky příliš přemýšlet, tak krém je tou výjimkou, co by měla potvrzovat pravidlo.

O čištění pleti jste si mohli přečíst už dříve. Je to základní krok, protože jen čistá pleť dovede opravdu využít všechno, co jí krém poskytne. Výběr krému pak může občas působit jako velká alchymie, pokud začnete zkoumat, co která složka umí a čeho chcete dosáhnout. Pak se člověk snadno nechá zmást manipulativní reklamou, která se často řídí heslem "nikdo vám nedokáže splnit, co my vám dokážeme slíbit". A přitom nemusíte být odborník, abyste dokázali poznat, co je pro vás dobré, protože i v kosmetice můžete dát na svoje pocity a ještě se dobře bavit.

Přejít na sekci článku:

Umíte si správně vybrat krém?

Umíte si správně vybrat pleťový krém? zdroj: shutterstock.com

Většinou se všude dočtete, že hlavním hlediskem pro výběr krému je znát svůj typ pleti. To je samozřejmě pravda a nedá se proti tomu nic namítat. Problém je trochu v tom, že tak jako každé jiné striktní dělení, má typologie pleti svoje limity. Je to stejné jako s oblečením. Dalo by se říct, že máte velikost 38, ale někde vám padne spíš 36 a někde i 40. Nebo potřebujete jinou velikost saka a jinou kalhot. Prostě málokdy se najde člověk, který zapadne přesně do nějaké tabulky. Na co tedy brát při výběru krému zřetel?

Prvním kritériem je věk. Mladá pleť má obecně sklon k větší harmonii, pokud je člověk jinak zdravý, protože má vyrovnaný poměr vody a lipidů (tuků). Voda se z pleti ztrácí rychleji než lipidy, takže krémy pro mladou pleť mají být hlavně hydratační a ochranné, aby ztrátě vlhkosti bránily. Díky tomu, že má prakticky všeho dost, reaguje mladá pleť velmi dobře na naprosto jednoduché a málosložkové přípravky jako jsou oleje, Aloe vera, květové vody… Bezproblémová mladá pleť je pak právě tou, které často stačí jen opláchnou vodou a jít, protože vše ostatní si zvládne pořešit sama. S přibývajícím věkem se pak začíná z pleti ztrácet nejen voda, ale i lipidy, pleť je sušší a křehčí, takže to, že jsme měli ve dvaceti mastnou pleť, už ve čtyřiceti dávno není pravda a péči je tomu nutné přizpůsobit.

Dalším kritériem jsou individuální potřeby pleti. Naprosto univerzálním krokem, kterým nikdy nic nepokazíte, je hydratace. 99% lidí nemá pitný režim dostatečný na to, aby skutečně pokryl ztrátu vody, kterou během dne utrpíme. Hydratační sérum, krém nebo masku upotřebíte kdykoliv a kdekoliv. Skutečně dehydrovanou pleť pak poznáme podle toho, že "blázní", chvíli se chová jako mastná, ale pne, chvíli jako suchá, šupinkuje, ale leskne se. Velká část kosmetických problémů s pletí je způsobená právě dehydratací, takže se toho nebojte, vyzbrojte se vodou (vnitřně), Aloe vera (vnitřně i vně) nebo hyaluronem (vně) a směle do toho.