zdroj: biooo.cz
Ať máte jakýkoliv typ pleti, v kosmetické výbavě se jíl rozhodně neztratí. Obzvlášť ten suchý čistý. Pleť vyčistí do hloubky, detoxikuje, odstraní přebytečnou mastnotu a za jeho pomoci se můžete i odlíčit. Nespornou výhodou sypkého jílu je, že si s něj můžete připravit masku, peeling, vlasový zábal, tělový zábal,... a navíc si produkt namíchat podle vlastních preferencí a potřeb pleti. Takže zelený jíl sedne opravdu všem, mladé problematické pokožce, kterou vydezinfikuje, i zralé pleti, kterou posílí a projasní. Stačí jen dobře namíchat.
Jílové masky jsou velice oblíbené u mnoha výrobců, čistý jíl lze sehnat už trochu obtížněji. Osobně mám nejraději ten od Argital, který perfektně bez jakéhokoliv nežádoucího podráždění čistí a navíc hojí pleť. Jelikož jsem ale holka zvědavá, nemohla jsem si nechat uniknout novinku od Saloosu, který nabízí taktéž čistý zelený jíl, tento ovšem původem v Francie.
Není ale jíl jako jíl, liší se díky obsahu minerálních látek, které určují výslednou barvu jílu, a také způsobu vzniku. V kosmetice se můžeme setkat s montmorillonitickým (zvětrání vyvřelé horniny), kaolinitickým (sediment s příměsí dalších látek) a illitovým (sediment) jílem. Každý jíl má logicky trochu jinou texturu a lehce se liší i v účincích a uživatelské příjemnosti.
Francouzský zelený jíl (illite) má oproti jiným, výše zmiňovaným jílům, mnohem jemnější texturu. Je poznat v kelímku a následně i při samotném zpracování. Když jíl dáte do misky a zalijete jej vodou, sám ji absorbuje a velice snadno tak vymícháte hladkou hmotu, což se mi třeba u Argitalu nestávalo.
Mám smíšenou pleť se sklony k nedokonalostem, jílovou masku proto aplikuji dvakrát týdně na čistou odlíčenou pokožku a nechám působit 15- 20 minut, nenechávám úplně zaschnout, protože pak by maska pleť vysušila až příliš a mohlo by dojít k podráždění pokožky. Podle aktuálního stavu pleti si do masky přimíchávám různé ingredience:
- pro zklidnění přidávám místo kohoutkové vody růžovou či levandulovou květovou vodu
- pro výraznější stažení pórů použiju místo vody zelený či černý čaj
- pro důkladné čištění a dezinfekci nakapu pár kapek tea tree či grepu (opravdu jednu až dvě kapky, víc ne!)
- pro jemný peelingový efekt přisypu lžíci nahrubo mletých ovesných vloček nebo trochu sypaného zeleného čaje
- pro lehký chemický peeling přidám pár kapek čerstvé citronové šťávy, v tomto případě nenechávám masku působit déle, než 10 minut
V porovnání s jinými jíly zasychá celkem rychle, praská a vytvoří na pleti doslova neprodyšnou betonovou vrstvu. Lehce zaschlá maska jde smýt ale snadno, přesto pro jistotu používám kosmetickou houbu. Jíl zanechá pokožku jemnou, krásně čistou a projasněnou. Pokud porovnám účinky tohoto jílu a třeba Argital jílu, v zásadě žádné rozdíly nevidím. Vyčistí do hloubky, zjemní, zahojí a vysuší drobné pupínky.
Kromě klasické masky využívám jíl i jako vlasový zábal. Postupuji stejně, jako při míchání masky, jen směs udělám trochu řidší. Podle potřeby můžeme opět přimíchat éteráky či přidat nějaký ten rostlinný olej. Zábal nanesu ke kořínkům vlasů, lehce promasíruji a nechám působit, ideálně půl hodiny. Poté si vlasy umyju, pro jistotu dvakrát za sebou, abych vymyla jíl všechen. Mým jemným snadno se mastícím vlasům dodá jílový zábal objem, vlasy tak rychle neplihnou a méně se mastí. Interval mytí ob den se mi tak prodlouží i na dvojnásobek.
Sečteno podtrženo, na francouzský zelený jíl nedám dopustit. Snadno se s mi s ním pracuje, jak při samotné přípravě, tak i při smývání z pokožky nebo vymývání z vlasů. Je jemný, o pokožku i vlasy viditelně pečuje, čistí do hloubky a přitom nedráždí. Navíc je multifunkční, můžete jej použít na obličej, tělo i vlasy.