zdroj: shutterstock.com
Resveratrol byl před časem jedním z největších objevů na poli, kde se setkává alternativní medicína se svoji klasickou sestrou. Lék na rakovinu, kardiovaskulární choroby, záněty, cesta k dlouhověkosti, hubnutí bez námahy, rehabilitace částečného alkoholismu... Toto všechno se zdálo na dosah ruky. A pak se to všechno trochu pokazilo.
Resveratrol je obsažen ve slupkách a jadérkách modré vinné révy, arašídech, černém rybízu, moruších nebo kořeni křídlatky kopinaté. Tím pádem je samozřejmě v hojné míře obsažen v červeném víně a v některých druzích (v nižším množství) i ve víně bílém. Je silným antioxidantem a rostliny ho vytvářejí proto, aby se bránily napadení bakteriemi či plísněmi. Ovlivňuje metabolismus tuků a tlumí srážení krevních destiček.
Přejít na sekci článku:
Nadějné vyhlídky
zdroj: shutterstock.com
Na začátku vypadalo všechno až moc krásně. Při laboratorních testech se zjistilo, že podávání resveratrolu pokusným živočichům prodlužuje život i přes podávání vysoce kalorické stravy. Vypadalo to, že se nalezlo vysvětlení pro tzv. francouzský paradox - aneb jak je možná, že z jídla, které je do značné míry složeno z másla, smetany, masa a tučných sýrů nikdo v těch končinách nijak zvlášť netloustne a míra kardiovaskulárních onemocnění je nižší než jinde.
Takže sklenka nebo více červeného jako řešení tolika problémů, no, neberte to. Výzkum probíhal na plné obrátky a největším odborníkem, který resveratrolu zasvětil prakticky celý svůj život, byl profesor Dipak K. Das, ředitel Výzkumného kardiovaskulárního centra University of Connecticut School of Medicine ve Farmingtonu. Tento vědec indického původu vycházel ve svých bádáních z ajurvédské medicíny, které šťávu z kvašených červených hroznů používá k léčení. Právě na výsledcích jeho prací bylo postaveno nejvíc nadějí, které se upínaly k resveratrolu.
Tento příběh bohužel nemá příliš šťastný konec. Po několika letech bylo odhaleno, že profesor Das zřejmě nevedl výzkum tak, jak by měl, některé prameny dokonce explicitně hovoří o vědomém falšování výsledků. Následoval obrovský vědecký skandál a jak to všechno opravdu bylo, se už nejspíš nikdy nedozvíme, protože profesor Das nedlouho potom zemřel. Zemřel ve věku 67 let, takže je prakticky zřejmé, že stres vyvolaný celým tím skandálem měl na jeho zdraví fatální vliv. Od té doby probíhají další a další výzkumy resveratrolu, nicméně zveřejňované výsledky jsou spíše tragické a najednou se až zdá, že resveratrol nedělá s lidmi ale naprosto nic.