Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinné a éterické oleje na dermatitidu

Rostlinné a éterické oleje na dermatitidu Dermatitida a kožní problémy celkově jsou velmi nepříjemným onemocněním, které otravuje život hlavně z estetického hlediska.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Rostlinné a éterické oleje na dermatitidu zdroj: istockphoto.com

Dermatitida je onemocnění, které dokáže pěkně potrápit. Suchá, zarudlá a loupající se kůže je nepříjemným problémem hlavně, pokud se vyskytuje v obličejové oblasti. V dnešní době, kdy se vnímání společnosti zaměřuje na vzhled a upravenost člověka je tato nemoc velkou nevýhodou a není vnímána zrovna pozitivně. Existují však éterické oleje, které mohou pomoct dermatitidu zmírnit. Starají se o dobré zajizvení pleti a brání růstu infekčních ložisek.

Co je dermatitida?

Dermatitida je termín, používaný obecně pro kožní záněty, tento termín se často objevuje i v souvislosti s ekzémem - vůbec nejčastějším kožním onemocněním, jehož původ je spojován s genetikou. Ekzémy se nedají zcela vyléčit, ale dají se eliminovat a zamezit návratu jejich symptomů. Existuje také tzv. kontaktní dermatitida, která se může objevit jako alergická reakce třeba na chemický čisticí prostředek nebo nevhodný kosmetický produkt. Například v Evropské unii je nově zakázána látka dráždicí kůži methylisothiazolinone.

Donedávna byl methylisothiazolinone brán jako poměrně bezpečná látka, která se začala hojně používat hlavně v čisticích a pracích prostředcích, ale v posledních 15 letech se znásobil výskyt kontaktní dermatitidy, a tak se výzkumy zaměřily právě na tuto součást výrobků pro úklid domácnosti. Byly vyvozeny závěry, že jde o vysoce nebezpečnou látku, která se projevuje jako velmi silný alergen, a proto byla ve vyhlášce Evropské komise minulý rok regulována a povolena jen v přípravcích, které se oplachují. V současné době bylo vydáno nařízení, které hovoří o jeho úplném zákazu.

Projevy dermatitidy jsou svědění, zarudnutí místa výskytu, malé puchýřky, suchost, odlupování a praskání pokožky, krvácení. Pokožka se u ní vyznačuje velkými problémy s udržením hydratace, protože má narušenou ochrannou bariéru. Mezi dehydrovanými kožními buňkami se vytváří mezery, a tím je znemožněna dostatečná produkce kožního mazu. Vlhkost se vytrácí z nejhlubších vrstev pokožky a ta není dostatečně chráněná, a tak je propustnější pro různé bakterie a dráždivé látky. Tuto schopnost zvyšují komerční mýdla, pěny do koupele nebo mycí a čisticí prostředky. Dermatitida se může vyskytnout i po kontaktu s oděvy vyrobenými z vlny nebo syntetických materiálů, při změnách teplot, při přechodech ročních období či jako projev potravinové alergie.

Důležitým spouštěčem kožních onemocnění celkově je psychický stav člověka a také přirozené hormonální změny během menstruace, těhotenství či menopauzy. V psychosomatickém přístupu k nemocem jsou problémy kůže spojovány s potlačenou agresivitou a vztekem. Podle britské Národní ekzémové společnosti je základním kamenem léčby ekzému udržení měkké a pružné pokožky. To je možné pomocí přírodních změkčovacích a hojivých prostředků, které napomohou elasticitě pokožky a udrží v ní potřebnou vlhkost. Zároveň uvolní a uklidní svědění a vytvoří ochrannou olejovou vrstvu na povrchu pokožky, což zabrání dehydrataci kůže, a tím pádem i pronikání bakterií a alergenů.

Jak eliminovat dermatitidu pomocí přírody?

Kožní onemocnění se klasicky léčí pomocí lokálních steroidů a imunosupresiv, které mohou způsobovat silné nežádoucí účinky. Dalším alternativnějším způsobem léčby je fototerapie, ale čím dál více se začíná používat také síla rostlinných a éterických olejů, které jsou při správném používání naprosto bezpečné a nevykazují nepříjemné vedlejší účinky. Akorát se musí dávat pozor na vysoký nebo nízký krevní tlak, věk pacienta a možné alergie. Éterické oleje navíc působí na více frontách, jak na psychické rozpoložení, tak energeticky na tělo, obzvláště v hormonální sféře. Pro alternativní léčbu se mohou také používat maceráty rostlin (heřmánek německý i římský, měsíček lékařský).

Rostlinné oleje na dermatitidu

  • Mandlový olej je jedním z nejpoužívanějších nosných olejů, protože je poměrně lehký a je široce dostupný. Mandlový olej je tradičně lisován za studena, ale většina mandlového oleje, určeného pro kosmetické účely se extrahuje rozpouštědly. Změkčuje a vyživuje suchou pokožku, snadno se vstřebává, má regenerační účinky a přirozeně zmírňuje svědění.
  • Jojobový olej je, i když pro něho používá termín „olej“, vlastně kapalný vosk. Ve skutečnosti je jeho molekulární struktura velmi podobná kožnímu mazu, produkovanému naší kůží, což znamená, že se velmi snadno absorbuje do pokožky a nezanechává nepříjemná pocit mastnoty. Je vhodný pro suchou a ekzematickou pokožku. Hydratuje a hojí, pomáhá uchovávat vlhkost pleti.
  • Olej z meruňkových jader má podobní chemické vlastnosti jako olej mandlový, je výborným změkčovadlem pleti, snadno se vsakuje a mírní svědění, chrání pokožku, má vysoký obsah prospěšných mastných kyselin, regeneruje. Konopný olej je dalším bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin a poskytuje účinnou úlevu od svědivých příznaků ekzému. Omlazuje a chrání pokožku, snadno se vstřebává.
  • Brutnákový olej je jedním z nejznámějších zdrojů kyseliny gama-linolenové, esenciální mastné kyseliny. Ačkoli neprokazuje přímé léčivé vlivy na kožní problémy, je to nedráždivý olej, který může být velmi prospěšný pro suchou a citlivou pokožku a lze jej používat jako nosný olej pro léčivé směsi s éterickými oleji.
  • Slunečnicový olej je díky vysokému obsahu vitaminu E účinným hojivým pomocníkem při kožních problémech. Zlepšuje ochranné schopnosti pokožky, snižuje zánětlivé reakce a tiší svědění.
  • Kokosový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, prokazuje vysoké antibakteriální schopnosti a je vynikající pro zvlhčení poškozené pokožky, kterou účinně zaceluje. Šípkový olej je všelék, který se používá pro léčbu mnoha kožních onemocnění, protože je obzvláště přínosný pro dobrou hydrataci pokožky, snižuje svědění a vytváří ochrannou kožní bariéru. Je bohatý na vitaminy a minerály, zlepšuje hojení. Je fantastickým přírodním zdrojem kyseliny retinové, která je doporučovaná pro léčbu problematické pokožky.
  • Olej z baobabu je bohatý na vitamíny A, D a E, které jsou důležité pro zdraví kůže, není moc mastný a dobře se vstřebává. Také podporuje hojení a zlepšuje pružnost pokožky. Sezamový olej má vysoký obsah vitaminů A, B a E, ale i vápníku, hořčíku a fosforu. V kosmetice se používá v péči o vlasy i kůži. Přidává se hlavně do pleťové a tělové péče, určené pro problematickou pokožku, se sklonem k červenání a praskání, protože ji změkčuje a dobře hojí.
  • Olej z pšeničných klíčků obsahuje vysoké množství vitaminu E, což je přirozený antioxidant, který zabraňuje množení volných radikálů, zjemňuje pokožku a urychluje její hojení.

Éterické oleje na dermatitidu

  • Teplý a pikantní esenciální olej tymián obsahuje karvarkol, který působí jako přirozená ochrana proti bolesti, otoku, infekci a zánětu. Je nutná opatrnost při ředění, nesmí se používat u dětí do deseti let. Do lžíce nosného oleje se kapou maximálně 2 kapky éterického. Nesmí přijít do kontaktu s očima.
  • Éterický olej hřebíček se skládá z 80-95 % eugenolu, což je látka běžně používaná zubními lékaři jako antiseptikum a protizánětlivý činitel, protože zmírňuje bolesti a otoky. Hřebíček může potlačit až 40 % kožních problémů. Jedná se o zahřívač, musí se používat s opatrností a postačí jedna kapka do lžíce nosného oleje. Nesmí přijít do kontaktu s očima, není vhodný pro malé děti a je lepší jej používat pod dohledem aromaterapeuta.
  • Daleko bezpečnější pro běžné použití než první dva jmenované je éterický olej růže. Stejně jako hřebíček obsahuje eugenol, ale může být používána i u dětí a je schopná zlepšit kožní problémy až o 30 %. Je výborný pro stárnoucí a suchou, popraskanou pleť.
  • Éterický olej heřmánek je protizánětlivý, antibakteriální a fungicidní. Má skvělé změkčující a hojivé vlastnosti. Klinické studie ukázaly, že použití heřmánku snižuje výskyt dermatitidy. Pro ošetření problematické pokožky lze použít jak heřmánek římský, tak německý.
  • Éterický olej bergamot zlepšuje náladu a má energizující účinky. Snižuje zánětlivé stavy a zlepšuje hojení. Je fototoxický, po aplikaci se nesmí ošetřená pokožka vystavovat nejméně 8 hodin přímému slunci. Nemá kontraindikace a lze jej používat bez zvláštních omezení.
  • Éterický olej geránium je jedním z nejvíce používaných éterických olejů pro ošetření problematické pokožky. Uklidňuje, zlepšuje zajizvení a je silně protizánětlivý. Snižuje otoky a záněty až o 70 %.
  • Éterický olej tea tree se v Austrálii používal pro léčbu infekcí, příznaků nachlazení a kožních problémů. Zlepšuje zdraví pokožky, ošetřuje ji, mírní podráždění, dobře zajizvuje a zabraňuje rozvoji infekčních ložisek.