Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Santaverde Ozeankind - chraňte s námi oceány

zdroj: Santaverde

Santaverde je německá značka pečující kosmetiky, která nabízí to nejlepší a především nejkvalitnější z přírody pro péči o vaši pleť. Protože právě na původních složkách záleží, jsou díky svému speciálnímu principu formulace, zaměření na nejvyšší kvalitu surovin a odpovědným postupům úspěšní již přes 30 let. 

Výrobky Santaverde nesou certifikaci BDIH, nejsou testované na zvířatech a vlastní i certifikát Leaping Bunny, čímž se zavazují k dodržování těch nejnáročnějších standardů. Kromě svědomité péče ale v Santaverde konají i dobré skutky. Jejich krédo zní: Vy se staráte, my pomáháme. Společnost podporuje neziskové sdružení Ozeankind - bojující proti znečišťování oceánů, jemuž daruje 1 € za každých 50 ml prodaného gelu Santaverde Aloe vera gel pur, který je skutečným zážitkem zejména pro citlivou pokožku. Jeho lehounká textura má zklidňující, protizánětlivý a chladivý účinek. 

Plasty a mikroplasty v oceánech. A nejen tam

Věděli jste, že v našich mořích a oceánech skončí každoročně v průměru až 8 milionů tun plastového odpadu? Z toho zhruba “jen” 250 tisíc tun zůstane na hladině. Dle vyjádření OSN bude v oceánech do poloviny století, tedy do roku 2050, více odpadu než ryb. Důvodem této dramatické predikce je to, že v mnoha regionech se plastový odpad dál neshromažďuje, neseparuje ani nerecykluje kontrolovaným způsobem. K nejvíce znečišťujícím zemím patří Čína, Filipíny, Indonésie, Thajsko, Vietnam a USA.

Tento alarmující fakt má destruktivní dopad nejen na křehký ekosystém podmořského světa a jeho živočichy, kteří mají žaludky plné igelitových sáčků, plastových brček a tyčinek do uší, ale i na nás - lidstvo. Až čtyři pětiny pitné vody na světě obsahují mikroplasty, nalezneme je však také například v soli nebo medu. Vypijete denně kolem 2 litrů balené vody? Pak do svého těla můžete dostat více než 600 zhoubných mikročástic, o konzumaci ryb nemluvě. Mimo to má plastový odpad nepříznivý vliv také na ekonomiku, zejména cestovní ruch a rybolov či na změny klimatu. Až 50 % kyslíku pochází z planktonních živočichů žijících v mořích a oceánech, tušili jste to? Oceány přijímají značnou část sluneční energie, vážou CO2 a tím regulují klima na planetě. Například recyklací jednoho milionu tun plastů by se ušetřilo tolik emisí CO2, jako stažením 1 milionu aut z provozu

Moře plastů, kam až oko (ne)dohlédne

Největší hrozbou jsou jednorázové plasty. Ty tvoří převážnou část odpadu, která putuje do moří, oceánů a znečišťuje okolní pláže. Plastové příbory, brčka, talíře, PET lahve, ale také cigaretové nedopalky, obaly od pochutin a další představují více jak polovinu mořského odpadu.

Nejčastěji nalezené předměty na plážích:

  • Cigaretové nedopalky a filtry
  • Víčka od nápojů a další plastové kousky
  • Plastové tašky a sáčky
  • Rybářské vlasce a sítě
  • Plastové lahve
  • Vatové tyčinky
  • Jednorázové příbory, brčka, talíře
  • Potravinové obaly
  • Hygienické potřeby
  • Nafukovací balónky a plastová držátka

Doba plastová - poločas rozpadu

S plasty v oceánech je to jako s ledovcem. Vidíme jen jeho vrcholek, ta největší hrozba se ukrývá v hlubinách. Mořská dna jsou plná rybářských vlasců, skleněných lahví, kovových plechovek, nejrůznějších plastových úlomků i stavebního odpadu. Plastový odpad byl nalezen i v nejhlubším místě planety - v Mariánském příkopě. Plasty představují hotovou environmentální katastrofu a bude trvat až stovky let, než se rozloží.

Rybářský vlasec - 600 let

PET lahev - 100 let

Igelitový sáček/taška - 10 - 20 let

Plastový kelímek - 50 let

Jednorázová plena - 250 let

Hliníková plechovka - 200 let

Odkud se odpadky v moři berou?

Ve světových oceánech se nachází hned několik tzv. “plastových ostrovů”. Největší z nich pluje mezi Havají a Kalifornií. Tyto vodní skládky se shlukují díky vodním proudům. A jak se plastový odpad do moře a oceánu dostane? Největší podíl má na svědomí osm asijských (Jang-c’-ťiang, Mekong, Amur, Perlová řeka, Ganga, Hai, Žlutá řeka, Indus) a dvě africké řeky (Nil a Niger), o nichž jsme se jako děti učili ve škole. Jde o řeky protékající nejhustěji osídlenými oblastmi. Odpad se do moře ve velké míře dostává také z činností na souši nebo vlivem přírodních katastrof.

Další příčiny odpadu v mořích:

  • Vítr
  • Splachování odpadu do toalety (např. vatové tyčinky)
  • Rybolov (až 27 % odpadu)
  • Lodě
  • Ropné plošiny

Podpora ekologické organizace Ozeankind

Protože filozofie Santaverde staví na sociální a ekologické odpovědnosti, jejich cílem je produkovat co nejméně plastového odpadu a nedělat greenwashing

Kromě toho se snaží pomáhat i finančně a to prostřednictvím výše zmíněné podpory organizace Ozeankind. 

Tato asociační kampaň na národní i mezinárodní úrovni usiluje o zvýšení povědomí o nakládání s jednorázovými plasty a proti neustále se zvyšujícímu znečišťování oceánů plastovým odpadem. Těžištěm úsilí jsou recyklační a vzdělávací projekty pro děti a osvětová informovanost pro všechny. Objevte zázračné účinky Aloe vera a chraňte s námi oceány i vy. Jde o budoucnost světa našich dětí.

Největší hrozbou pro svět jsou lidé, kteří si myslí, že naši lhostejnost zachrání jiní lidé”.

- Ozeankind -

CHRAŇTE S NÁMI OCEÁNY

Koupí Santaverde Aloe vera gelu pur podpoříte čištění oceánů!