zdroj: sportique.cz
Dovolte mi být trochu pedant. Často se setkávám s tím, že lidé nerozlišují mezi suchou a dehydratovanou pletí. Projevy pokožky mohou být na pohled stejné, ale suchá je prostě typem pleti, zatímco dehydratovaná pleť je momentálním stavem. Suchá pleť má nedostatek kožního mazu (potřebuje tuk), dehydratovaná pleť potřebuje vodu. Zatímco produkty pro hydrataci suché pleti neuškodí, produkty pro suchou pleť mohou dehydratovanou kůži nadměrně a zbytečně promastit. Teď, když konečně víme, jak na tom jsme, můžeme se podle toho zařídit. Dehydrataci pleti totiž může zažít kdokoli z nás (a já ji zažívám docela často), protože ji ovlivňuje řada faktorů – od počasí a teplot až po zvolenou péči. Proto jsem uvítala možnost vyzkoušet produkty funkční kosmetiky Sportique, které by s hydratací a tedy revitalizací pokožky měly pomoci. Jsou jimi Jasmínové tonikum, arganový olej a arganové máslo.
Jasmínové tonikum má hned ze začátku jedno velké plus: neobsahuje alkohol (jako spousta jiných odličovacích přípravků). Alkohol totiž není na citlivou a dehydrovanou pleť vůbec dobrý, protože ji zvýšeně vysušuje. Po použití nemáte ulepený pocit, jako třeba po použití micelárky, naopak, po aplikaci je kůže obličeje osvěžená, čistá a voňavá. Tonikum je ideální k dočištění a tonizaci pleti – srovnání jejího barevného tónování. To když chci být o něco méně flekatá než obvykle, což chci.
Ráno a hlavně večer po návratu z práce jde několika tahy pryč tolik nečistot! Zároveň je pokožce ve vrchovaté míře dodána hydratace a osvěžení – za tím stojí Aloe vera šťáva a rostlinný glycerin. Aloe vera je navíc známá tím, že dokáže pokožku nádherně zklidnit, obsažené mořské řasy poskytují zase protizánětlivé účinky. Ve složení pak následují funkční minerály. Sodík udržuje přirozenou rovnováhu pokožky z hlediska hydratace, hořčík potlačuje zanícení a podporuje tvorbu kolagenu (ten je pro zdraví kůže extrémně důležitý) a zinek stahuje póry. Tonikum od Sportique si není složité oblíbit. Projevy dehydratované kůže mizí po několikadenním použití. Nyní jej používám po omytí obličeje jako oblíbený dočišťovací prostředek.
Krémy a přípravky z drogerky se v mé kosmetické skříňce střídaly s větším či menším neúspěchem. Kývla jsem tedy na to, že upozadím syntetickou kosmetiku a zkusím svěřit pleť síle přírody, tedy arganové péči – tekutému zlatu, jak se arganovému oleji říká pro jeho vzácnost i skvělé vlastnosti. Je totiž plný antioxidantů, vitaminů (A, E, F) a minerálů, které vystavují stopku projevům stárnutí. Jupí!
Praktická 15 ml lahvička s arganovým olejem je opatřena roll-on kuličkou pro snazší, preciznější a také hygieničtější aplikaci. Díky roll-onu je aplikace velmi snadná, lehce jej aplikujete třeba jenom lokálně, například kolem očí. Jak olej tak máslo se do pokožky dobře vstřebávají, máslo možná o něco rychleji. Nutno poznamenat, že oba dva produkty aplikuji na navlhčenou pokožku (nejvhodnější je květinový hydrolát, třeba růžová květová voda).
Tady už možná brzdíte a říkáte si, prrr, olej na obličej?! Ano! Arganový olej je totiž jeden z nekomedogenních olejů, to znamená, že neucpává póry a je tak vhodný pro všechny typy pleti. Zkuste jej aplikovat a uvidíte, jak se vám po pár použitích pokožka prozáří a zjemní, bez všech negativních dopadů typu akné, ucpané póry a tak dále. Navíc, arganový olej v jakékoliv podobě je skvělý pro výživu jemné pokožky kolem očí. Čistý olej má velmi lehounkou vůni, takovou květnatě oříškovou. U oleje i másla se jedná o totožné látky nebo spíše látku, takže spíš záleží na vás, jaká konzistence vám více vyhovuje.
Po několika použitích registruji opravdu citelnou změnu k lepšímu – pleť už není natolik dehydrovaná a černé tečky a ucpané póry mě také tolik netrápí. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin je pokožka hloubkově vyživená, jemnější a odolnější proti podráždění i šupinkování. Vyplatí se přidat pár kapek arganového oleje i do vaší oblíbené pleťové masky, která rázem získá na vyživujících a pečujících účincích.